[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

فصل میوه قاتل بیماری های کلیه و قلب رسید، روزنامه شیراز نوین

مواد مغذی موجود در زغال اخته از رشد سرطان‌های ریه و تکثیر سلول‌های سرطان خون بدون تأثیر بر سلول‌های سالم جلوگیری می‌کند. همه ما می‌دانیم میوه‌ها برای سلامتی مفید هستند اما نمی‌دانیم چه میوه‌ای متناسب با سلامتی ما است، به همین خاطر در ‌این بخش از نمناک به خواص زغال اخته می‌پردازیم.
در زغال اخته مواد مغذی فراوانی وجود دارد که به درمان برخی از بیماری‌ها کمک شایانی می‌کند، اما به چه دلیل مصرف زغال اخته خوب است؟
مواد مغذی موجود در زغال اخته از رشد سرطان‌های ریه و تکثیر سلول‌های سرطان خون بدون تأثیر بر سلول‌های سالم جلوگیری می‌کند. همه ما می‌دانیم میوه‌ها برای سلامتی مفید هستند اما نمی‌دانیم چه میوه‌ای متناسب با سلامتی ما است، به همین خاطر در ‌این بخش از نمناک به خواص زغال اخته می‌پردازیم.
زغال اخته از درختان همیشه سبز بومی ‌انگلستان و آمریکای شمالی است و مزه تندی دارد. 
چرا زغال اخته خوب است؟
زغال اخته آنتی‌اکسیدان‌ها، عوامل ضد التهاب، اسیدهای آلی و ترکیبات پلی فنولیک، همراه با مقادیر زیاد ویتامین «ث» و فیبر رژیمی دارد. ‌این ترکیبات فعال زیستی با هم بدن را از فشارهای مختلف التیام می‌بخشند. چه چیز ویژه‌ای در مورد ‌این میوه وجود دارد که آن‌ها را به رژیم غذایی شما اضافه می‌کند؟ اگر به دنبال پاسخ هستید، اولین آن، درمان عفونت ادراری است و علاوه بر آن خواصی قابل توجه است که در بخش سلامت تغذیه در نمناک خواهید خواند.
خواص و مزایای حیرت‌انگیز زغال اخته:
1. کلسترول بد پایین (LDL)
زغال اخته اگر در مقادیر مناسب مصرف شود، تولید کلسترول خوب را تحریک و ترکیبات پلی فنولیک سطوح تری‌گلیسیرید را در خون تنظیم می‌کند.‌ این به نوبه خود از بدن در برابر حمله قلبی، دیابت و چاقی محافظت می‌کند.
2. خواص زغال اخته برای بهبود سلامت روده:
رنگدانه‌ها که رنگ مشخص را به زغال اخته می‌دهند مسئول ‌این فعالیت هستند. طبق مطالعه‌ای، ‌این ترکیبات اجازه نمی‌دهند که میکروب‌های مضر بر شکم تأثیر بگذارند. آن‌ها همچنین غشاء سلولی داخلی شکم را بازسازی و زخم معده را درمان می‌کنند.
3. زغال اخته برای حفاظت از سیستم قلبی و عروقی:
با کاهش کلسترول بد و سطوح تری‌گلیسیرید مربوطه در خون، زغال اخته می‌تواند از حملات قلبی و ‌ایست قلبی جلوگیری کند. ترکیبات ضد التهاب موجود در آن‌ها به تنظیم فشار خون با تأمین آرامش رگ‌های خونی کمک می‌کنند.
4. زغال اخته برای درمان عفونت ادراری (UTIs):
تمام نام و شهرت زغال اخته به خاطر توانایی التیام و جلوگیری از عفونت ادراری است. فلاونوئید باکتری‌ها را از چسبیدن به غشاء سلول داخلی مجاری ادراری جلوگیری می‌کند. از آنجا که باکتری‌ها نمی‌توانند بدون اتصال به سطح (چسبندگی)در بدن رشد کنند، از بین می‌روند.
 5. زغال اخته برای محافظت کلیه‌ها در برابر عفونت:
عفونت اگر درمان نشود، ممکن است به کلیه‌ها سرایت کند! ممکن است برای درمان‌ این عفونت، مقدار زیادی آنتی‌بیوتیک مصرف کنید. چنین آسیبی به کلیه‌ها ممکن است منجر به بستری شدن در بیمارستان شود. در موارد نادر، اگر باکتری بیماری سختی باشد، بازگشت بیماری ممکن است رخ دهد و سایر اندام‌های حیاتی را نیز هدف قرار دهد. زغال اخته در حفاظت از کلیه‌ها در برابر التهاب بسیار مؤثر است.
6. مصرف زغال اخته برای درخشندگی پوست:
یکی از دلایل برجسته خوردن زغال اخته می‌تواند داشتن پوست درخشان باشد. با حدود 98 درصد آب، 24 درصد ویتامین «ث» و سطح بالای آنتی‌اکسیدان‌ها، زغال اخته برای درخشان شدن پوست مفید است.
7. جلوگیری از سرطان سینه و بالابردن ‌ایمنی:
تحقیقی در سال 2016 ادعا می‌کند رژیم غذایی زغال اخته از شما در برابر 17 سرطان مختلف محافظت می‌کند. آنتی اکسیدان و ضد التهاب تکثیر سلول‌های سرطانی و رشد تومور را مهار می‌کنند.
این‌ها فعالیت و تعداد خاصی از سلول‌های سیستم ‌ایمنی همراه با آنزیم‌های خاص درگیر در مکانیزم‌های دفاعی را افزایش می‌دهند.
8. زغال اخته برای کاهش عفونت در دوران بارداری:
همانند نحوه مبارزه با عفونت ادراری، اجزای فعال زغال اخته احتمال ابتلا به عفونت باکتریایی در دوران بارداری را کاهش می‌دهند. برخلاف ‌این افسانه، آن‌ها هیچ گونه نقص مادرزادی در جنین یا مشکلات پس از زایمان در زنان را تحریک نمی‌کنند.
 9. زغال اخته برای درمان عفونت‌های قارچی:
زغال اخته نیز می‌تواند به نفع دندان‌ها عمل کند. تحقیقات نشان می‌دهند که ترکیبات ضد التهاب، تشکیل بیوفیلم‌ها را روی دندان‌ها و زبان کاهش می‌دهند که می‌تواند عفونت دندانی و پوسیدگی را کاهش دهند.
10. ممکن است اختلالات پروستات را درمان کند:
با توجه به اثر آن در مجاری ادراری و درمان عفونت ادراری، عصاره زغال اخته می‌تواند به مقابله با اختلالات پوستی خوش خیم و اختلالات مربوط به آن کمک کند. اگرچه تحقیقات زیادی در مورد ‌این موضوع وجود ندارد، گفته می‌شود که زغال اخته می‌تواند به درمان سرطان‌های پروستات کمک کند.
مقایسه زغال اخته تازه با زغال اخته خشک:
زغال اخته تازه حاوی مقادیر بالایی از ویتامین «ث»،کربو هیدرات‌ها، آب و پتاسیم است. در مقابل، زغال اخته خشک ‌این‌ها را ندارد، اما مقادیر بالایی شکر و کربو هیدرات‌ها دارد. زغال اخته خشک، شیرین‌تر از تازه است، اما باید به مقدار کم به خاطر محتوای قند آن‌ها مورد استفاده قرارگیرد. بنابراین اگر به دنبال میان وعده‌ای مغذی هستید زغال اخته تازه بهترین انتخاب است. زغال اخته تازه را می‌توان جهت طعم دهی سالاد، سس و کلوچه‌ها اضافه کرد. گزینه دیگر نوع منجمد آن است. پروتئین‌های منجمد بیشترین مواد مغذی را دارد. آن‌ها همچنین حاوی شکر، فیبر و افزودنی‌های اضافی مانند خشک نیستند.
عوارض خوردن زغال اخته:
ممکن است با مواد مخدر خاص واکنش نشان دهد.
خون رقیق مانند وارفارین ممکن است با ترکیبات زیست فعال واکنش نشان دهد و باعث مشکلات شدید خون‌ریزی شود. اگر در معرض بیماری‌های خونی قرار دارید و یا دچار مشکلات قلبی شدید، با پزشک مشورت کنید.
کمک به تشکیل سنگ کلیه:
به دلیل سطوح بالای اکسالیت زغال اخته ممکن است با کلسیم موجود در بدن واکنش نشان دهد تا رسوبات (سنگ‌ها)، به ویژه در کلیه‌ها شکل دهد. ‌این ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که مقادیر زیادی از عصاره زغال اخته یا خودش خورده شود، بنابراین توصیه نمی‌کنیم بدون توصیه پزشک زغال اخته استفاده کنید.
دیابت:
اگر دیابت داشته باشید و به طور منظم زغال اخته خشک (و یا شیرین)  بخورید، در معرض خطر ابتلا به قند خون قرار می‌گیرید. ‌این‌ها حاوی قندها هستند که سطح گلوکز خون را افزایش می‌دهند و ممکن است شرایط را بدتر کنند.
ارزش غذایی زغال اخته:
زغال اخته تازه تقریباً 90 درصد آب هست در حالی که خشک آن عمدتاً از کربو هیدرات‌ها و فیبرها تشکیل شده است. 100 گرم زغال اخته خام دارای
کالری 46 - آب  87 درصد - پروتئین 0.4 گرم - کربوهیدرات 12.2 گرم - شکر 4 گرم - فیبر 4.6 گرم - چربی 0.1 گرم - اشباع شده 0.01 گرم - تک غیر اشباع 0.02 گرم - امگا 3 0.02 گرم - امگا 0.03 گرم - کربوهیدرات و فیبر

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی