[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۷۹
  • دوره جدید

برنج چاق کننده‌تر است یا نان؟، روزنامه شیراز نوین

هیچ ماده غذایی به تنهایی چاق‌کننده نیست. 100 گرم نان معمولی که از نانوایی تهیه می‌شود، نسبت به 100 گرم برنج پخته‌ بدون روغن، کالری بیشتری دارد.
به گزارش بهداشت نیوز، اصلاً چنین باوری درست نیست و نمی‌توان برنج را چاق‌کننده‌تر از نان دانست. اتفاقاً براساس جدول ترکیبات مواد غذایی، 100 گرم نان معمولی که از نانوایی تهیه می‌شود، نسبت به 100 گرم برنج پخته‌ بدون روغن، کالری بیشتری دارد، اما متأسفانه ما ایرانی‌ها برنج را با مقدار زیادی روغن می‌پزیم و علاقه زیادی به ته‌دیگ‌های چرب داریم. همین موضوع باعث می‌شود کالری برنج نسبت به نان افزایش پیدا کند، در حالی که برنج به‌طور ذاتی کالری کمتری نسبت به نان دارد، ضمن اینکه هیچ ماده غذایی به تنهایی چاق‌کننده نیست.
چاقی نتیجه مجموعه کالری‌های دریافتی از مصرف انواع مواد غذایی و آشامیدنی است. حتی برخی افراد از راه نوشیدن مرتب آشامیدنی‌های نامناسب و پرقند،کالری زیادی دریافت می‌کنند و به‌تدریج چاق می‌شوند، بنابراین نمی‌توان یک ماده غذایی را به تنهایی نام برد و گفت این ماده چاق‌کننده است و اگر مصرف نشود، فرد چاق نمی‌شود یا از وزنش کاسته خواهد شد.
موارد مؤثر در چاقی و تناسب اندام افراد به:
*نحوه انتخاب غذاها
*تعداد وعده‌ها
*چگونگی پخت و مصرف
*ریزه‌خواری‌ها
*میزان ورزش و فعالیت فیزیکی
و... بستگی دارد.
اگر میزان کالری غذاهای مصرفی از هر غذایی حتی غذاهای کم‌کالری، بیشتر از میزان کالری مورد نیاز بدن باشد، کالری اضافی به صورت چربی در بدن ذخیره می‌شود و باعث چاقی و اضافه وزن خواهد شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی