[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۱
  • دوره جدید

آزمایش نماد ورشکستگی ، روزنامه شیراز نوین

 مریم شمالیان- شیرازنوین:
shomalianm@gmail.com

کارخانه آزمایش که تا اوایل دهه 80 در شمار کارخانجات تولیدی پررونق قرار داشت، در سال 97 به انزوا رفت و از آن زمان تاکنون اقدامات انجام‌شده برای احیای آن همچنان به نتیجه نرسیده است.
کارخانه آزمایش تا اوایل دهه 80 رونق داشت، اما روزهای سیاه آن به سال 83 بازمی‌گردد. آنچه موجب شد تا این کارخانه که بیش از 70 سال قدمت داشته دچار مشکل و رکود شود، قرارگرفتن آن در چرخه خصوصی‌سازی و واگذاری به گروه صنعتی پیام بود که موجب کاهش تولید و تعدیل بسیاری از کارگران این کارخانه در استان فارس شد. در ادامه این روند، ظرف 4 سال این کارخانه به ورشکستگی کامل رسید و در نهایت در سال 97، انحلال آن تصویب شد.
همین ورشکستگی موجب شد تا اموال منقول آزمایش هم به فروش برسد و این برند تولیدی اجاره داده شود. در نهایت هم با ادامه این روند، سوله‌های کارخانه به انبار تبدیل شدند.
 سرنوشت مشابه دو کارخانه و پایان متفاوت آنها
اگر بخواهیم سرنوشت کارخانه آزمایش را با یک کارخانه دارای قدمت زیاد مقایسه کنیم، می‌توانیم آن را با کارخانه ارج مقایسه کنیم؛ طبق بررسی‌های مالی، شرکت ارج از سال 84 دچار زیان‌دهی شده بود و عملاً از سال 86 هم ورشکسته به حساب می‌آمد و در سال 87 زیان این شرکت تا جایی رسید که ارج از بورس اخراج شد.
همچنین شمار کارکنان شرکت ارج که در سال 84 بیش از 10هزار نفر بودند، در سال 92 به 306 نفر کاهش یافت؛ یعنی عملاً 70 درصد کارکنان ارج اخراج شده بودند. در سال 95 عملاً کارخانه تعطیل شد، خط تولیدش به فروش رفت، برندش واگذار شد و همچنین سوله‌های ارج اجاره 
داده شدند.
اما ارج پس از روی‌کارآمدن دولت سیزدهم مورد احیا قرار گرفت و موانع تولید این کارخانه توسط وزارت صمت و همراهی سرمایه‌گذار رفع شد و ارج بعد از 10 سال بار دیگر پا در چرخه تولید گذاشت.
گرچه احیای کارخانه آزمایش هم با آغاز کار دولت سیزدهم در دستور کار قرار داده شد، اما نتوانست مانند ارج به چرخه تولید بازگردد. یکی از دلایلی که آزمایش نتوانست مانند ارج به تولید بازگردد، وقت‌کشی مالکان بود.
بازدید سرزده رئیس‌جمهوری از کارخانه آزمایش موجب شد تا به استاندار فارس مأموریتی ویژه در خصوص راه‌اندازی و احیای آزمایش سپرده شود و مدیران گروه صنعتی پیام هم نامه‌ای مبنی بر اعلام آمادگی خود برای راه‌اندازی کارخانه ارسال کردند.
مقرر شده بود که مالکان آزمایش مانند سرمایه‌گذار جدید کارخانه ارج، برای شروع تولید به تولید کولر آبی و آبگرمکن بپردازند؛ اما علی‌رغم بازدید و مساعدت دستگاه‌های قضایی و اجرایی، مهلتی که آزمایش برای بازگشتن به چرخه تولید داشت تمام شد و به نتیجه نرسید. به گفته جلال رشیدی کوچی نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی، مدیران و متولیان کارخانه آزمایش همواره در حال خریدن زمان بوده‌اند و اعلام هم کردند که پس از اتمام مهلت دو سوله کارخانه که در رهن بودند، قرارداد رهن دادن آنها تمدید نشده است.
حمیدرضا ایزدی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس هم در این خصوص گفته است که مالکان کارخانه در عمل کار خاصی نکرده‌اند و برای راه‌اندازی خط تولید کولر و آبگرمکن کاری انجام نداده‌اند و به آنها 
اعتماد ندارد.
وی همچنین با اشاره به اقدامات انجام‌شده برای بخشودگی بدهی کارخانه آزمایش به شرکت توزیع برق عنوان کرده است که با هماهنگی و پیگیری انجام‌شده با شرکت توزیع برق شیراز، مقرر شده بود تا مالکان آزمایش بدهی برق خود را به‌صورت قسطی در 10 ماه تسویه کنند و جرائم آنها هم بخشوده شود تا با این حمایت، مالکان ظرف 6 ماه برای راه‌اندازی چرخه تولید اقدام کنند. اما پس از 3 ماه از انجام این هماهنگی با شرکت توزیع برق شیراز، همچنان مالکان برای تقسیط بدهی برق خود حتی مراجعه هم نکرده بودند.
ایزدی تأکید کرد: این کمک‌ها به این دلیل بود که طبق گفته خودشان 6ماهه کارخانه راه‌اندازی شود، اما هنوز بعد از بیش از 3 ماه برای تقسیط بدهی به شرکت برق هم مراجعه نکرده‌اند. رئیس سازمان صمت استان فارس همچنین قبلاً در اظهار نظری در این راستا اعلام کرده بود که توقف سرمایه‌گذاران پشت دیوار وقت‌کشی مالکان کارخانه آزمایش موجب شده تا 2 سرمایه‌گذاری که اعلام آمادگی کرده بودند هم نتوانند به راه‌اندازی آزمایش کمکی کنند.
همچنین در پی تمام این ماجراها، مقرر شد تا ضمن تشکیل کارگروه به ریاست استاندار فارس و با حضور دستگاه‌های نظارتی در بخش‌های اجرایی و قضایی و نماینده مجلس شورای اسلامی برای راه‌اندازی مجدد آزمایش و البته با حضور سرمایه‌گذاران چاره‌اندیشی شود.
متأسفانه، آزمایش یک واحد صنعتی تعطیل‌شده بود و در مقاطعی هم به انبار محصولاتی مانند پیاز تبدیل شده بود که در پی بازدید و دستور رئیس‌‌جمهوری در مهر 1400 از این کارخانه، مقرر شد تا در مسیر تولید قرار بگیرد. در نهایت ۲۸ خردادماه ۱۴۰۱، گام نخست فعالیت این کارخانه آغاز و با تولید آبگرمکن همراه شد که البته از نگاه مسئولان استانی کافی نیست.
محمد پرویزی، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت مرودشت هم از شروع به کار آزمایش در گام نخست با ۴۰ نفر نیرو و تولید آبگرمکن خبر داده و اعلام کرده بود که قرار است تولیدات آزمایش در گام دوم با ایجاد خط تولید کولر آبی و با ظرفیت اشتغال ۶۰ نفر راه‌اندازی شود.
آنچه مسلم است، برای اینکه آزمایش به‌عنوان یک برند تولیدی بتواند به دوران طلایی خود بازگردد، به یک عزم جدی و جمعی نیاز دارد که باید در اولویت قرار داده شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی