[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۵
  • دوره جدید

والدین آثار مخرب خشونت بر کودکان را جدی بگیرند، روزنامه شیراز نوین

روان‌شناس تخصصی کودک و نوجوان با اشاره به این که کلاس اول ابتدایی از پایه‌های حساس دوران تحصیلی هر دانش‌آموزی به شمار می‌رود، گفت: هرگونه اعمال فشار و یا خشونت در یادگیری آثار مخربی دارد و می‌تواند اساساً کودک را نسبت به درس خواندن دل‌زده کند.
به گزارش بهداشت نیوز، دکتر یاسمن یاسمی‌نژاد با اشاره به این که کلاس اول ابتدایی از پایه‌های حساس دوران تحصیلی هر دانش‌آموزی به شمار می‌رود، اظهار کرد: اگر این دوره آموزشی حساس نادیده گرفته شود قطعاً جامعه، والدین و کودکان ما را دچار چالش‌های جدی می‌کند.
وی خطاب به والدین با بیان این که پروسه باسواد شدن کودکان باید در فضای درست آموزشی شکل بگیرد، افزود: یادگیری دروس و داشتن نظم دغدغه اصلی معلمان و والدین است ولی باید به این موضوع توجه داشته باشیم که اگر چنانچه آموزش در فضای مناسب شکل نگیرد، فرایند یادگیری با اختلال مواجه خواهد شد.
این استاد دانشگاه تأکید کرد: قطعاً امنیت روانی به فرایند یادگیری دانش‌آموزان خصوصاً کلاس اولی‌ها سرعت می‌بخشد.
وی با اشاره به این که نخستین جرقه‌های شکل‌گیری خشونت در دانش‌آموزان درون خانواده‌ها شکل می‌گیرد، توضیح داد: بی‌تردید اثرات مخرب خشونت‌های کلامی ‌و یا رفتاری در دانش‌آموزان که توسط والدین و یا آموزگار انجام می‌شود در بیشتر موارد ماندگار و در برخی موارد آینده فرزندان ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
با صبوری به آموزش کودکان بپردازید
دکتر یاسمی‌نژاد با بیان این موضوع که آموزش‌ها در بستر فضای مجازی خصوصاً در کلاس اولی هرگز نمی‌تواند جایگزین آموزش‌های حضوری و تعامل با هم‌سالان شود، توصیه کرد: والدین و معلمان باید با صبوری به آموزش کودکان بپردازند و در مسیر یادگیری از هرگونه خشونت کلامی ‌و یا فیزیکی خودداری کنند، نمی‌توان از دانش‌آموز کلاس اولی انتظار داشته باشیم به راحتی بخواند و بنویسد، بنابراین بی‌تردید باید در شرایط فعلی برای افزایش کیفیت آموزش، والدین و یا فرد دیگری که صلاحیت آموزش را دارد به بچه‌های کوچک‌تر برای فهم بهتر دروس کمک کنند.
طعم شیرین باسواد شدن را با خشونت تلخ نکنید
به گفته این عضو هیئت علمی ‌دانشگاه، کودکِ کلاس اولیِ شما، برای تجربه طعم شیرین باسواد شدن به غیر از وسایل و تجهیزات به حمایت والدین و معلم نیاز دارد چرا که این حمایت‌های می‌تواند زمینه‌ساز آینده‌ای درخشان باشد.
وی تأکید کرد: هرگونه اعمال فشار و یا خشونت در یادگیری آثار مخربی دارد و می‌تواند اساساً کودک را نسبت به درس خواندن دل‌زده کند.
این متخصص روان‌شناسی کودک با بیان این موضوع که طبق تحقیقات اگر چنانچه بچه‌ها در محیط‌های خشن باشند و یا حتی اگر در برنامه‌های تلویزیونی شاهد خشونت باشند در آینده به افرادی خشن تبدیل می‌شوند، توضیح داد: اکثر کودکانی که در محیط خشن هستند یا خشونت را یاد می‌گیریند، این خشونت را روی ضعیف‌ترها مثل خواهر و برادر کوچک‌تر خود اعمال می‌کنند و یا این که دچار اضطراب‌های بسیار شدید می‌شوند.
دکتر یاسمی‌نژاد با اشاره به این موضوع که چنانچه کودکِ شما دچار اختلال خاصی مثل دیرآموزی، بیش‌فعالی، عدم تمرکز و یا اختلال در یادگیری باشد باید این موضوع را با کادر مدرسه در میان بگذارید، تأکید کرد: در عین حال اگر کودکتان هوش و نبوغ و استعدادی در زمینه خاصی دارد آن را ناگفته نگذارید.
عضو هیئت علمی ‌دانشگاه با یادآوری این موضوع که آموزش مجازی نمی‌تواند جایگزین آموزش حضوری باشد، ادامه داد: شاید در بسیاری از موارد مشکلات پایه دوم از کلاس اولی‌ها بیشتر باشد، این دانش‌آموزان، سال قبل و دوره پیش دبستانی را نیز به صورت مجازی گذرانده‌اند و در سال جدید با پایه‌ای ضعیف وارد کلاس دوم شده‌اند.
دکتر یاسمی‌نژاد ضرورت تقویت حس مسئولیت‌پذیری در کودکان در بدو ورود به مدرسه را مورد توجه قرارداد و تأکید کرد: سعی کنیم مقداری از اسباب بازی‌های کودک را جمع کرده و در عوض با خرید یک میز تحریر یا کتابخانه کوچک، حال و هوای درس و مسئولیت پذیری را برای کودکانمان تقویت کنیم تا بچه‌ها متوجه شوند از این به بعد، غیر از بازی، وظایف و برنامه‌های دیگری هم دارند.
به گفته این عضو هیئت علمی ‌دانشگاه، باید ساعات خواب و استراحت کودک منظم شود، برای دستشویی و مسواک و خواب، یک برنامه زمانی تعیین کنید و به شکلی کاملاً جدی به آن پایبند باشید. یادتان باشد کودکانی که دیروقت می‌خوابند، بر اثر کم خوابی با مشکلاتی مثل عدم تمرکز، بی‌توجهی، بی‌حالی، خستگی و ناتوانی در یادگیری مواجه می‌شوند.
این روان‌شناس تخصصی کودک و نوجوان افزود: این موضوع مشخص است که ارسال صدا به تنهایی نمی‌تواند به آموزش بچه‌ها کمک کند، بنابراین بهتر است معلمان از خودشان در فضایی مناسب فیلم‌های آموزشی ضبط کنند تا بچه‌ها بتوانند ارتباط بهتری با معلم و فضای آموزشی داشته باشند.
وی با بیان این که امسال سومین سال آموزشی کرونایی در فضایی متفاوت را تجربه می‌کنیم خطاب به معلمان تأکید کرد: در شرایط فعلی آموزش در بستر فضای مجازی برای هیچ کسی ناآشنا نیست و این موضوع که فردی یا سیستم آموزشی ادعا کند با این فضا و یا نحوه آموزش بیگانه است، اصلاً پذیرفتنی نیست، لازم است در سال جدید با روش‌ها و متدهای کارآمدتری به آموزش بچه‌ها ادامه دهیم.
کنترل کودکی که به فضای مجازی اعتیاد پیدا کرده، دشوار یا غیر ممکن
کنترل و مدیریت فضای مجازی موضوع مهم دیگری بود که دکتر یاسمی‌نژاد به آن پرداخت و توضیح داد: باید والدین به این حوزه نظارت بیشتری داشته باشند، نمی‌توان به بهانه این که گوشی دست کودک است فکر کنیم حتماً بچه‌ها صرفاً در حال انجام تکالیف و یادگیری هستند.
وی ادامه داد: متأسفانه در شرایط فعلی بسیاری از کودکان بدون هیچ کنترلی از فضای مجازی استفاده می‌کنند، این موضوع می‌تواند کودکان ما را با مشکلات جدی روبه‌رو کند.
عضو هیئت علمی ‌دانشگاه توصیه کرد: گوشی هوشمند باید با نظارت والدین صرفاً برای حضور در کلاس و یادگیری و ارسال دروس در اختیار دانش‌آموز، خصوصاً دانش آموزان دبستانی باشد، اگر از کنار این موضوع بی‌توجه عبور کنیم بعد از بحران کرونا دور کردن کودکی که به فضای مجازی اعتیاد پیدا کرده دشوار و یا غیر ممکن خواهد شد.
وی ادامه داد: تا جایی که امکان دارد برای کودکان گوشی شخصی تهیه نکنید، ولی اگر به هر دلیلی مجبور به انجام این کار شدید حتماً با نظارت بیشتر اجازه استفاده به کودکان بدهید و همواره این موضوع را مد نظر داشته باشید که گوشی‌های هوشمند برای کودکان ما وسیله بازی و یا سرگرمی ‌نیستند، بلکه صرفاً ابزاری برای یادگیری و ارتباط با معلم هستند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی