[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۹
  • دوره جدید

گوهر همچنان می‌درخشد، روزنامه شیراز نوین

گوهر خیراندیش از خاطرات همکاری با ابراهیم حاتمی‌کیا، جمشید اسماعیل خانی، پرویز پرستویی و کیانوش عیاری می‌گوید و از «ارتفاع پست» به عنوان سکوی پرتاب خود یاد کرد. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، به مناسبت روز ملی سینما و در ادامه سلسله نشست‌های تاریخ شفاهی، موزه سینما، گفت‌وگوی تفصیلی فریدون جیرانی را با گوهر خیراندیش، منتشر کرد.خیراندیش با بیان این‌که یکی از اولین فیلم‌هایش در سینما، «شب حادثه» نوشته فریدون جیرانی بوده است، گفت: «در این فیلم، زنده‌یاد پرویز پورحسینی، نقش همسرم را بازی می‌کرد، سیروس الوند کارگردانی و حسین فرح‌بخش هم تهیه‌کنندگی فیلم را برعهده داشتند.»خیراندیش درباره فیلم «روزباشکوه» ساخته کیانوش عیاری نیز گفت: «اصغر هاشمی که در آن فیلم دستیار کارگردان بود من را برای حضور در«روز باشکوه» معرفی کرد. در این فیلم آقای نصیریان نقش همسر من را بازی می‌کرد. در خانه‌ای که ما برای فیلم‌برداری در آن حضور داشتیم سرداب و جاهای مختلفی وجود داشت که برایم جالب بود و من هر جایی را در آن خانه می‌دیدم بداهه جملاتی را می‌گفتم و آقای عیاری می‌گفت؛ همین جمله‌ها را جلوی دوربین فیلم‌برداری هم بگویم.»او ادامه داد: «کیانوش عیاری در «روز باشکوه» طوری من را آزاد گذاشت که حس راحتی خوبی داشتم و بیشتر صحنه‌ها را بداهه می‌گفتم و ایشان می‌پسندید.
خاطره بازی با «بانو»
او با بیان این‌که از فیلم «بانو» خاطرات زیادی دارد، گفت: «زمانی‌که توسط داریوش مهرجویی برای «بانو» انتخاب شدم، اسماعیل خلج، تئاتری روی صحنه داشت که من در آن‌جا نقش یک زن قدیمی با لباس‌های تاریخی را داشتم که هیچ شباهتی به نقش هاجر در فیلم «بانو» نداشت. داریوش مهرجویی بازی من را در آن تئاتر دیده بود و به من گفت تو بازیگر خوبی هستی. البته رخشان بنی‌اعتماد هم به من گفته بود که بازی‌های من در تئاتر را دیده و برای حضور در فیلم‌هایش من را انتخاب کرده، اما زمانی‌که در سینما من را دیده بود که بینی‌ام را جراحی کرده‌ام، منصرف شده بود.»خیراندیش درباره فیلم «بانو» گفت: «داریوش مهرجویی نقش هاجر را در این فیلم برای من درنظر گرفت و عبدالله اسکندری گریم صورت من را که یک صورت سوخته بود، انجام داد. جالب است بدانید که من در این نقش اصلاً به دنبال زیبایی نبودم و سعی می‌کردم زشت‌تر شوم زیرا باید صورت سوخته، موهای وزوزی و دندان‌های زرد می‌داشتم. داریوش مهرجویی وقتی گریم را دید خوشش آمد. یادم می‌آید عکس گریم من را روی دیوار زده بودند و زنده یاد جمشید اسماعیل‌خانی وقتی دید، به مهرجویی گفت گوهر خیلی زیبا است و نمی‌توانید او را زشت کنید (با خنده).»او با بیان این‌که قرار بود در بانو به جز «هاجر» نقش دیگری هم داشته باشد، گفت: «زنده‌یاد ژیلا مهرجویی برای نقش دیگر من در «بانو» مخالفت کرد و می‌گفت نقش دیگر می‌شود همین گوهر خیراندیش فعلی درحالی‌که ما می‌خواهیم متفاوت باشد. در این فیلم، تورج منصوری فیلم‌بردار و عزیز ساعتی به عنوان عکاس نیز حضور داشتند. زمانی‌که فیلم‌برداری شروع شد و زنده یاد عزت‌الله انتظامی با لهجه ترکی صحبت کرد، با خودم گفتم من نمی‌توانم و به آقای مهرجویی گفتم می‌شود با لهجه شیرازی صحبت کنم و او پذیرفت. درباره نقش و لهجه شیرازی از آدم‌های مختلف و حتی مادرم هم پرسیده بودم. شعرهای شیرازی محلی می‌خواندم و داریوش مهرجویی قبول کرد. یادم می‌آید زمان فیلم‌برداری همین که شروع به خواندن کردم ، داریوش مهرجویی و تورج منصوری خنده‌شان گرفت و بیرون رفتند و یک لحظه متوجه شدم هیچ کسی پشت دوربین نیست.»
نقطه اوج گوهر خیراندیش
خیراندیش درباره نقش خود در فیلم «ارتفاع پست» ساخته ابراهیم حاتمی کیا نیز توضیح داد: «جمشید اسماعیل خانی سر سریال «کت جادویی» رفته بود و من هم با تهیه‌کننده آن سریال قرارداد بسته بودم و درست در همان زمان فیلم‌نامه «ارتفاع پست» را برای من آوردند. حبیب رضایی من را در تئاتر «چرخه آتش» که نقش یک زن جنوبی را بازی کرده بودم، دیده و انتخاب کرده بود. جمشید اسماعیل‌خانی با من دعوا کرد که چرا می‌خواهم «کت جادویی» را کنسل کنم و در «ارتفاع پست» بازی کنم و من به او گفتم این نقش را خیلی دوست دارم و از تهیه‌کننده «کت جادویی» می‌خواهم به من اجازه بدهد که ابتدا این فیلم را بازی کنم که در نهایت رفتم و بازی کردم.»او ادامه داد: «ابراهیم حاتمی‌کیا، من و لیلا حاتمی را به عنوان نقش اول زن برای فیلم «ارتفاع پست» معرفی کرده بود، زیرا حضور من به عنوان مادر در فیلم، نقش پر رنگی بود. یادم می‌آید در جشنواره فیلم فجر برای نقش اول زن به من دیپلم افتخار و سیمرغ را به ترانه علیدوستی برای فیلم «من ترانه ۱۵ سال دارم» دادند که ترانه علیدوستی تواضع نشان داد و بعد از جشنواره برای من یک یادداشت نوشت و به من تبریک گفت و تا به امروز هم نشان داده که دختر بااستعداد و با کمالاتی است. بعد از فیلم «ارتفاع پست»، جمشید اسماعیل خانی پذیرفت که من در انتخابم اشتباه نکردم و او فیلم‌نامه و بازی من را هم دوست داشت. در واقع «ارتفاع پست» برای من سکوی پرتاب بود.»
این بازیگر درباره دریافت سیمرغ برای نقش خود در فیلم «رسم عاشق کشی» نیز گفت: برای «ارتفاع پست» به من دیپلم افتخار دادند و درست سال بعد برای «رسم عاشق کشی» سیمرغ گرفتم. زمانی‌که روی سن رفتم، خطاب به جمشید اسماعیل‌خانی گفتم «جمشید جان بالاخره سیمرغ  را گرفتم» و زمانی‌که از صحنه پایین آمدم، ناصر تقوایی و منوچهر اسماعیلی گفتند که از این جمله من گریه‌شان گرفته بود.»

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی