[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

عوارض زیاده‌روی در مصرف سویا را جدی بگیرید، روزنامه شیراز نوین

آمریکایی‌ها برای آنکه سالم‌تر بمانند نسبت به گذشته حجم بیشتری از سویا مصرف می‌کنند. سازمان غذا و داروی آمریکا می‌گوید مصرف سویا باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود.
به گزارش همگردی به نقل از ساینتیفیک امریکن، با این حال، یافته‌های جدید محققان نشان می‌دهد مصرف سویا می‌تواند عوارض جدی برای سلامتی به همراه داشته باشد. تحقیقات دانشمندان بر روی حیوانات نشان داده است مصرف حجم بالای سویا می‌تواند بر روی باروری زنان و قوای جنسی تأثیر مخرب داشته باشد. محققان می‌گویند مصرف سویا علاوه بر ناباروری در زنان، می‌تواند باعث بلوغ زودرس و اختلال در رشد جنین و کودک شود. سویا دارای سطح بالایی از‌ترکیبات ژنیستئین است. تحقیقات بر روی موش‌ها نشان داده است این‌ترکیب می‌تواند مانع از رشد آن‌ها شود. همین‌ترکیب نیز رشد کودکان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به دلیل توصیه متخصصان در گذشته میزان مصرف سویا در آمریکا شاهد رشد سرسام آوری بوده است. در اوایل دهه 1990 میلادی به ناگاه مصرف 300 میلیون دلاری سویا در این کشور به سطح 4 میلیارد دلار در سال 2008 رسید.
محققان آمریکایی در تأیید توصیه برای مصرف سویا می‌گویند این ماده غذایی سطح کلسترول خون را کاهش داده و خطر بروز برخی سرطان‌ها مانند سرطان سینه و پروستات را کم می‌کند. با این حال، متخصصان تأکید دارند تاکنون هیچ شواهدی مبنی بر مفید بودن زیاده‌روی در مصرف سویا یافت نشده است.
دانشمندان در تحقیقات آزمایشگاهی مشاهده کردند ژنیستئین موجود در سویا باعث کاهش قدرت باروری موش‌ها و نیز رشد غیرطبیعی جنین می‌شود. محققان در این آزمایش به مدت چهار روز اقدام به دادن یک تا 10 میکرومول ژنیستئین به موش‌ها از طریق آب کردند.
دوز بالای ژنیستئین باعث ناکامی‌ بیشتر در بارور شدن تخمک‌های جنس ماده موش‌ها شد. همچنین حتی پس از بارور شدن تخمک‌ها نیز میزان مرگ و میر جنین در این موش‌ها زیاد بود.
در تحقیقاتی دیگر نیز دانشمندان اقدام به دادن ژنیستئین به موش‌های نابالغ در سه دوز کم، متوسط و زیاد کردند. موش‌هایی که دوز بالایی از این‌ترکیب دریافت کردند شاهد تحت تأثیر قرار گرفتن قدرت باروری و نیز بلوغ زودرس بودند. همچنین چرخه تخمک گذاری در موش‌ها (معادل چرخه قاعدگی در انسان‌ها) دچار اختلال و بی‌نظمی ‌شد.
خطر زیاده‌روی در مصرف سویا به ویژه در افرادی که گیاه‌خوار هستند زیاد است، زیرا گیاه‌خواران برای تأمین پروتئین مورد نیاز بدن به سویا وابستگی زیادی دارند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی