[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

فلکه گاز شیراز ثبت ملی شد ، روزنامه شیراز نوین


مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس از ثبت ملی فلکه گاز شیراز، خبر داد. به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، هادی شه‌دوست شیرازی دیروز ۳ مهرماه ۱۴۰۰ اظهار کرد: برابر ابلاغ وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران به استاندار فارس و در اجرای بند (ج) ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور، مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیر منقول فرهنگی-تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست‌های مرتبط، مراتب ثبت اثر فرهنگی-تاریخی «فلکه گاز» واقع در استان فارس، شهرستان شیراز، بخش مرکزی، شهر شیراز، خیابان آزادی فلکه گاز، پس از طی تشریفات قانونی لازم به شماره ۳۴۵ انجام گرفت و این بنا در فهرست آثار واجد ارزش تاریخی-فرهنگی به ثبت رسید.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس ادامه داد: این اثر ثبت ملی تحت حفاظت و نظارت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس قرار دارد و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت مکان فوق گردد، جرم محسوب شده و مرتکبان مشمول مجازات‌های قانونی خواهند شد.
شه‌دوست شیرازی بیان کرد: فلکه گاز در خیابان آزادی شهر شیراز واقع شده و این اثر از جمله آثار شاخص شهر شیراز و مربوط به دوران معاصر است که به دلیل وجود علمک گاز در این میدان و یادمان ورود گاز به شهر شیراز به این نام مشهور شده است. او ابراز کرد: بنای یادبود گاز، المانی است که به مناسبت ورود گاز به شهر شیراز به عنوان اولین شهر در کشور طراحی و در حدود سال ۱۳۴۵ هجری شمسی بنا شده است. این مقام مسئول اظهار کرد: از زمان طراحی این بنا تا به امروز تغییرات قابل ذکری رخ نداده است. ابعاد این فلکه بیضی مانند است که در مرکز آن سکویی ذوزنقه ای شکل با سه پله بنا شده است و علمک گاز در مرکز به ارتفاع ۲۳ متر و دو بازوی منحنی شکل در طرفین قرار دارد که در مرکز آجرهایی به سبک فخر‌ مدین مزین شده است. او‌ افزود: سنگ به کار برده شده در بنا از جنس سنگ پلاک است. در پای علمک، مجسمه شیر برنزی بر سکویی قرار دارد که توسط استاد علی‌اکبر صنعتی ساخته شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی