[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

تکرار رکوردشکنی مطبوعات، روزنامه شیراز نوین

 مریم کشاورز
از انقلاب مشروطه که در آن، میرزاصالح شیرازی با تلاش و جان‌نثاری مثال‌زدنی، موجبات غنای فرهنگ ایران زمین را فراهم نمود، دهه‌های متمادی می‌گذرد. قرن‌ها ممارست و اهتمام اصحاب خبر، موجب بیداری مردم و شکل‌گیری جریانات سرنوشت‌ساز و کلیدی در تاریخ این مرز و بوم شده است. استان فارس، همواره در عرصه ترویج دانش و آگاهی و اعتلای فرهنگ عمومی پیشتاز بوده و اندیشه‌ورزان این دیار، نقش مؤثری در گسترش نظام اطلاع‌رسانی داشته‌اند. چاپ و نشر روزنامه‌ها، هفته‌نامه‌ها، مجله‌ها و... در استان فارس موجب ارتقای سطح دانش و اندیشه و روشنفکری جامعه گردیده و این مهم همچنان ادامه دارد؛ به نحوی ‌که استان فارس از لحاظ تیراژ و شمارگان رسانه‌های چاپی همچنان در صدر استان‌های کشور قرار دارد. 
 استان فارس نه تنها از نظر شمارگان روزنامه‌ها در رتبه نخست قرار دارد، بلکه رکورد انتشار بیشترین آثار مطبوعاتی نیز بعد از تهران، به این استان تعلق دارد. در این میان، اندیشه‌ورز شیرازی و پیشکسوت مطبوعاتی استان فارس، سیروس سوند رومی نقش بسزایی در افزایش طبع و نشر آثار مطبوعاتی داشته است. این نویسنده دارای 25 اثر در زمینه‌های مختلف فرهنگی است که از این تعداد، 15 اثر در زمینه مطبوعات به رشته تحریر درآمده است. 
رومی در این زمینه به خبرنگار ما توضیح داد: دیار فارس و تاریخ مطبوعات آن، زبان گویای روزنامه‌نگاری کشور است و با توجه به اینکه اولین اثر توسط یک شیرازی، میرزای‌شیرازی به نام «کاغذ اخبار» موجب ورود روزنامه به ایران شد، بر خود می‌بالم که توانستم ادامه‌دهنده راه این مردِ از جنس قلم باشم تا ایرانیان بدانند که مطبوعات و روزنامه‌نگاری در این استان همیشه چراغ راه پیشبرد فرهنگ‌ کشورمان بوده و خواهد بود.
 وی توضیح داد: همواره علاقه خاصی به دوره قاجاریه که سرمنشأ روزنامه‌نگاری بوده است، داشته‌ام و کوشش کرده‌ام تا مبنای مسیر خود را این عصر قرار دهم؛ چراکه افق بیداری ایرانیان از آن دوره بود و آثارم، تاریخ مطبوعات دوره قاجار، تاریخ مطبوعات دوره رضاشاه، تاریخ مطبوعات دوره محمدرضاشاه، تاریخ پزشکی شیراز، شوخ طبعی در مطبوعات فارس، شناسنامه مطبوعات فارس، زندخت، نخستین روزنامه‌نگار زن شیراز، میرزا جهانگیرخان صوراسرافیل و آموزش ساده خبرنگاری گوشه‌هایی از زوایای عصر قاجار را در خود به تصویر کشیده است و گویای نگرشم به مهد و زایش مطبوعات است.
پیشکوست مطبوعاتی در ادامه درباره دو اثر فعلی خود که موجب رکودشکنی کتب مطبوعاتی توسط استان فارسی‌ها شد، گفت: دو کتاب‌ سیدمحمدرضا شیرازی‌‌ مساوات و زنان روزنامه‌نگار شیراز نیز رگه‌هایی از عصر قاجار را در خود نهفته دارند و در واقع مروری بر دوره اوج روزنامه‌نگاری داشته‌ام و به زودی علاقه‌مندان به کتب مطبوعاتی می‌توانند آن را در کتاب‌فروشی‌ها تهیه و 
مطالعه کنند.
رومی از اصحاب و اهالی رسانه خواست دو اصل مهم صداقت و شجاعت را همواره مدنظر قرار دهند؛ اول صداقت داشته باشند که بدون هیچ دغدغه‌ای حقایق و واقعیت‌ها را منعکس کنند و دوم، شجاعت داشته باشند که آنچه را بر مبنای واقعیت نگاشته شده است، به چاپ رسانند. 
وی در پایان مژده‌ای به علاقه‌مندان به حوزه مطبوعات داد: در حال نگارش کتاب سیدضیاء‌الدین طباطبایی می‌باشم و 70 صفحه آن به تحریر درآمده و دیری نمی‌پاید که این اثر ارائه گردد.
گفتنی است رومی در ایام شیوع ویروس کووید 19، پر‌تلاش ظاهر شده و علاوه بر تألیف کتاب، در برنامه‌ای تحت عنوان «دل گفتار» که توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی تهیه می‌گردد نیز به ایراد سخنرانی در زمینه روزنامه‌نگاری می‌پردازد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی