[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

روحانی: وعده چندبرابرشدن یارانه‌ها دروغ است ، روزنامه شیراز نوین

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری مجلس گفت: عده‌ای به دنبال این هستند که بیان کنند دولت تمام تمرکز خود را روی برجام گذاشته بود؛ این در حالی است که طرح چنین مسائلی منطبق بر واقعیت نیست.
حسن روحانی صبح دیروز در جمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تالار شهید مدرس ساختمان مشروطه اظهار داشت: وارد دوران مهمی به نام انتخابات شده‌ایم، همه انتخابات‌ها برای ما اهمیت دارد به خصوص این دوره از انتخابات ریاست جمهوری و شوراها که همزمان برگزار می‌شود، اهمیت مضاعفی دارد. رئیس جمهور بیان کرد: این انتخابات در شرایط بسیار مهمی واقع می‌شود؛ باید توجه داشت که مردم در سال‌های 90 و 91 دچار یأس و سردرگمی بودند و نمی‌دانستند کشور به چه سمتی می‌رود، در عرصه خارجی موضوعاتی مانند اختلاف با سایر کشورها مطرح بود و نمی‌دانستند باید برای روزهای سخت و حتی جنگ آماده شوند یا خیر.
اهم اظهارات ریاست جمهوری
* در عرصه داخلی بدهی‌های عظیم به بانک‌ها، بانک مرکزی، بخش خصوصی و بخش‌های خصولتی وجود داشت. شرایط تورم نیز کم‌نظیر بود؛ زیرا در گذشته تورم حدود 46درصدی کمتر اتفاق افتاده بود. علاوه بر این‌ها، رکود و رشد منفی بسیار بالا نیز مشکلاتی را به وجود آورده بود. در ابتدا گمان می‌کردیم رشد منفی 5درصد است؛ ولی بعد از محاسبه متوجه رشد منفی 6.8درصدی شدیم.
* در اوایل سال 92 و پیش از آغاز دولت یازدهم دستگاهی مدعی بود می‌تواند تحریم‌ها را دور بزند و نفت را به فروش برساند که فروش نفت را بر عهده آن دستگاه قرار داده بودند. بعد از استقرار دولت یازدهم، از این دستگاه سوال کردیم آیا نفت را فروخته‌اید یا خیر که آنها پاسخ دادند نفت به فروش رفته و به زودی پول‌های آن می‌آید. نهایتاً بعد از 7ماه پیگیری متوجه شدیم همه نفت را داخل کشتی قرار داده‌اند و در آب‌های بین‌المللی می‌چرخاندند و پول کرایه کشتی را پرداخت می‌کنند، ولی مشتری برای فروش نفت پیدا نشده بود. در چنین شرایطی دولت را تحویل گرفتیم، حتی توان فروش یک بشکه نفت بیشتر را نداشتیم و به عبارتی در شرایطی بودیم که نه جنگ بود و نه صلح.
* در اوایل دولت یازدهم، از پتروشیمی‌های جنوب کشور بازدید کردم و متعجب شدم به علت نبود گاز تنها 40درصد ظرفیت آنها فعال است. انبارها و حتی حیاط این پتروشیمی‌ها از محصولات تولیدی پر شده بود، ولی امکان فروش آنها را نداشتند.
* پول‌های ما در کشورهای مختلف وجود داشت، در ازای فروش محصولات قراردادی را منعقد ساخته بودند که 55درصد با پول ملی آن کشور و مابقی پول نیز با پول غیرملی باز هم در حساب آن کشورها بود. در این شرایط، این کشورها نیز از دادن پول ملی طفره می‌رفتند و به جای آن، به دنبال تحویل اجناس خود به ما بودند. پول غیرملی را نیز به ما نمی‌دادند، زیرا تحریم بودیم.
* یکی از تندترین افراد در زمینه هسته‌ای به من گفت امکان حل معضل هسته‌ای با وجود نگه داشتن یک سانتریفیوژ را نیز به شما نمی‌دهم و برای به نتیجه رسیدن مذاکرات، باید همه سانتریفیوژها را خرد کنید.
* هیچ‌کس نمی‌گوید برجام نعوذبالله کلام خداست و هیچ ایرادی ندارد، کلام بزرگانی همچون آخوند خراسانی و شیخ انصاری به نقد کشیده می‌شود و از آنها ایراد می‌گیرند و در خصوص برجام نیز می‌توان گفت برجام ایراد دارد؛ اما بهترینی بود که می‌شد و امکان‌پذیر بود، نتیجه برجام به گونه ای است که هیچ زمان در تاریخ شرمنده نخواهیم بود.
* در دولت یازدهم به جای واردات 6میلیون تن گندم، به کشاورزی و آبیاری مدرن توجه شد و به جایی رسیدیم که توان صادرات 3میلیون تن گندم نیز فراهم شد. بخشی از این 3میلیون تن گندم مازاد نیاز را صادر کردیم و بخش دیگر را نیز صادر خواهیم کرد.
* ادعا نداریم که در هیچ جایی به صددرصد موفقیت رسیده‌ایم؛ اما هیچ بخشی را نمی‌توان یافت که کار مهمی در آن انجام نشده باشد.
* شما نمایندگان می‌توانید بهترین قضاوت را نسبت به شعارهای انتخاباتی داشته باشید؛ زیرا بر اقتصاد، برنامه و بودجه مسلط هستد.
* وعده چند برابر شدن یارانه‌ها دروغ است. البته می‌توان یارانه را از هزار تا 500هزار تومان پرداخت کرد که برای رسیدن به این هدف، از بانک مرکزی استقراض کرده و در نهایت مانند ونزئلا 800درصد تورم را شاهد بود.
* می‌توان یارانه‌ها را 3 تا 4برابر افزایش داد؛ اما لازم است که بگویند منابع آن را از کجا می‌آورند. آیا از حقوق کارمندان، از بودجه بهداشت یا از حقوق نیروهای مسلح تأمین می‌شود؟ می‌توان قیمت بنزین را از هزار تومان به 20هزار تومان افزایش داد تا بتوان یارانه‌ها را چندبرابر کرد. حال سوال این است که آیا این اقدام عملی است و سرنوشت تورم چه خواهد شد؟
* در ابتدای دولت یازدهم یکی از وزرا قصد دریافت 8هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی را داشت که من در جلسه، او را نهی کردم و به همه وزرا گفتم تا زمانی که من رئیس جمهور هستم نمی‌گذارم دستتان به جیب بانک مرکزی برود.
* مقام معظم رهبری به من گفتند من از شما می‌خواهم تورم تک‌رقمی شود. من نیز قول دادم تا پایان کار دولت، تورم تک‌رقمی شود. با تلاش‌هایی که انجام شد در سال 95 تورم تک‌رقمی شد؛ این در حالی بود که مسئولان اقتصادی معتقد بودند تک‌رقمی شدن تورم صرفاً در سال 96 امکان دارد.
* براساس قانون، دولت ‌باید یارانه زیر 20هزار تومان را پرداخت می‌کرد که تخلفات دولت قبل در این زمینه محرز است و در دیوان محاسبات پرونده‌ها در حال بررسی است. دولت یازدهم برای پرداخت یارانه‌ها دچار مشکل شده بود، زیرا نمی‌خواست تخلفی را انجام دهد.
* پرداخت پول هیچ دستگاهی را برای 15روز به تأخیر نیانداختیم و تلاش کردیم به تعهداتمان وفادار باشیم. دولت یازدهم بودجه دفاعی را 148درصد افزایش داده و قابل ذکر است که در این 3سال و نیم به اندازه 10سال قبل سلاح راهبردی تولید و انبار شده است. این در شرایطی است که هنوز قیمت فروش نفت زیر 45دلار است و نفت 150دلاری به فروش نرسانده‌ایم.
* سال گذشته در جلسه‌ای به برخی از دوستان گفتم هنوز برای کاندیداتوری در انتخابات تصمیم نگرفته‌ام که این موضوع به اطلاع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رسیده بود. در جلسه‌ای آیت‌الله هاشمی از من پرسیدند شما برای حضور در انتخابات بعدی شک دارید؟ و بعد ایشان یک ساعت استدلال کردند و نتایج عدم حضور اینجانب در انتخابات را تشریح کردند. آیت‌الله هاشمی گفت اگر در انتخابات حاضر نشوید، وضع بدتر از قبل می‌شود. روحانی با بیان اینکه صندلی ریاست جمهوری چیزی جز زحمت روز و بی‌خوابی شب ندارد گفت: اگر خداوند توفیق خدمت به مردم بدهد، پاداش خوبی برای این سختی‌ها است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی