[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۳۷
  • دوره جدید

دلار بازار را از نفس انداخت ، روزنامه شیراز نوین

 مریم شمالیان- شیرازنوین:
shomalianm@gmail.com

رئیس اتحادیه صنف تعمیرکاران و فروشندگان تلفن و لوازم جانبی شیراز گفت: دولت باید از بازار موبایل حمایت کند تا شاهد کاهش مشکلات فعالان این حوزه باشیم. دولت باید به بازار موبایل، ارز دولتی اختصاص بدهد.
نوسانات ارز و افزایش قیمت دلار سایه سنگینی بر سر بازار موبایل شیراز افکنده است؛ تا جایی که بسیاری از فعالان این صنف ناچار به توقف فعالیت خود در این حوزه صنفی شده‌اند. افزایش نرخ ارز بر قیمت بسیاری از کالاها تأثیر گذاشته و همین افزایش قیمت‌ها موجب کاهش قدرت خرید مردم و کسادی بازار بسیاری از کسب‌وکارها شده است و صنف موبایل‌فروشان و تعمیرکاران و فروشندگان تلفن و لوازم جانبی شیراز هم از این قاعده مستثنی نمانده‌اند.
با گذری بر برخی از واحدهای صنفی موبایل‌فروشی متوجه می‌شویم که فعالیت برخی از آنها به دلیل افزایش قیمت به فروش قاب و تعمیرات محدود شده است که در حوزه تعمیرات هم به دلیل افزایش قیمت لوازم جانبی مشکلات خاص خود را دارند.
سید علی دستغیب، رئیس اتحادیه صنف تعمیرکاران و فروشندگان تلفن و لوازم جانبی شیراز در گفت‌و‌گو با شیرازنوین، با اشاره به افزایش قیمت گوشی‌های تلفن همراه طی 2 تا 3 ماه گذشته می‌گوید: در این مدت شاهد افزایش قیمت 30 تا 40 درصدی بوده‌ایم. وی ادامه می‌دهد: این نوسانات و افزایش قیمت موجب شده است تا هم مغازه‌دار میل به فروش نداشته باشد، زیرا نگران این است که باز هم قیمت افزایش یابد و نتواند جنس خود را جایگزین کند و هم مصرف‌کننده به دلیل نوسانات ارز امید داشته باشد که قیمت کاهش یابد و تمایلش به خرید کمتر شود.
 سردرگمی در بازار موبایل شیراز
دستغیب با اشاره به بازار شب عید صنف فروشندگان تلفن شیراز اظهار می‌کند: افزایش نرخ دلار موجب سردرگمی فعالان این صنف شد و بازار شب عیدی که همکاران ما همیشه به آن امیدوار بودند هم کاسبی خوبی را شاهد نبود.
وی همچنین می‌افزاید: علی‌رغم کاهش فروش، فعالان این صنف باید هزینه برق، بیمه، دارایی، مالیات، حقوق کارکنان و کارگران خود را پرداخت کنند؛ اما با درآمد ناچیز از عهده این هزینه‌ها برآمدن دشوار است و شاید امسال 50 درصد از همکاران ما به دلیل همین مشکلات نتوانند به ادامه کار بپردازند و پروانه کسب خود را باطل کنند. عضو هیئت‌رئیسه اتاق اصناف فارس اضافه می‌کند: گوشی آیفون 40میلیون تومانی ظرف 3 تا 4 ماه حدود 125میلیون تومان شده است و باز هم مشخص نیست واردکنندگان به مغازه‌دار محصولات را بدهند یا نه. برخی مشتریان هم به دنبال گوشی ویتنامی هستند و گوشی چینی نمی‌خواهند که کاهش فروش را 
افزایش می‌دهد.
 لزوم حمایت دولت از بازار موبایل
دستغیب با تأکید بر اینکه دولت باید از بازار موبایل حمایت کند تا شاهد کاهش مشکلات فعالان این حوزه باشیم، بیان می‌کند: دولت باید به بازار موبایل، ارز دولتی اختصاص بدهد. وی در پاسخ به این سؤال که اتحادیه صنف تعمیرکاران و فروشندگان تلفن و لوازم جانبی شیراز به صنف موبایل‌فروشان چه کمکی می‌تواند کند، عنوان می‌کند: در خصوص نوسانات دلار دولت باید حمایت کند و اتحادیه سال قبل عوارض مالیاتی دارایی را از 15 به 3 درصد کاهش داده است، اما هنوز عرضه و تقاضا با هم همخوانی ندارد؛ زیرا شاید کمتر از یک درصد سود فروش از یک گوشی موبایل داشته باشیم اما عوارض 3 درصد است که باز هم سود فروش با مالیات همخوانی ندارد.
 افزایش نرخ ارز و مشکل تعمیرکاران تلفن
دستغیب ادامه می‌دهد: تعمیرکاران تلفن هم دچار مشکلاتی هستند؛ زیرا تعمیرکار جنس مرغوب می‌خواهد که یا در بازار یافت نمی‌شود یا یک ال سی دی موبایل را باید با قیمت 10میلیون تومان تهیه کند که برای مصرف‌کننده که می‌خواهد گوشی خود را تعمیر کند، به‌صرفه نیست. به همین دلیل تعمیرکار ناچار است جنس با کیفیت پایین‌تری تهیه کند که مصرف‌کننده از عهده پرداخت هزینه آن برآید و همین امر موجب شده تا کار و درآمد تعمیرکاران صنف ما هم افت پیدا کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی