[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۷۹
  • دوره جدید

راه شادی و حفظ روحیه در شرایط سخت زندگی، روزنامه شیراز نوین

برای شاد بودن در شرایط سخت زندگی راه‌های مناسبی وجود دارد، راه‌هایی که به شاد بودن و حفظ روحیه در شرایط دشوار زندگی کمک بسیاری می‌کند.
به گزارش نمناک، شادی یک وضعیت ذهنی است که معمولاً همه دوست دارند آن را در زندگی خود تجربه کنند اما بسیاری از افراد آن را یک هدف غیر قابل دسترس و دست نیافتنی می‌دانند که دلایل مختلفی هم برای این موضوع وجود دارد. شاد بودن در زمان‌هایی مثل هنگام ریکاوری شدن از یک بیماری یا کنار آمدن با غم و غصه کار سختی است. شادی نیاز به این دارد که ذهن شما نسبت به آن آمادگی داشته باشد. در این قسمت از نمناک قصد داریم به شما بگوییم که چگونه وقتی هیچ چیز درست سرجایش قرار نگرفته است، باز هم احساس شادی کنید.
بیشتر بخوابید
هنگامی‌که شما با چالش‌های مختلف روبه‌رو می‌شوید، احتمالاً خواب شبانه‌تان به هم می‌ریزد. شب‌ها بیدار می‌مانید و مدام فکر می‌کنید. افرادی که خوب می‌خوابند، عموماً نسبت به کسانی که کم خواب هستند، بیشتر شاد بوده و حساسیت کم‌تری نسبت به احساسات منفی دارند. 
خوب خوابیدن فقط به معنای زود خوابیدن یا خوابیدن در تایم مشخصی از روز نیست، بلکه به معنای این است که کیفیت خواب خود را ارتقا دهید.
خواب منظم یک جزء مهم و حیاتی از زندگی سالم است و خلاقیت را افزایش می‌دهد. در حالت ایدئال پیشنهاد می‌کنیم که هر شب بین 7 الی 9 ساعت بخوابید، موبایل و تمام لوازم الکتریکی را قبل از خواب کنار بگذارید تا خوابتان آشفته نشود.
شادی را تعریف کنید
شادی مانند هر چیزی در زندگی معنای متفاوتی برای افراد مختلف دارد. شادی برای بعضی از افراد طعم گرم یک شکلات داخل دهان‌شان است اما برای بعضی دیگر پرداخت بدهی‌هایشان است. شادی برای شما ممکن است دیدن کسی باشد که دوستش دارید یا این که به یک هدف شخصی برسید.
هنگامی‌که صحبت از زندگی شادتر می‌شود، این که بدانید چه چیزی شما را شاد می‌کند و نوع شادی مورد نیاز خود را انتخاب کنید، باعث می‌شود که ذهن بازتری داشته باشید. شما می‌توانید در مورد چیزهایی که دوست دارید فکر کنید یا بعضی از آن‌ها را امتحان کنید و ببینید که چه چیزی شما را شاد می‌کند و سپس برای آن برنامه بریزید.
برای ورزش کردن زمان بگذارید
ورزش کردن یک نوع تراپی یا درمان محسوب می‌شود که از طریق آن بدن انرژی مثبت دریافت می‌کند و آن را به قدرت جسمانی تبدیل می‌کند. 
ورزش کردن حتی به اندازه یک بار در هفته کافی است تا شما احساس شادی داشته باشید زیرا هورمون دوپامین، اندورفین و اکسی توسین و سروتونین را که 4 ماده شیمیایی مسئول شادی هستند، در مغز ترشح می‌کند.
البته مجبور نیستید که حرکات ورزشی خیلی سخت و شدید انجام دهید تا این مواد شیمیایی تحریک شوند. فعالیت‌های فیزیکی مثل پیاده‌روی، شنا یا نرمش معمولی هم می‌تواند اعتماد به نفس شما را بالا ببرد و سطح استرس‌تان را کاهش دهد. فواید ورزش بی‌شمار است؛ ورزش‌هایی مثل یوگا هم می‌تواند هماهنگی بین ذهن و جسم ایجاد کند.
مراقب رژیم غذایی خود باشید
افراد شاد معمولاً غذای خوب می‌خورند. چیزی که ما می‌خوریم روی روحیه‌مان اثرگذار است. کمتر کسی را پیدا می‌کنید که مواد مغذی خوب استفاده نکند اما شاد باشد زیرا طعم، کیفیت و حتی بو باعث می‌شود که احساسات رضایت بخش‌تر به وجود بیاید. پس سعی کنید همیشه غذای سالم و با کیفیت بخورید. میوه و سبزیجات به شدت در سلامت ذهنی شما مؤثر هستند.
آمینو اسیدهایی مثل تریپتوفان نقش زیادی در تولید هورمون شادی دارند که می‌توانید آن‌ها را در وعده‌های غذایی سرشار از پروتئین پیدا کنید. بعضی از این آمینو اسیدها در میوه، شکلات، غذای دریایی، آجیل و سبزیجات یافت می‌شود.
روتین خود را تغییر دهید
انجام دادن یک کار یکسان شما را کلافه می‌کند. باید سعی کنید کمی ‌تنوع ایجاد کنید. افرادی که شاد نیستند، معمولاً هیجان کمتری در زندگی دارند و توانایی انجام کارهای خلاقانه و خوشبینانه در آن‌ها کاهش پیدا می‌کند اما اگر روتین و محیط خود را تغییر دهید، قطعاً می‌توانید دوباره حس شادی را به خودتان دعوت کنید. 
به عنوان مثال سفر کردن یکی از کارهایی است که تنوع را به یکباره در شما ایجاد می‌کند و سطح خلاقیت و اعتماد به نفس را در شما بالا می‌برد.
خودتان را با افراد شاد احاطه کنید
یک فرد شاد وقتی در کنار افراد غمگین قرار می‌گیرد، در معرض غمگین شدن است. یکی از عوامل اصلی داشتن یک زندگی شاد، این است که اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که طرز فکر مثبت نسبت به زندگی دارند، انگیزه دارند و توجه و تمرکز آن‌ها روی چیز‌های مثبت و خوش بینانه است و در نتیجه شما هم از آن‌ها یاد می‌گیرید که شاد زندگی کنید. این افراد، هدفمند، واقع بین، دلسوز، خلاق و پر انرژی هستند و در کنار آن‌ها می‌توانید روابط شاد را ایجاد کنید.
از یک متخصص کمک بگیرید
اگر از مشکل ذهنی حاد یا مزمن مانند اضطراب و افسردگی رنج می‌برید، قطعاً راهنمایی‌های یک متخصص می‌تواند به شما کمک زیادی کند که به این اختلال‌های ذهنی غلبه کنید زیرا آن‌ها روش‌های تخصصی را در پیش می‌گیرند که باعث می‌شود از ناامیدی، اضطراب، استرس، آسیب دیدگی‌ها، اعتیاد و حل مشکل ذهنی رهایی پیدا کنید و شادتر از قبل از زندگی کنید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی