[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۵
  • دوره جدید

به سوی سرخ، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی- روزنامه‌نگار: 

اهالی فارس همچنان می‌میرند، اما از وضعیت هراس‌انگیز سرخ اندکی فاصله گرفتیم. شمار قربانیان کرونا در مسیر کاهشی قرار گرفته و این در حالی است که هنوز بسیاری از هموطنان و همشهری‌های ما در بیمارستان‌ها و قرنطینه‌های خانگی قربانی ژن منصوب به خفاش می‌شوند. از سر تجربه دریافتیم که فقط فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند در برابر بیماری کووید 19 مقاومت کند و هیچ نوشدارویی به‌جز واکسن برای مقابله با آن وجود ندارد...

اگر با خوش بینی در حال پشت سر گذاشتن موج پنجم بیماری باشیم، از هم اکنون باید به فکر پاییز و زمستان سیاهی بود که در مهلکه هراس انگیز کرونا دوباره قرار خواهیم گرفت. ویروس چینی با گذشت ایام دچار جهش‌های خطرناکی شده و این به معنای افزایش قدرت کشندگی و سرعت انتقال آن و افزایش شمار قربانیان و فرسودگی مضاعف کادر درمان است.
به همین دلیل جامعه، مسئولان و مردم باید با تمام توان از گسترش این ویروس مرگبار و سقوط در گرداب موج ششم پیشگیری کنند و این موفقیت بزرگ فقط از شاهراه اطلاع رسانی، همدلی، رعایت قوانین ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا و مهم تر از همه تشویق به واکسیناسیون عمومی عبور می‌کند. برای آنکه درک درستی از وخامت اوضاع داشته باشیم، به یاد بیاوریم که بیمارستان‌های قطب پزشکی خاورمیانه در اوج پیک‌های پیشین و به ویژه روزهای تلخ و طافت فرسای موج پنجم جایی برای بستری بیماران کرونایی نداشتند و این در حالی بود که مراکز خصوصی هم نمی‌توانستند پاسخ‌گوی نیاز مردم حتی برای کپسول اکسیژن و تأمین سرم باشند. بنابراین باید با تمام توان و با اتخاذ راهکارهای موازی از وقوع موج ششم پیشگیری کرد. بر طبق شواهد موجود استان فارس کارنامه مطلوب تری نسبت به بقیه نقاط کشور در زمینه مهار کرونا و واکسیناسیون داشته و امید می‌رود قبل از بازگشت دوباره به وضعیت بحرانی، برای آینده چاره اندیشی کنیم.
این روزها افسوس می‌خوریم که چرا ماه‌ها پیش مراکز واکسیناسیون شبانه روزی تأسیس نشدند و بیشتر از آن نگران مردمی هستیم که بنا بر باورهای غلط از تزریق پادتن خودداری می‌کنند. با این همه در شرایط کنونی همه رسانه‌ها باید با تمام قوا به میدان بیایند و مردم را برای مراجعه به مراکز واکسیناسیون تشویق کنند. چیزی در حدود سی درصد از مردم فارس هنوز منتظر پادتن‌هایی هستند که نشانه ای از واردات آنها به میهن نیست و گروهی دیگر ناباورانه تزریق دز دوم را 
به تعویق می‌اندازند.
به یاد داشته باشیم که ویروس کرونا در این مدت بارها و بارها دچار جهش‌های خوفناکی شده است و افرادی که از واکسیناسیون خودداری کنند، میزبان مناسب و مطلوبی برای جهش‌هایی هستند که ممکن است در برابر پادتن‌های رایج هم مقاومت نشان دهند. بنابراین در عصر و علم و تکنولوژی دیگر باورهای فسیلی و از سوی غفلت کاران پذیرفته نیست و باید پذیرفت که همه ما در کشتی واحدی نشسته ایم و کوچک‌ترین سهل انگاری می‌تواند تاوان بزرگی برای مردم ایران و جامعه بشریت داشته باشد. برای ارتقای فرهنگ عمومی باید سرمایه‌گذاری بیشتری انجام داد و از وضعیتی که هر لحظه ممکن است به سوی شرایط سرخ میل کند، اجتناب ورزید. اگرچه این روزها در شرایط زرد و نارنجی قرار داریم، اما هر روز تعداد زیادی از هموظنان ما قربانی بیماری کووید 19 می‌شوند و این شرایط قابل پیشگیری است. اهالی فارس همچنان می‌میرند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی