[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۴
  • دوره جدید

کالسکه طلایی جشنواره کن برای فیلمساز ۸۲ ساله، روزنامه شیراز نوین

«سلیمان سیسه» فیلمساز مالیایی به عنوان دریافت‌کننده جایزه کالسکه طلایی از پنجاه و پنجمین دوره ، بخش دو هفته کارگردانان جشنواره کن معرفی شد. به گزارش ایسنا به نقل از سینه اروپا، اتحادیه کارگردانان سینمای فرانسه که برگزارکننده بخش «دو هفته کارگردانان کن» (Cannes Directors’ Fortnight) است، جایزه افتخاری این بخش را در مراسم افتتاحیه در ۱۷ می به «سلیمان سیسه» اعطا خواهد کرد، جایزه‌ای که برای تحلیل از سینماگران به دلیل «ویژگی‌های نوآورانه‌شان» به صورت سالانه اعطا می‌شود. 
زندگی حرفه ای سیسه بیش از ۵۰ سال به طول انجامیده است و آثار او شش بار در جشنواره کن به نمایش درآمده است. درام او در سال ۱۹۸۷ با عنوان «یِلن»، جایزه هیات داوران جشنواره را در بخش مسابقه دریافت کرد. اعضای هیات مدیره انجمن کارگردان با تمجید از این کارگردان اهل کشور مالی، آمیختن شعر و سیاست، نقد اجتماعی و اسطوره‌شناسی را از ویژگی‌های این سینماگر کهنه‌کار برشمردند و در بیانیه‌ای نوشتند: «در حالی که از سرکوب مردم فقیر، زنان و دگراندیشان و مقابله با یوغ محافظه‌کاری در همه اشکال آن – مذهبی، اقتصادی و مردسالارانه – سخن می‌گویید، با این وجود همیشه از استفاده از ایدئولوژی برای ساختن هنر خودداری کرده‌اید و تفاوت‌های ظریف و تضادهای طبیعت انسان برای بیان ارزش‌هایی که در فضا و زمان سفر می‌کنند را پذیرفته‌اید». 
جایزه کالسکه طلایی جشنواره کن (Carrosse d’Or) اولین بار در سال ۲۰۰۲ اهدا شد و «مارتین اسکورسیزی»، «جین کمپیون»، «کلینت ایستوود» و «ورنر هرتزوگ» از جمله سینماگران دریافت‌کننده این جایزه سینمایی هستند. 
جعفر پناهی سینماگر ایرانی نیز یکی از دریافت‌کنندگان پیشین حایزه کالسکه طلایی بخش دو هفته کارگردانان جشنواره کن است. 
هفتاد و ششمین دوره جشنواره فیلم کن از تاریخ ۱۶ تا ۲۷ می سال ۲۰۲۳ (۲۶ اردیبهشت تا ۶ خرداد ۱۴۰۲) برگزار می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی