[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۰
  • دوره جدید

درآمدزایی با خوشه‌های گردشگری، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
شهردار منطقه 7 شیراز گفت: محورهای باستانی و میراث فرهنگی از جاذبه‌های مهم گردشگری شهر شیراز هستند و با سامان‌دهی آنها می‌توان در ارتقای اقتصاد شهر و شهروندان نقش مهمی ایفا کرد. سعید معصومی صبح دیروز سه شنبه 19 مرداد ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه با تبریک هفته خبرنگار افزود: شهر دیرینه شیراز از جاذبه‌های تاریخی مهمی برخوردار است. درآمدزایی با خوشه‌های گردشگری می‌تواند در این حوزه نقش مهمی ایفا کند. در این زمینه پروژه‌های عمرانی قابل توجهی با محتوایی دوستدار طبیعت در مناطق تاریخی برم دلک و قصر ابونصر متعلق به دوران ساسانی ایجاد شده که با یک مسیر دوچرخه 13 کیلومتری این مناطق را به هم مرتبط می‌کند. وی در ادامه از نگاه ویژه مدیریت شهری به پتانسیل‌های ارزنده شهر شیراز اشاره کرد و افزود: عملیات اجرایی ۵ هکتار از مجموعه ۳۶ هکتاری مجموعه حفاظت شده قصر ابونصر به عنوان پارک تاریخ و طبیعت در حال اجراست و امیدواریم در دوره ششم شورای اسلامی شهر شیراز برای ۳۶ هکتار آن تعیین تکلیف شود و یک ظرفیت گردشگری خوب برای شهر ایجاد شود. خوشبختانه مدیریت شهری شیراز در دوره جدید نیز نگاه ویژه ای به این جاذبه‌های تاریخی و میراثی داشته است. این مقام ارشد ارشد شهرداری شیراز با بیان اینکه پروژه‌های این منطقه در راستای حفظ سلامت و شادابی مردم هم تأثیرگذار هستند، اظهار داشت: در سال جاری ۱۰۹ برنامه عمرانی در سطح منطقه ۷ شهرداری شیراز اجرا می‌شود که با بهره برداری از آنها، شاهد تحول عمده ای در این محور کمتر برخوردار از شهر شیراز خواهیم بود.
شهردار منطقه 7 شیراز در بخش دیگری از سخنانش با تشریح گوشه ای از مشکلات این منطقه افزود: مهم‌ترین چالشی که در این منطقه کمتربرخوردار با آن روبه‌رو هستیم، به مهاجرت، مشکلات زیست محیطی و قرار گرفتن بخش اعظمی از حریم شهر در این منطقه بازمی‌گردد. با توجه به عدم تکمیل شبکه فاضلاب، بخش اعظمی از پساب‌های شهر وارد رودخانه خشک شده و با توجه به شیب کم رودخانه در اینجا، این فاضلاب به نیزار‌ها وارد می‌شود و در گل و لای نشست می‌کند. از سوی دیگر سیلاب شهر هم به اینجا منتقل می‌شود و هرساله هزینه زیادی برای لای‌روبی رودخانه متحمل می‌شویم.معصومی در ادامه با تقبیح پدیده تخریب مبلمان شهری که هزینه زیادی روی دست شهر و شهروندان می‌گذارد، اظهار داشت: به موازات تأمین ردیف بودجه برای هزینه‌های عمرانی در زمینه‌های تأمین و نگهداری نیز هزینه‌های زیادی انجام می‌شود. 
به طور مثال در سال قبل میدان الله بعد از ۲۰ سال بار دیگر افتتاح شد و تعداد زیادی از پیمانکاران از فضای سبز و تأسیسات به صورت دائمی در آنجا مشغول فعالیت هستند. این کارشناس ارشد حوزه شهرسازی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اجرای ۶۳ پروژه تأسیساتی در سطح منطقه هفت در سال جاری گفت: مناطق حاشیه ای شهر همواره هزینه شان بیشتر از درآمدشان است و در خصوص منطقه ۷ نیز درآمد ما در سال گذشته ۸۰میلیارد تومان بود اما هزینه منطقه بالغ بر ۲۵۰میلیارد تومان شد. یکی از مواردی که به این مسئله دامن می‌زند، به روستاهایی بازمی‌گردد که امروزه به شهر چسبیده اند. این روستاها به واسطه سیل مهاجران در حال تبدیل به روستاشهر هستند و از بافت سنتی روستایی در آنها خبری نیست. شهردار منطقه 7 شیراز در ادامه هشدار داد و گفت: آمار رشد جمعیت در این روستاها نیز طبیعی نیست. 
رشد جمعیت در روستاها به صورت عادی یک درصد است. گاه رشد جمعیت در این روستاها تا ده درصد هم می‌رسد و این‌ها روی شهر‌ها هم اثر می‌گذارد. به همین دلیل شاید بهتر باشد که قوانینی اتخاذ شود که مشخص کند به روستاهای اطراف شهرهای بزرگ تا چه اندازه می‌‌توانند رشد کنند. هفت روستایی که در چند سال قبل به منطقه 7 پیوستند، خدمات دهی در آنها عملاً در حد صفر بود و تنها در دهه ۹۰ ما ۶۰میلیارد تومان برای خدمات اولیه آنها هزینه کردیم. معصومی با بیان اینکه پیوستن‌ این روستاها به شهر هزینه زیادی روی دست شهر می‌گذارد و عدم کنترل آنها در شهر بسیار تأثیرگذار است، خاطرنشان کرد: با وجود تمامی مشکلات امسال ۱۰۹ برنامه عمرانی در دستور کار شهرداری منطقه قرار گرفته که البته برخی برنامه‌ها کوتاه مدت و برخی مانند بزرگ‌راه مولوی که یکی از شریان‌های اصلی شرق شهر است، بلندمدت است و در قالب چند پروژه اجرا می‌شود.
وی افزود: بسیازی از این پروژه‌ها می‌تواند در آینده در رفع مشکلات این منطقه بسیار اثرگذار باشد. این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش از آغاز ساخت تم پارک ورزشی چهار و نیم ‌هکتاری با ۱۸ نوع ورزش خبر داد و گفت: یکی از اقدامات مناسب دیگر ما از گذشته ساخت پیاده راه و مسیر دوچرخه سواری بوده که در این ارتباط به دنبال لینک کردن و ایجاد شبکه مسیرهای دوچرخه سواری به عنوان یک ‌مد حمل و نقل هستیم و در کنار آن امسال ۱۵ کیلومتر مسیر دوچرخه سواری دیگر در منطقه اجرا می‌شود، اما آمدن دوچرخه‌های اشتراکی هم می‌تواند ما را در این زمینه بسیار یاری دهد. شهردار منطقه 7 شیراز در ادامه خبر از توجه ویژه به گسترش فضاهای سبز در این محور داد و افزود: متأسفانه در این محدوده از شیراز باغ‌های گسترده و فضای مناسبی برای اجرای فضای سبز وجود ندارد. اگر امروز سرانه فضای سبز در شهر بیست متر باشد، در منطقه 7 این متوسط به 8 متر می‌رسد. به همین دلیل به دنبال ایجاد فضای سبز در ارتفاعات هستیم و در کنار آن در حال آموزش شهروندان برای فضای سبز خانگی می‌باشیم. خوشبختانه طرح‌هایی نظیر با هم و برای هم درخت بکاریم در منطقه اجرا شده که با استقبال خوبی مواجه شده است. معصومی در ادامه خبر از اقدامات پیشگیرانه برای مدیریت آب‌های سطحی و پیشگیری از سیلاب داد و افزود: در ساختارهای جدید منطقه مشکل آب گرفتگی نداریم؛ چون همه استانداردها و ضوابط در آنها رعایت شده است. اما در نقاط قدیمی به ویژه منطقه مرکزی همیشه با این چالش روبه‌رو بوده ایم. متأسفانه ریختن زباله و پلاستیک در جوی‌ها نیز بر حجم مشکلات افزوده و ما را با مشکلات جدی روبه‌رو کرده است. به همین منظور گروه‌های پیمانکاری زیادی به صورت دائم در حال جمع آوری این زباله‌ها هستند و امیدواریم با آموزش و رویکرد فرهنگی دیگر شاهد چنین مسائلی نباشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی