[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۶
  • دوره جدید

دلالانی که بادیگارد دولتی دارند ، روزنامه شیراز نوین

 کمبود گوشت مرغ در فارس و خصوصاً شیراز موجب تشکیل روزانه صف‌های طولانی در مقابل مرغ‌فروشی‌ها شده است؛ مشکلی که بسیاری دلالان و واسطه‌ها را در بروز آن دخیل می‌دانند.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایرنا، از حدود یک ماه پیش و چند روزی قبل از شروع ماه مبارک رمضان، بازار گوشت مرغ در شیراز و استان فارس دچار تلاطم شد که این وضعیت دردسرهایی را برای شهروندان ایجاد کرده است.
با وجود گذشت بیش از یک ماه از بروز نابسامانی و کمبود گوشت مرغ در بازار فارس و وعده‌های بسیاری مسئولان، اما هنوز این مشکل پابرجاست.
مشکلی که حتی با ثبت رکورد کشوری تولید روزانه گوشت مرغ در فارس هم رفع نشد؛ به نحوی که روز شنبه چهارم اردیبهشت‌ماه جاری، ۶۳۶ تن مرغ در استان فارس کشتار و روانه بازار مصرف شد که در نوع خود بی سابقه و رکوردی تازه در سطح کشور ثبت کرد و در روزهای بعد نیز بیش از نیاز استان، مرغ در استان کشتار و توزیع شد، اما مشکل رفع نشد. مسئولان مربوطه بارها دلیل بروز و عدم رفع این مشکل را اخلال دلالان و واسطه‌ها در بازار عنوان کرده اند.
به باور بعضی کارشناسان، یکی از چالش‌های اساسی حوزه بازار مرغ در سال ۹۹ این بود که قیمت تمام شده تولید گوشت مرغ از قیمت مصوب که ۱۴هزار و ۴۰۰ تومان تعیین شد، بالاتر بود که این موضوع در نرخ گذاری سال جاری رفع و قیمت منطقی شده است؛ به نحوی که قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ گرم اکنون ۲۴هزار و ۹۰۰ تومان است.
اما گویا این افزایش قیمت‌ نیز نتوانسته دلالان و واسطه‌های فارس را که انگار نقش بسیار پررنگی در این بازار دارند، متقاعد کند تا مشکل کمبود این کالای اساسی سبد خانوار حل شود.
 مرغ خاطره‌ای تلخ برای پژمان
دهم آذرماه ۹۹ حسین پژمان به عنوان رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به جای محمدمهدی قاسمی مدیر چندین ساله این سازمان معرفی شد.
مهم ترین چالش دوران حدود ۶ ماهه و کوتاه تکیه پژمان بر کرسی ریاست جهاد کشاورزی فارس نابسامانی بازار مرغ بود؛ به گونه‌ای که این مدیر تا آخرین روزی که بر این منصب تکیه زده بود، با بزرگ‌ترین چالش دوران مدیریتی خود دست به گریبان بود.
حال باید دید مدیر جدید و تازه نفس این سازمان که روزهای اخیر معارفه شده، تا چه اندازه می‌تواند در رفع این چالش که شروع آن به دوران قبل از ریاست وی مربوط است، فائق آید.
 نخستین آزمون رئیس جدید
۲۵ اردیبهشت ماه جاری احمد طمراسی در حکمی از سوی وزیر جهاد کشاورزی به عنوان رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس منصوب و معرفی شد.
وی که ۲۹ سال سابقه خدمت و مدیریت در مناصب مختلف را در کارنامه خود دارد، اکنون بر کرسی ریاست سازمان جهاد کشاورزی فارس تکیه زده و باید دید تا چه اندازه می‌تواند بر نخستین چالش این حوزه در زمان مدیریتش که قطعاً تأثیر مستقیمی بر عملکرد وی دارد، موفق عمل کرده و این بازار آشفته را سامان‌دهی کند.
 مرغ در بازار تنها یک ساعت دوام می‌آورد
بر اساس مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا و گفت و گوی وی با تعدادی از مرغ فروشان سطح کلان‌شهر شیراز، روزانه حوالی ساعت ۸ صبح بین ۷۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم گوشت مرغ گرم بین هریک این واحدها توزیع می‌شود که با توجه به شکل‌گیری صف‌های طولانی از ساعات اولیه صبح هر روز در مقابل مرغ فروشی‌ها و مشتریان فراوان، این میزان گوشت ظرف حداکثر یک ساعت تمام و مرغ فروشی‌های شیراز سریعاً از وجود این کالا خالی می‌شوند و مابقی ساعات روز را بیکار می‌مانند و اغلب نیز فعالیت این صنف به چند ساعت ابتدایی روز محدود شده و با اتمام گوشت مرغ تا حوالی ساعت ۹ یا ۱۰ صبح کرکره‌های خود را پایین کشیده و تعطیل می‌شوند.
یکی از مرغ فروشان شیرازی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: نقش دلالان در بازار مرغ این استان پررنگ است و اکنون نیز واسطه‌ها مانع سامان دهی این بازار شده اند. علی یعقوبی افزود: هر روز از حوالی ساعت هفت صبح رفته رفته صف‌های طولانی در مقابل فروشگاه تشکیل و با رسیدن بار سریعاً گوشت توسط مردم خریداری می‌شود.
وی معتقد است که مدیریت بازار مرغ و توزیع آن در این شرایط باید از دست دلالان خارج شود و توسط نهادی واحد مدیریت شود یا با نظارتی دقیق اوضاع بهبود یابد.
 حرص‌زدن مرغ را فراری داده
او ادامه داد: قبل از بروز نابسامانی در بازار مرغ روزانه حدود ۳۰۰ کیلوگرم گوشت مرغ در فروشگاهم توزیع می‌کردم که این میزان گوشت تا آخر شب تمام می‌شد؛ اما در حال حاضر این میزان گوشت مرغ ظرف یک ساعت تمام می‌شود؛ چون مردم و شهروندان نیز هجوم آورده و این کالا را بیش از نیاز روزانه خانوار خریداری می‌کنند.
او اظهار داشت: اگر مردم به مرغ فروشی‌ها هجوم نیاورند شاید اوضاع این بازار زودتر 
سامان دهی شود.
 دلالان حذف نمی‌شوند، اما سامان‌دهی چرا
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت:‌ طی روزهای اخیر و همزمان با شروع کار مدیریت جدید سازمان جهاد کشاورزی این استان اقداماتی با کمک دستگاه‌های مرتبط برای سامان دهی بازار مرغ فارس انجام شده که احتمالاً آثار آن طی روزهای آینده در سطح بازار مشاهده خواهد شد.
صمد رنجبری افزود: رئیس جدید سازمان جهاد کشاورزی استان از سه روز پیش کار خود را آغاز کرده و پیش بینی می‌شود طی سه تا چهار روز آینده آثار اقدامات و برنامه ریزی‌های انجام شده در حوزه سامان دهی بازار مرغ رفته رفته در سطح بازار مشاهده شود.
 مقاومت دلالان تا کی ادامه دارد؟
وی در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه آیا دلالان و واسطه‌های بازار مرغ از مقاومت در برابر سامان دهی این بازار دست برداشته اند یا خیر، گفت: مقرر است که از ظرفیت تمام عواملی که در چرخه تولید و توزیع گوشت مرغ در سطح استان فارس از جمله واسطه‌ها فعال هستند، استفاده شود و قرار نیست کسی حذف شود.
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان اینکه قرار نیست واسطه‌های بازار مرغ حذف شوند، افزود: واسطه‌ها نیز باید به صورت صحیح نقش خود را بازی کنند اما نباید مانع کار و مخل نظم عمومی باشند.
وی نیاز روزانه بازار مرغ استان فارس در شرایط عادی را حدود ۴۰۰ تن گوشت مرغ عنوان و اعلام کرد: در حال حاضر ظرفیت تولید متناسب با نیاز بازار استان در فارس وجود دارد.
 نقش دلالان در افزایش بهای مرغ در بازار فروردین ۱۴۰۰
رئیس وقت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس که سه روز پیش مراسم تودیع وی برگزار شد، هفتم اردیبهشت امسال با اشاره به مشکلات ناشی از فعالیت واسطه‌ها در بازار مرغ گفته بود: ۱۲۲ واسطه و عامل کشتار در بازار گوشت مرغ استان فارس فعال هستند که مرغداران را تأمین مالی می‌کنند و در عوض، مرغ این مرغداران را پیش خرید می‌نمایند؛ این افراد در اواخر فروردین ماه ۱۴۰۰ اقدام به عرضه گوشت مرغ به بازار با نرخی بیشتر از قیمت مصوب کردند.
حسین پژمان افزود:‌ از ۲۳ فروردین تا ۳۰ فروردین ۱۴۰۰، با وجود اینکه میزان مرغ آماده کشتار در مرغداری‌های فارس قابل توجه بوده و هیچ مشکلی در این خصوص وجود نداشته، مشکلاتی در بازار عرضه این محصول ایجاد شد.
وی افزود: قرارگاه سامان دهی بازار مرغ فارس در آن مقطع زمانی تصمیم گرفت که مرغ با قیمت ۱۷هزار و ۱۰۰ تومان به کشتارگاه‌ها عرضه کند تا دست این واسطه‌ها از بازار کوتاه شود.
تبانی عده‌ای برای کاهش عرضه مرغ به بازار
پژمان ادامه داد: به دلیل اعلام نرخ ۲۴هزار و ۹۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم گوشت مرغ، برخی واسطه‌ها و فعالان بازار مرغ فارس تا سی‌ام فروردین‌ماه امسال در برابر عرضه گوشت مرغ با نرخ مصوب مقاومت کردند. وی گفت: با توجه به اینکه برخی از این واسطه‌ها بیش از ۲ دهه با مرغداران استان فارس در ارتباط هستند، اقدام به تبانی با برخی مرغداران برای عدم عرضه مرغ به کشتارگاه‌ها کردند که همین موضوع به کاهش شدید گوشت مرغ و کمبود آن در بازار استان در اواخر فروردین ماه امسال منجر شد. رئیس وقت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت:‌ به دنبال این حرکت واسطه‌ها و برخی مرغداران، خلأ در بازار مرغ ایجاد شد. وی افزود: با وجود آنکه از روزهای نخست اردیبهشت ماه ۱۴۰۰مشکلات موجود در زمینه عرضه مرغ به کشتارگاه‌ها حل شد، اما شاهد مراجعه زیاد مردم به فروشگاه‌ها و اقدام برخی افراد در زمینه خرید بیش از نیاز و مصرف خانوار هستیم که همین موضوع نیز بر تشدید شرایط دامن 
زده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی