[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

صنایع دستی زیبا و بی‌نظیر شیراز، روزنامه شیراز نوین

میناکاری
میناکاری یکی از صنایعی می‌باشد که این روزها اکثراً روی مس انجام می‌شود و می‌توان آن را از صنایع دستی معروف شهر شیراز تلقی کرد. در این هنر زیبا با استفاده از اکسید فلزات اشیای فلزی و ظروف به طور خیلی خاصی تزئین می‌شوند. به نوعی می‌توان گفت یک هنر آزمایشگاهی به شمار می‌رود که نقش و نگار روی ظروف و اشیا به کمک آتش و حرارت، یک اثر خارق العاده پدیدار می‌کند. ناگفته نماند قدمت این هنر به پنج‌هزار سال قبل برمی‌گردد و اوج آن مربوط به دوره 
صفویه می‌باشد.
گبه‌بافی
گبه‌بافی جزو هنرهای است که عشایر فارس برای مصارف خود آن را به کار می‌گیرند. نوعی دست بافته‌ها که جنس آن از پرزها و پشم‌های حداقل یک سانتی می‌باشد که 3 الی 8 پود هم در هر ردیف دارند که همین خصوصیت تفاوت بزرگی بین آن و قالی ایجاد می‌کند. گبه‌ها در اندازه‌های مختلف قالی، قالیچه و پتو ساخته می‌شوند و البته گبه‌های مخصوص شیراز از تنوع بسیار بالایی برخوردار است و دارای نقش و نگار بسیار خیره کننده ای می‌باشد.
آینه‌کاری
از منحصربه‌فردترین صنایع دستی شیراز، آینه کاری می‌باشد که هنری خیره کننده و بسیار چشم نواز محسوب می‌شود؛ چراکه در این هنر، هنرمندان اقدام به ایجاد طرح و نقش با در کنار هم قرار دادن قطعات بریده آیینه می‌کنند و جالب است بدانید اگرچه هنر آینه کاری در شهرهای اصفهان، تهران، قم و مشهد نیز رایج است، اما در شیراز به خاطر مرغوبیت و کیفیت بی‌نظیر آن از شهرت خاصی برخوردار است.
گچ‌بری
همانطور که می‌دانید در اغلب نقاط ایران هنر گچ بری رایج است که در آن با استفاده از گچ اقدام به تزئین دیوار و سقف بناهای مختلفی با طرح‌های متفاوت می‌کنند. قدمت این هنر به زمان‌های بسیار گذشته برمی‌گردد؛ به طوری که پیشرفت ارزشمند و فراوانی در دوره زندیان به خود گرفت و البته مردم استان فارس علی‌الخصوص شهر شیراز در این هنر فعالیت چشمگیری دارند. آثاری از این هنر را در عمارت کلاه فرنگی شیراز می‌توانید به وضوح مشاهده کنید.
گیوه‌دوزی
گیوه دوزی یکی از صنایع دستی خاص شیراز می‌باشد که صفر تا صد آن به صورت دستی انجام می‌شود و مراحلی همچون رویه بافی، چرم سازی، گیوه دوزی و تخت کشی دارد. عموماً در این هنر از نخ قالی، نخ ابریشم، چرم و لاستیک یا پارچه استفاده می‌شود. از آنجایی که گیوه‌ها نوعی پاپوش تابستانی هستند، به خاطر بادوام و سبک بودن آنها می‌توان راهپیمایی‌های طولانی را با وجود آنها سپری کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی