[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

زوال اعتیاد با مشارکت‌های مردمی، روزنامه شیراز نوین

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس مطرح کرد:
زوال اعتیاد با مشارکت‌های مردمی

کرمی: استفاده از رویکرد اجتماعی در مبارزه با مواد مخدر گامی مؤثر در حوزه پیشگیری است
 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
نخستین گردهمایی مدیران جمعیت احرار (گروه‌ها و هسته‌‌های مردمی فعال در عرصه مقابله با اعتیاد) در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) برگزار شد. دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس در این مراسم گفت: اعتیاد زمینه ‌ساز بسیاری از مشکلات و مسائل اجتماعی است و تلاش برای پیشگیری از اعتیاد را همچون وظیفه ‌ای حیاتی برای خود و دیگران بشناسیم.
سلیمان کرمی با اشاره به صف‌آرایی همه جانبه جریان سلطه در مبتلا کردن جوامع به دام هزارتوی اعتیاد، افزود: استفاده از ظرفیت‌های مردمی و آموزش آنان برای رفتارهای علم‌محور یکی از مهم‌ترین شیوه‌های مقابله با مواد مخدر در دنیاست که ما نیز باید از آن بهره لازم را ببریم.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس بیان کرد: مردم از روش‌های مختلف همانند بالا بردن میزان حساسیت خود نسبت به مواد مخدر و مضرات آن، بالا بردن سطح اطلاعات و آگاهی در خصوص انواع مواد و خطرات مصرف و تشکیل گروه‌های خودجوش مبارزه با مواد اعتیادآور، می‌توانند با تأکید بر نقش مثبت اجتماع یا محله خود در زمینه مبارزه با مواد مخدر به پیشگیری از اعتیاد کمک کنند. کرمی استفاده از رویکرد اجتماعی در مبارزه با مواد مخدر را گامی مؤثر در پیشگیری از اعتیاد دانست و گفت: هسته‌های مردمی پیشگیری از اعتیاد می‌توانند در اجتماعات کوچک مثل محلات شهری- روستایی، محیط کسب و کار، محیط آموزشی حاشیه شهر و... در زمینه کاهش عوامل مخاطره‌آمیز و افزایش عوامل محافظت‌کننده از اعتیاد در جامعه و اجتماع خویش فعالیت نمایند و از این طریق امکان گسترش برنامه‌های کاهش تقاضا در پوشش برنامه‌های کاربردی به‌طور عمیق‌تری فراهم می‌گردد. وی افزود: برای داشتن محله‌ای سالم و به دور از اعتیاد، فراهم کردن زمینه‌های رشد و ارتقای انسان‌ها در حوزه‌های محدود زیستی محلات به عنوان واحدهای مرجع و تشکیل هسته‌های مردمی و داوطلب از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد. 
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس در پایان سخنان خود گفت: هر یک از ما در برابر خودمان، فرزندانمان و اجتماعی که در آن زندگی می‌کنیم، مسئولیم؛ مسئولیم که زندگی سالم و مفیدی داشته باشیم و اجتماعمان را از مشکلات خانمان‌سوز و آسیب زننده‌ای همچون اعتیاد دور نگه داریم؛ بنابراین اهمیت و تلاش برای پیشگیری از اعتیاد را همچون وظیفه‌ای حیاتی برای خود و دیگران بشناسیم. گفتنی است با همت معاونت اجتماعی سپاه فجر استان فارس هسته‌های مردمی با هدف مقابله با اعتیاد تحت عنوان «جمعیت احرار» در فارس بر اساس اولویت‌دهی به شاخصه‌های مهمی نظیر محله‌محوری، مردم‌محوری و مسئله‌محوری زمینه ورود جدی‌تر ظرفیت‌های مردمی به عرصه مقابله با اعتیاد تشکیل شده است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی