[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

رشد کمی تشکل‌های کارگری ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس گفت: طی ۸ سال گذشته تعداد تشکلات کارگری و کارفرمایی این استان با رشد بیش از دو برابری از ۴۹۳ مورد به هزار و ۵۲ تشکل افزایش پیدا کرده است.
سهراب مختاری ضمن گرامیداشت روز سازمان‌های مردم نهاد، توسعه تشکلات کارگری و کارفرمایی را مقدمه ایجاد بستری برای مذاکره و پیمان‌های دسته جمعی و شرایط کار بهتر برای کارگر و کارفرما و افزایش بهره وری دانست.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایسنا، مختاری افزود: هدف از مذاکرات دسته جمعی، پیشگیری یا حل مشکلات حرفه‌ای یا شغلی و بهبود شرایط تولید یا امور رفاهی کارگران است که از طریق تعیین ضوابطی برای مقابله با مشکلات و تأمین مشارکت طرفین در حل آنها یا از راه تعیین یا تغییر شرایط و نظایر اینها، در سطح کارگاه، حرفه یا صنعت، با توافق طرفین تحقق می‌یابد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس ادامه داد: مشارکت‌های مردمی و گفت و گوهای اجتماعی از ضروریات موردتوجه دولت‌ها به ویژه طی سنوات اخیر بوده است.
او با بیان اینکه ثبت رویداد تقویمی ۲۲ مردادماه به عنوان روز ملی تشکل‌ها بر همین پایه مهم انجام شده است، گفت: ره‌آورد این دستور کار در اداره کل تعاون و کار و رفاه اجتماعی فارس، رشد چشمگیر کمی و کیفی تشکل‌های کارگری و کارفرمایی طی سنوات اخیر 
بوده است.
مختاری اضافه کرد: استفاده از سرمایه اجتماعی سازمان‌های مردم نهاد با تشکیل و تقویت کمیته‌ها و مراجع سه جانبه حقیقی بیش از پیش در این استان مورد توجه و تقویت قرار گرفته است و از افتخارات حاصل از آن می‌توان به افزایش سازش‌ها در رفع اختلافات کارگری و کارفرمایی، تاب آوری در شرایط اقتصادی و اجتماعی به ویژه تحریم‌ها و کاهش آسیب‌های گریز ناپذیر ناشی از بحران کرونا در جامعه کار و تولید اشاره کرد که همگی مؤید توسعه تعاملات جامعه کارگری و کارفرمایی در این استان است.
او به رشد ۱۱۳ درصدی تعداد تشکل‌های کارگری و کارفرمایی استان از ابتدای سال ۹۳ تاکنون اشاره کرد و افزود: تعداد تشکل‌های کارگری کارفرمایی استان فارس از ۴۹۳ مورد در ابتدای سال ۹۳ به هزار و ۵۲ تشکل در حال حاضر افزایش یافته است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس بیان کرد: در کارگاه‌های کمتر از ۳۵ نفر کارگر استان طی این مدت تعداد نمایندگان کارگر از ۲۳۰ به ۵۲۴ مورد افزایش پیدا کرده است.
مختاری با تأکید بر این مطلب که وظیفه نمایندگان کارگران، پیگیری حقوق قانونی و صنفی کارگران از طریق تعامل با کارفرمایان است، اظهار کرد: تعداد انجمن‌های صنفی کارگری نیز از ۵۴ مورد در ابتدای سال ۹۳ به ۱۴۷ انجمن در حال حاضر افزایش پیدا کرده است که این انجمن‌ها منافع فعالان حرفه‌های مختلف کارگری را در سطح شهرستان و استان پیگیری می‌کنند.
او در بخش دیگر سخنان خود عنوان کرد: تعداد انجمن‌های صنفی کارفرمایی فارس نیز طی این مدت از ۸۳ مورد به ۱۸۹ مورد در حال حاضر افزایش یافته است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس با بیان اینکه تعداد کانون‌های کارگران بازنشسته استان نیز از ۲۳ به ۳۴ کانون رشد پیدا کرده، افزود: از طریق فعالیت این کانون‌ها حقوق و مزایای رفاهی بازنشستگان کارگری استان فارس پیگیری می‌شود.
مختاری تأکید کرد: دستور کار و برنامه عملیاتی این اداره‌کل در سراسر استان مبتنی بر توسعه مشارکت اجتماعی و افزایش کمی تشکل‌های کارگری و کارفرمایی بوده است که اجرای طرح هر کارگر یا کارفرما عضو یک تشکل، در آینده نزدیک محقق خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی