[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۳۷
  • دوره جدید

سهم گمشده زرقان از عوارض آلایندگی، روزنامه شیراز نوین

چند روزی است موضوع توزیع عوارض آلایندگی صنایع مستقر در شهرستان زرقان بین چهار شهر شیراز، بیضا، مرودشت و زرقان دردسرساز شده است؛ چراکه بر اساس تصمیم سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، 81 درصد از عوارض ناشی از این آلایندگی قرار است به کلان‌شهر شیراز برسد. مردم شهرستان زرقان، سال‌هاست دود صنایع را تحمل می‌کنند و زیر بار دردها و رنج‌های بسیار رفته اند و در حال حاضر نیز نسبت به این تصمیم ناعادلانه نقد دارند.
امام جمعه زرقان در همین رابطه ضمن انتقاد از این تصمیم گفت: اگر قرار است اینگونه عوارض آلایندگی بین ۴ شهرستان توزیع شود و بیش از ۸۰ درصد آن به شهرستان شیراز برسد، اصلاً به زرقان ندهند. او افزود: این ظلم بزرگی است که اشخاصی چنین تصمیمی گرفته اند. 
حجت‌الاسلام ربانی شیرازی، خطیب جمعه زرقان با بیان اینکه قرار است عوارض آلایندگی را تا شهرستان‌های شعاع ۳۰کیلومتری پالایشگاه بدهند، تصریح کرد: با این وجود شهرهای بیضا، مرودشت و شیراز از سهم عوارض آلایندگی بهره می‌برند و بیش از ۸۰ درصد به شهرستان شیراز می‌رسد. ربانی شیرازی با اشاره به وضعیت جغرافیایی منطقه پالایشگاه گفت: حداقل ۴ کوه بسیار بلند فی‌مابین شیراز و پالایشگاه قرار دارد که اجازه نمی‌دهد آلودگی به شیراز برسد، ولی شهر زرقان در کنار این صنعت قرار دارد.
امام جمعه زرقان گفت: علاوه بر این پالایشگاه و صنایع آلاینده، روزانه از منابع آب‌های زیرزمینی زرقان استفاده می‌کنند که از سوی دیگر، شاهد شوری آب برخی مناطق زرقان در سال‌های گذشته بوده‌ایم. نماینده ولی فقیه در شهر زرقان ضمن دعوت به ایجاد آرامش و عدم تنش در شهرستان زرقان، گفت: ان‌شاءالله مشکلی پیش نخواهد آمد و با تلاش اعضای شورا و فرماندار موضوع حل خواهد شد.
 جمعیت یک‌میلیون و 800هزار نفری شیراز، عوارض ناشی از آلایندگی پالایشگاه را می‌بلعد
قاسم جمالی، رئیس شورای شهر زرقان نیز گفت: 24 درصد از صنایع فارس در شهرستان زرقان قرار گرفته و برخی از آنها به دلیل شدت آلایندگی باید به شهر عوارض پرداخت کنند. جمالی تأکید کرد که صنعت موظف است در قبال آلایندگی‌هایی که به شهر تحمیل می‌شود، عوارض ناشی از این آلایندگی را به شهرداری و دهیاری‌ها پرداخت کند و این دستگاه‌ها نیز به ازای درصد عوارض آلایندگی که توزیع می‌گردد، باید نسبت به حفظ و توسعه فضای سبز اقدام کنند. او اضافه کرد: شهرداری زرقان از همین رهگذر بیش از 300 هکتار فضای سبز دارد و 220 هکتار از این فضا صرفاً متعلق به پالایشگاه است. جمالی با اشاره به اینکه در حال حاضر سرانه فضای سبز زرقان بالغ بر 80 مترمربع و 5 برابر نُرم کشوری در شهرهای مختلف است، تأکید کرد که شهرداری زرقان برای توسعه این فضای سبز و همچنین حفظ 220 هکتار پارک جنگلی که متعلق به پالایشگاه است، سالانه ده‌ها میلیارد تومان بابت پرداخت حقوق، آبیاری و نگهداشت این فضاها هزینه می‌کند. 
محمود صانعی، شهردار زرقان نیز در ادامه اظهار داشت: بر تخصیص عوارض پتروشیمی به شهرستان زرقان تأکید شده که البته ما به برخی مسئولان شهر هشدار داده بودیم که عوارض پتروشیمی کلاه گشادی است که بر سر زرقان خواهد رفت. او با بیان اینکه نصاب جمعیتی شهرهای پیرامونی با شهرستان زرقان، تفاوت فاحش دارد، افزود: کلان‌شهر شیراز یک‌میلیون و 800هزار نفر، مرودشت 300هزار نفر، بیضا با روستاهای اطراف خود حدود 70هزار نفر و شهرستان زرقان 57هزار نفر جمعیت دارد. شهردار زرقان با تأکید بر اینکه این عوارض بر اساس نصاب جمعیتی توزیع می‌شود، یادآور شد که جمعیت یک‌میلیون و 800هزار نفری شیراز، عوارض ناشی از آلایندگی پالایشگاه را می‌بلعد و برای شهرستان زرقان که همه آلایندگی‌ها و مشکلات صنعت را تحمل می‌کند، چیزی باقی نمی‌گذارد. او اذعان داشت که مرودشت جمعیت بیشتری نسبت به زرقان دارد و بالغ بر 80 درصد از عوارض پتروشیمی به این شهرستان تعلق خواهد گرفت و یک عدد 8 یا 9درصدی به زرقان می‌رسد. شهردار زرقان تأکید کرد که ما 90 درصد عوارض پالایشگاه را می‌دهیم و به ازای آن 9 درصد از پتروشیمی می‌گیریم و در واقع اینجا یک بازی برد- باخت به نفع کلان‌شهر شیراز و به زیان شهرهای کوچک به راه افتاده است. او گفت: عوارض آلایندگی سال گذشته پالایشگاه، 85میلیارد تومان بوده که 50میلیارد تومان در سه قسط به شهرداری زرقان و 35میلیارد تومان نیز به دو شهرداری و دهیاری‌های دیگر پرداخت شده است.
صانعی اضافه کرد: سؤال ما از شهردار شیراز این است که در بودجه 23هزار میلیارد تومانی 1402 شهرداری شیراز، عدد 85میلیارد تومان هیچ کمکی به این شهرداری نمی‌کند، اما در عوض، شهرداری زرقان را به ورشکستگی می‌رساند! شهردار زرقان با بیان اینکه عمده درآمدهای این شهرستان از عوارض ناشی از آلایندگی و عمده هزینه‌کردها نیز ناشی از حضور صنعت است، گفت: ما مجبور به حفظ سرانه فضای سبز هستیم و همین مسئله هزینه 30 تا 40میلیارد تومانی در سال به شهرداری تحمیل می‌کند. او به این نکته نیز اشاره کرد که وقتی درآمد از بودجه حذف می‌شود، برای ادامه حیات باید یا پروژه‌های عمرانی تعطیل شود و توسعه فضای سبز به حداقل برسد، یا شهرداری دست به تعدیل نیرو بزند. صانعی از نمایندگان شیراز و زرقان در مجلس خواست که عاقلانه فکر کنند و با بررسی معایب و تبعات اشتباه این تصمیم، اصلاحیه و بازنگری این مسئله را در دستور کار قرار دهند. او گفت که اطلس آلایندگی شهرستان زرقان در طول سال‌های گذشته تهیه شده و میزان آلایندگی‌ها مشخص است و مراجع ذی‌صلاح نیز آن را تأیید کرده اند. صانعی تأکید کرد که به هیچ عنوان آلایندگی به سمت شیراز، بیضا و مرودشت نمی‌رود و چهار کوه بمو، باجگاه، چشمه بیدی و الله اکبر، پالایشگاه را از ورودی دروازه قرآن جدا می‌کنند و اجازه نمی‌دهند حتی کمترین مقدار از این آلایندگی‌ها وارد کلان‌شهر شیراز شود. شهردار زرقان توضیح داد: انصاف نیست مردم شهرستان زرقان، درد و رنج ناشی از مواد سمی پالایشگاه و سایر صنایع آلاینده را تحمل کنند و بر همین اصل، نمایندگان باید در این مسئله تجدید نظر اساسی کنند. صانعی گفت: پیشنهاد ما این است که سازمان مدیریت و برنامه ریزی، صرف نظر از مسئله جمعیت، 80 تا 90 درصد عوارض آلایندگی را به شهرستانی که صنعت آلاینده در آن مستقر است، پرداخت کند. او تأکید کرد: هرچند داشتن فضای سبز خوب است، اما برای حفظ و نگهداشت فضای سبزی که صنعت به شهرستان زرقان تحمیل کرده، باید هزینه شود؛ چنانچه تاکنون نیز 80 درصد از عوارض آلایندگی که نصیب شهرستان زرقان شده، در این حوزه هزینه شده است. 
فرماندار زرقان نیز در همین رابطه با اشاره به دستورالعمل سازمان برنامه و بودجه در خصوص پرداخت عوارض ناشی از آلایندگی تأکید کرد: بر اساس پیگیری‌هایی که نمایندگان مجلس داشته اند، قرار است یک بازنگری در این مسئله انجام شود. 
احسان خازن گفت: زرقان، نزدیک‌ترین شهرستان به صنایع آلاینده است و محیط زیست باید میزان اثرگذاری مستقیم این صنایع را بر سلامت مردم بررسی کند و بر همین اساس، شهرستان‌هایی عوارض بیشتری از آلایندگی‌ها دریافت کنند که استقرار صنایع آلاینده در آنجا بیشتر است.
 مردم زرقان نباید نگران این مسئله باشند
جعفر قادری، نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس نیز با بیان اینکه مردم زرقان نباید نگران این مسئله باشند، در صفحه رسمی خود در فضای مجازی نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و نوشت: «بر اساس ماده 123 قانون برنامه پنجم و یکی از بندهای ماده 6 قانون برنامه ششم توسعه که تکرار ماده 123 قانون برنامه پنجم توسعه است، عوارض آلایندگی به نسبت تأثیرگذاری بین مناطق متأثر از آلایندگی در کمیته‌ای مرکب از نمایندگان سازمان برنامه و بودجه، اقتصاد و دارایی، محیط زیست و فرمانداران شهرستان‌های ذی‌ربط توزیع می‌شود. متولی تهیه دستورالعمل نحوه توزیع، سازمان برنامه و بودجه است.»
او اضافه کرده است: «تا به حال بدون توجه به این دستورالعمل، عوارض آلایندگی صرفاً به شهرستان‌های محل استقرار واحد تولیدی آلاینده اختصاص داده شده است. بدون اینکه قانون مربوط به آلایندگی در اصلاح قانون ارزش افزوده درمجلس دهم یا یازدهم تغییر کند، ظاهراً نادرست نوشته شدن دستورالعمل یا تعبیر نادرست از دستورالعمل، باعث شده تا سهم شهرستان‌های محل استقرار واحدهای آلاینده نادیده گرفته شود.» 
قادری در عین حال خاطرنشان کرد: «منطقی است که بدون توجه به جمعیت شهرستان‌ها مشخص شود که تأثیرگذاری آلایندگی بر هر شهرستان چند درصد است. طبیعی است شهرستانی که محل استقرار واحد آلاینده است و بیشتر از سایر شهرستان‌ها متأثر از آلودگی است، بدون توجه به جمعیتش باید بیشترین عوارض آلایندگی را به خود اختصاص دهد و شهرستانی که از محل انتشار آلودگی دورتر است و کمتر متأثر از آلایندگی است، بدون توجه به جمعیتش باید سهم کمتری از عوارض آلایندگی را به خود اختصاص دهد.» او تأکید کرد: «بعد از اینکه سهم هر شهرستان از عوارض آلایندگی مشخص شد، منطقی است که این سهم بین شهرها و روستاهای شهرستان به نسبت جمعیت توزیع شود. این روش که بخشی از آن تابه‌حال اجرا شده، باید تکمیل و به‌درستی اجرا شود. اجرای این روش باعث می‌شود تا همه شهرستان‌های متأثر از آلودگی به نسبت تأثیرپذیری از این عوارض، سهم ببرند و کسی هم ناراضی نباشد.» قادری تصریح کرد: «مردم شهرستان زرقان اطمینان داشته باشند که اگر ایراد در دستورالعمل ابلاغی سازمان برنامه و بودجه باشد، برای اصلاح آن اقدام می‌کنیم و اگر مشکل در تفسیر نادرست از دستورالعمل باشد، حتماً برای عمل به تفسیر درست از دستورالعمل تلاش خواهیم کرد. اگر برخی از شهرستان‌ها از عوارض آلایندگی پالایشگاه زرقان سهم ببرند، شهرستان زرقان هم از عوارض آلایندگی واحدهای آلاینده در سایر شهرستان‌ها سهم خواهد برد و از این نظر جای نگرانی وجود ندارد.» ابراهیم عزیزی، نماینده شیراز و زرقان در مجلس نیز گفت: شدیداً با کاهش عایدی آلایندگی زرقان مخالفیم و دولت باید این شیوه‌نامه را اصلاح کند. نایب‌رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و دیگر نماینده شیراز و زرقان نیز ضمن انتقاد از شیوه‌نامه مذکور گفت: بهره‌مندی کامل از عایدی آلایندگی‌ها حق مسلم شهرستان زرقان است. او افزود: انتظار می‌رود دولت از تصمیمات عجولانه و اشتباه پرهیز کند و در چنین تصمیماتی طوری عمل کند که منتهی به عدالت شود. عزیزی تأکید کرد: ما شدیداً با این شیوه‌نامه مخالفیم و خواستار اصلاح فوری آن و احقاق حق مردم زرقان هستیم. نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مردم زرقان در معرض آلایندگی‌های فراوانی هستند و اگر حق آلایندگی نیز از آنان سلب شود، انصافاً در حق آنها ظلم شده است. عزیزی بیان کرد: البته قطعاً دولت نیز چنین نظری ندارد و گاهی در نوشتن شیوه‌نامه‌ها دقت لازم صورت نمی‌گیرد و منجر به چنین وضعیتی می‌شود؛ که انتظار است مجریان امر دقت نظر بیشتری در این خصوص اعمال کنند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی