[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۲
  • دوره جدید

فارس و چهار محور خونین ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش شیرازنوین، رئیس اورژانس فارس گفت: در ۶ماهه نخست امسال حوادث ترافیکی در جاده‌های مواصلاتی استان جان ۲۵۱ نفر را گرفته است. وی افزود: بیشترین تعداد تصادفات در محور شیراز- اصفهان، شیراز- کازرون، محور جهرم- لار و شیراز- داراب اتفاق افتاده است و این محور‌ها پرحادثه ترین محور‌ها گزارش شده اند. 
دکتر محمد جواد مرادیان رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان فارس در نشست خبری به مناسبت روز ملی اورژانس اظهار داشت: امدادگران قریب به 18 ماه است که در خط مقابله با کرونا برای سلامتی مردم می‌جنگند؛ از این رو کارشناسان دیسپچ اورژانس 115 نیاز به آرامش دارند و در لحظه باید متوجه شوند که بیمار اورژانسی است و نیاز به امداد دارد یا خیر و این بسیار حائز اهمیت است.
وی از راه‌اندازی سامانه مکان یاب در اورژانس 115 فارس خبر داد و افزود: با کمک این سامانه زمان رسیدن نیرو‌های اورژانس به محل فرد درخواست کننده یا مصدوم کاهش خواهد یافت و به محض تماس با 115 از طریق موبایل و تلفن ثابت سامانه مکان یاب اورژانس بدون نیاز به اینترنت فعال شده و موقعیت مکانی فرد تماس گیرنده را شناسایی می‌کند.
مرادیان با بیان اینکه متأسفانه در شش‌ماهه نخست امسال 61هزار و 135 تماس مزاحمت با شماره اورژانس ثبت شده است، افزود: مزاحمت‌های تلفنی از معضلات اصلی اورژانس محسوب می‌شود؛ چراکه با اعزام نیرو‌ها به یک مأموریت کاذب، پایگاه، خالی از نیرو شده و تعطیل می‌شود و اگر در مجاورت آن منطقه، حادثه‌ای رخ دهد، باید از سایر پایگاه‌ها نیرو اعزام کنیم که این امر نیز حضور مأموران بر بالین بیمار را زمان بر خواهد کرد.
این مقام مسئول با تأکید بر اینکه شهروندان تنها برای کار‌های ضروری با اورژانس 115 تماس بگیرند، بیان کرد: تکنسین‌های اورژانس افرادی را که برای راهنمایی با 115 تماس می‌گیرند، راهنمایی می‌کنند و ذکر این موضوع نیز حائز اهمیت است که اورژانس تست سریع کرونا از بیماران مشکوک به کرونا نمی‌گیرد.
وی در ادامه از 627هزار و 138 تماس طی این مدت با سامانه 115 اورژانس فارس اطلاع داد و گفت: در همین مدت ذکر شده امدادگران به 113هزار و 569 مأموریت اعزام شدند که نسبت به سال گذشته افزایش 15 درصدی را نشان می‌دهد.
رئیس اورژانس استان فارس با بیان اینکه از ابتدای سال‌جاری تاکنون 22هزار و 398 مأموریت تصادفی توسط کارشناسان اورژانس 115 استان انجام شده است، گفت: از این تعداد 13هزار و 88 مأموریت شهری و 9هزار و 310 مأموریت جاده‌ای انجام شده است.
مرادیان تعداد مصدومان مأموریت‌های تصادفی را 25هزار و 163 مورد اعلام کرد و ادامه داد: از مجموع مأموریت‌های تصادفی 1813هزار و 126 نفر به مراکز درمانی منتقل و هفت‌هزار و 37 نفر نیز در محل درمان شدند و متأسفانه 251 نفر در این حوادث قبل از رسیدن تیم‌های امدادی اورژانس جان باختند.
مرادیان اظهار داشت: بیشترین تعداد مأموریت تصادفات که مأموران انجام می‌دهند، مربوط به محور شیراز- اصفهان، شیراز- کازرون، محور جهرم- لار و شیراز- داراب بوده و جزو محور‌های پرحادثه استان هستند.
رئیس مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی شیراز با هشدار به مردم در خصوص رعایت نکات ایمنی در استفاده از وسایل گرمایشی، گفت: در نیمه نخست امسال علی رغم اینکه شاهد سرما نبودیم، 40 مورد مسمومیت با گاز مونوکسید کربن داشتیم.
وی در ادامه بیان کرد: با موج پنجم شیوع کرونا شاهد افزایش چشمگیر تعداد تماس‌های مردمی با اورژانس پیش بیمارستانی هستیم که در این مدت تعداد 11هزار و 427 مورد مشاوره و 2هزار و 195 بیمار به مراکز درمانی اعزام شدند.
مرادیان با اشاره به استقرار 160 پایگاه فعال علوم پزشکی شیراز (زمینی، هوایی و موتور)، تصریح کرد: تعداد کل پایگاه‌های اورژانس فعال استان فارس 220 پایگاه است که 5 پایگاه در 6ماهه نخست امسال راه اندازی شده است.
رئیس اورژانس استان فارس در ادامه تعداد پرسنل درگیر با بیماری کرونا را 398 نفر اعلام کرد و افزود: در صورت علائم خفیف و شبه‌سرماخوردگی نیازی به حضور تکنسین‌های اورژانس نیست و فرد می‌تواند خودش به مراکز درمانی مراجعه کند و تنها با بروز علائم حاد تنفسی و تنگی نفس شدید تماس با اورژانس 115 توصیه می‌شود. وی با اشاره به 55 مورد غرق شدگی در شش ماهه نخست امسال استان، تصریح کرد: از تعداد افرادی که دچار غرق شدگی شدند، 6 نفر به صورت سرپایی در محل حادثه درمان و 28 نفر به مراکز درمانی فارس برای دریافت خدمات پزشکی اعزام شدند و متأسفانه 21 نفر جان باختند.
مرادیان با ابراز تأسف از اینکه متأسفانه آمار ضرب و شتم تکنسین‌ها بالا رفته است، گفت: از ابتدای امسال تاکنون 6 نفر از نیرو‌های اورژانس مورد حمله قرار گرفتند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی