[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

ادغام استان‌ها، انتخاب یک وزیر ، روزنامه شیراز نوین

یک عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی از تهیه طرحی به منظور انتخاب وزرای منطقه‌ای با هدف تمرکز زدایی و هماهنگی برای پیگیری مشکلات برخی از استان‌ها در سطح ملی، خبر داد.
ابوالفضل ابوترابی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره جزئیات طرح انتخاب وزرای منطقه ای و آمایش سرزمینی بیان کرد: ما در این طرح به دنبال این هستیم که در هر چند استان یک وزیر منطقه ای تعیین شود که مسئول هماهنگی و پیگیری برای حل مشکلات آن چند استان در زمینه‌های مختلف نظیر مسائل آب، محیط زیست و حتی مشکلاتی که با کشورهای همسایه داریم، باشد.
وی در ادامه اظهار کرد: بر اساس این طرح، وزیر منطقه ای در داخل هیئت وزیران بوده و از مجلس رأی اعتماد خواهد گرفت. وزیر منطقه ای مکلف است مشکلات چند استانی را که زیر نظر دارد از طریق هیئت وزیران و داخل مجلس پیگیری کند و هماهنگی لازم را برای حل مشکلات منطقه ای انجام دهد.
نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ما امروز بعضاً به دنبال حل مشکلات ملی برخی از استان‌ها در کف خیابان هستیم؛ در حالی که این مشکلات باید در سطح ملی با برنامه ریزی حل شود. هدف از این طرح اداره ایالتی کشور نیست؛‌ بلکه هدف این طرح تمرکز زدایی است. در این طرح بر اساس تجربه‌های خوب کشورهای دیگر بدون ایالتی کردن کشور، تمرکز زدایی صورت می‌گیرد.
ابوترابی تأکید کرد: اداره ایالتی کشور ابعاد بسیار وسیع تری دارد؛ یعنی هر ایالت پلیس، قوه قضائیه و مجلس جدا دارد. در حالی که طرح ما اصلاً این هدف را دنبال نمی‌کند. بر اساس طرح ما یک وزیر منطقه ای داریم که با پیشنهاد رئیس جمهور از مجلس رأی اعتماد می‌گیرد و حل مشکل چند استان را دنبال می‌کند. این طرح به دنبال تمرکز زدایی است و برای حل همگون مشکلات در چندین استان وزیر منطقه ای انتخاب می‌شود.
این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی گفت: این طرح اکنون در کارگروهی در کمیسیون در حال بررسی کارشناسی و چکش‌کاری است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی