[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۰
  • دوره جدید

امیرعبداللهیان: گفت‌وگوی ایران و عربستان در مسیر درست حرکت می‌کند، روزنامه شیراز نوین

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران دیروز جمعه گفت: گفت و گوی ایران و عربستان در مسیر درستی حرکت می‌کند و ما نیاز بیشتری به گفت و گو داریم. به گزارش ایرنا، وی در پایان سفرش به بیروت در یک کنفرانس خبری ضمن ابراز استقبال از گفت و گو با عربستان سعودی، گفت: با عربستان سعودی به توافقات مشخصی در موضوعات معین رسیده ایم. وی گفت و گوی ایران با عربستان را به نفع منطقه خواند و آن را سازنده توصیف کرد. امیرعبداللهیان ادامه داد: ایران و عربستان دو کشور مهم هستند و نقش بسیار مهمی در تحکیم امنیت منطقه دارند. وزیر خارجه ایران تصریح کرد: ایران معتقد است که با گفت و گو می‌توان آینده روشنی را برای منطقه تأمین کرد. وی گفت: به زودی شاهد نتایج ابتکارات ایران در زمینه صلح و امنیت در منطقه خواهید بود. امیرعبداللهیان به اشاره به دیدار خود با مقام‌های لبنان گفت: بخشی از گفت و گوهایم با مقام‌های لبنانی متمرکز بر بحران اقتصادی این کشور بود.
وی گفت: ایران آماده همکاری با لبنان در همه زمینه‌های زیرساختی و حمایت از این کشور به ویژه در زمینه تأمین کالاهای غذایی و پزشکی است. وزیر خارجه ایران تأکید کرد که کشورها و ملت‌های منطقه به آمریکا اجازه اعمال جنگ اقتصادی و محاصره لبنان را نمی‌دهند. به گفته امیرعبداللهیان مقاومت در لبنان جایگاه ویژه ای دارد و حزب‌الله پیش‌قراول مدافعان ملت لبنان است.
وی با اشاره به ارسال محموله‌های سوخت از ایران به لبنان گفت: حزب الله پیشنهاد دریافت فرآورده‌های نفتی از ایران را مطرح کرد و بخش خصوصی نیز این طرح را عملی کرد. وزیر خارجه ایران تأکید کرد که در صورتی که دولت لبنان از ایران فرآورده‌های نفتی بخواهد، تهران آماده تأمین آن است. امیرعبداللهیان در بخش دیگر اظهارات خود به گفت و گوهای هسته‌ای اشاره کرد و گفت: معیار اصلی در این زمینه برای ما رفتار آمریکا و میزان جدیت آن نسبت به بازگشت به توافق هسته ای است. وی گفت: اگر آمریکا در بازگشت به توافق هسته ای جدی است، می‌توانیم روی این موضوع حساب کنیم. امیرعبداللهیان اعلام کرد که ایران به مذاکرات وین بر اساس منافع ملت ایران باز خواهد گشت. وزیر خارجه ایران، هدف اصلی دولت را توسعه اقتصادی فراگیر در همه زمینه‌ها عنوان کرد. امیرعبداللهیان همچنین درباره رویدادهای اخیر در روابط ایران و جمهوری آذربایجان گفت: حضور اطلاعاتی اسرائیل در جمهوری آذربایجان به نفع این کشور نیست و ما به رژیم صهیونیستی اجازه فعالیت جاسوسی در همسایگی خود را نمی‌دهیم.
وی در عین حال تأکید کرد که رژیم صهیونیستی کوچک‌تر از آن است که تهدیدی علیه ایران باشد. حسین امیرعبداللهیان در نخستین سفر خود به عنوان وزیر خارجه ایران بامداد پنجشنبه وارد لبنان شد و با مقام‌های ارشد این کشور از جمله میشل عون رئیس جمهوری، نبیه بری رئیس پارلمان، نجیب میقاتی نخست وزیر و عبدالله بوحبیب وزیر خارجه دیدار و درباره مسائل دوجانبه و منطقه ای با آنها گفت و گو کرد. وی همچنین با سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان نیز دیدار کرد. وزیر خارجه ایران در این دیدارها ضمن تأکید بر حمایت قوی جمهوری اسلامی ایران از لبنان، آمادگی دولت برای ارائه حمایت همه جانبه به این کشور را اعلام کرد.
وی پیش از ورود به بیروت در مسکو با سرگئی لاوروف همتای روس خود دیدار و گفت و گو کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی