[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۴
  • دوره جدید

تأمین روشنایی شهرها به کمک گیاهان، روزنامه شیراز نوین

به گزارش سیناپرس، تأمین روشنایی معابر شهری و خیابان‌ها یکی از اصلی‌ترین وظایف مدیران شهری در جهان محسوب می‌شود. در این میان یک فناوری جدید با تلفیق سیستم روشنایی و درختان طبیعی توانسته است معابر شهری را با کمک گیاهان نورپردازی کند.
دانشمندان موفق شدند، روشی برای تأمین روشنایی شهری پایدار با کمک گیاهان ساطع‌کننده نور توسعه دهند که می‌تواند یک اقدام انقلابی در کلان شهرها به شمار رود.
تیمی از مهندسان مؤسسه فناوری ماساچوست با استفاده از نانوذرات تخصصی تعبیه ‌شده در برگ‌های گیاهان، یک نیروگاه ساطع‌کننده نور ایجاد کرده‌‌اند که می‌تواند توسط ال ای دی شارژ شده و پس از ۱۰ ثانیه شارژ، گیاهان برای چند دقیقه می‌‌درخشند و می‌توان آنها را بارها و بارها شارژ کرد.
گفتنی است این گیاهان می‌توانند نوری تولید کنند که ۱۰ برابر روشن‌تر از نسل اول گیاهان درخشانی است که گروه تحقیقاتی در سال ۲۰۱۷ تولید کردند.
پروفسور مایکل استرانو، از دانشکده مهندسی شیمی‌کربن پی‌دابز در مؤسسه فناوری ماساچوست در این رابطه می‌‌گوید: ما می‌خواستیم یک گیاه ساطع‌کننده نور با ذراتی ایجاد کنیم که نور را جذب ، مقداری از آن را ذخیره کرده و به تدریج ساطع کند. این گام بزرگی به‌سوی نورپردازی مبتنی بر گیاه است. شیلا کندی، استاد معماری در مؤسسه فناوری ماساچوست و از پژوهشگران ارشد این تیم مطالعاتی که سال‌ها در زمینه نورپردازی گیاهی کار کرده است، در این رابطه می‌‌گوید: ایجاد نور محیط با انرژی شیمیایی تجدیدپذیر گیاهان زنده، ایده جسورانه‌‌ای است. این فناوری نشان‌دهنده یک تغییر اساسی در نحوه تفکر ما در مورد گیاهان زنده و تأمین انرژی الکتریکی برای روشنایی است.
این ذرات همچنین می‌توانند تولید نور را در هر نوع دیگر از گیاهان ساطع کننده نور، از جمله آنهایی که آزمایشگاه این تیم مطالعاتی در ابتدا توسعه داده بودند، افزایش دهند. این گیاهان از نانوذرات حاوی آنزیم لوسیفراز که در کرم شب‌تاب یافت می‌شود برای تولید نور استفاده می‌کنند. توانایی ترکیب و تطبیق نانوذرات کاربردی وارد شده به یک گیاه زنده برای تولید خواص عملکردی جدید، نمونه‌‌ای از حوزه نوظهور نانوبیونیک گیاهی است.
این تیم مطالعاتی چندین سال است که در زمینه نانوبیونیک گیاهی فعالیت می‌کند که هدف آن ارائه ویژگی‌های جدید به گیاهان با جاسازی آنها با انواع مختلف نانوذرات است. اولین نسل از گیاهان ساطع‌کننده نور این تیم مطالعاتی حاوی نانوذرات حامل لوسیفراز و لوسیفرین بود که با هم  عمل می‌کنند تا به کرم شب‌تاب درخشش دهند. با استفاده از این ذرات، محققان گیاهانی تولید کردند که می ‌توانستند نور ضعیفی را ساطع کنند.
در این مطالعه جدید، پروفسور استرانو و همکارانش می‌خواستند اجزایی بسازند که بتواند طول مدت نوردهی را افزایش داده و آن را روشن‌تر کند. آنها ایده استفاده از یک خازن را مطرح کردند که بخشی از یک مدار الکتریکی است که می‌تواند الکتریسیته را ذخیره کرده و در صورت نیاز آن را آزاد کند. در مورد گیاهان درخشان، می‌توان از یک خازن نور برای ذخیره نور به شکل فوتون استفاده کرد و سپس به مرور زمان آن را به‌تدریج آزاد کرد.
محققان برای ایجاد خازن نور گیاهی خود تصمیم گرفتند از فسفر استفاده کنند. این ماده می‌تواند نور مرئی یا فرابنفش را جذب کرده و سپس به آرامی آن را آزاد کنند. محققان از ترکیبی به نام آلومینات استرانسیوم که می‌تواند به نانوذرات تبدیل شود، برای ایجاد فسفر استفاده کردند. قبل از قرار دادن آنها در گیاهان، محققان این ذرات را در سیلیس پوشانده بودند که گیاه را از آسیب محافظت می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی