[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۰
  • دوره جدید

افزایش کشت چغندر قند پاییزه ، روزنامه شیراز نوین

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون از آغاز کشت چغندر قند پاییزه در این شهرستان خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری 600 هکتار از مزارع کشاورزی کازرون به کشت این محصول اختصاص یابد.‏ به گزارش روابط عمومی معاونت سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کازرون، حمید رشیدی با اشاره به اینکه بهترین زمان کاشت این محصول از نیمه مهرماه تا اواسط آبان‌ماه است، اظهار کرد: کشت این محصول استراتژیک تحولی نو در کشاورزی این شهرستان ایجاد کرده است. این مقام مسئول با بیان اینکه کشت چغندر قند پاییزه به صورت قراردادی و تضمینی است، ابراز کرد: میزان قرارداد کشت این محصول نسبت به مدت مشابه سال قبل 250 درصد افزایش داشته است.
وی اضافه کرد: افزایش قیمت خرید، تشکیل جلسات و کلاس‌های آموزشی و ترویجی، توزیع به موقع نهاده‌های کشاورزی، استفاده از آبیاری تحت فشار و تعهد کارخانه‌های قند به پرداخت به موقع مطالبات و منظور کردن مساعده برای عملیات داشت از دلایل افزایش سطح زیر کشت چغندر قند پاییزه در سال ‌جاری است.
رشیدی تصریح کرد: این محصول بر مبنای درصد عیار قند 15 و با احتساب کرایه حمل به قیمت 15هزار و 220 ریال از چغندرکاران خریداری می‌شود، که با احتساب جوایز تولید مبنی بر ۲۰ کیلوگرم تفاله خشک و ۲ کیلوگرم شکر به ازای هر تن تحویل چغندر قند، درآمد ناخالص نسبتاً مطلوبی برای کشاورزان ایجاد می‌کند. 
وی افزود: با اشاره به استفاده از بذر رقم آنتک برای کشت در شهرستان کازرون خاطرنشان کرد: پتانسیل عملکرد چغندر قند پاییزه با توجه به رعایت اصول بهزراعی در بعضی مزارع این شهرستان در سنوات قبل تا 105 تن در هکتار بوده است که در مقایسه با بسیاری از محصولات درآمدزایی بیشتری برای کشاورزان در پی دارد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون بیان کرد: مصرف آب کمتر در مزارع، بالاتر بودن میانگین عملکرد، تحمل به شوری و اصلاح خاک از مزایای کشت پاییزه چغندر قند در مناطق جنوبی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی