[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۵
  • دوره جدید

سفر با مضمون گره‌گشایی، روزنامه شیراز نوین

 حسین فرزانه- گروه گزارش
می‌دانیم که می‌دانید سفرهای استانی با نام دولت احمدی‌نژاد، کسی که مبدع این روش مدیریت بود، پیوند خورده است. نه اینکه قبل از او رئیس جمهوری به سفرهای استانی نمی‌رفته یا بعد از رئیس دولت نهم و دهم رؤسای جمهور بعدی به سفرهای استانی نرفته و نمی‌روند. اتفاقاً همین امروز فارس، مقصد هفتمین سفر رئیسی در قامت ریاست جمهوری است.
گرچه رئیسی همه کابینه اش را همراه خود نیاورده و کل سفرش یک روزه است، اما سرعت سفرهای استانی اش بی سابقه است. او و دولتش هر هفته سفر استانی می‌روند. انتخاب استان‌ها هوشمندانه است؛ خوزستان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و حالا فارس. سفر دقیقاً یک هفته بعد از انتصاب استاندار جدید آن استان تنظیم می‌شود. هدف از سفرها نیز به گفته رئیسی شناخت مسائل و مشکلات و رفع گرفتاری‌های مردم است.
اما رؤسای جمهور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هرکدام به سبک و سیاق خودشان به سفرهای استانی رفته اند. در ادامه نگاهی داریم به سفرهای دولت سازندگی، اصلاحات، دولت نهم و دهم و دولت اعتدال به 
استان فارس.
 سفر دولت آیت‌الله خامنه‌ای به استان فارس
رهبر معظم انقلاب که در دهه 60 دو دوره رئیس جمهور بودند، دو بار به استان فارس سفر کردند؛ بار اول در سال 62 و بار دوم در سال ۶۷. البته از کم و کیف مصوبات این دو سفر موارد زیادی در رسانه‌ها منعکس نشده است.
 سفر دولت سازندگی به استان فارس
آیت الله هاشمی رفسنجانی روز ۱۱ اردیبهشت سال ۷۵ سفری شش روزه به استان فارس داشت. او تقریباً به اکثر شهرستان‌های فارس از جمله فسا، نی‌ریز، فیروزآباد، استهبان، فراشبند و... سفر کرد. آغاز رسمی عملیات اجرایی 6 سد بزرگ و متوسط در استان فارس، تشکیل 35 تعاونی روستایی در استان فارس برای یکپارچه سازی اراضی کشاورزی، طرح سامان‌دهی عشایر، طرح جدید نیروگاه بخاری سیکل ترکیبی فارس، کلنگ زنی کارخانه سیمان فیروزآباد، گازرسانی به چند شهر و افتتاح تأسیسات گاز آغار و دالان از جمله طرح و پروژه‌هایی بودند در آن زمان شروع شد. سد میرزای شیرازی از جمله طرح‌هایی است که ساخت آن از دولتی به دولت بعدی به ارث می‌رسد.
 سفر دولت اصلاحات به فارس
دولت هفتم و هشتم سفر رسمی با عنوان سفر استانی به فارس نداشت. اما چند طرح از جمله ساخت ورزشگاه پارس در ماه‌های نخست دولت اصلاحات در جنوب شیراز کلنگ زنی شد و نهایتاً در دولت اول روحانی تکمیل شد.
 هت‌تریک احمدی‌نژاد در سفر به فارس
اولین سفر استانی دولت نهم در 27 فروردین سال 1386 به استان فارس و شهر شیراز صورت گرفت. رئیس دولت نهم در سفر پنج روزه به این استان با مردم 24 شهرستان استان دیدار کرد. این سفر ۲۷۱ مصوبه ریز و درشت داشت. مهم‌ترین مصوبه‌ها بی شک پتروشیمی‌هایی بود که هیچ وقت دود سفید آن را کسی مشاهده نکرد! دومین سفر محمود احمدی نژاد و هیئت دولت به استان فارس روزهای 9 و 10 اردیبهشت 1388 صورت گرفت. تعداد مصوبه‌ها به صورت حیرت انگیزی به ۳۲۳ مورد رسید؛ مصوباتی که بسیاری از آن‌ها هنوز روی کاغذ مانده اند! سفر سوم دولت نهم اما در اوایل دی ماه سال 88 انجام شد. تشکیل کارگروه فرهنگی، دیدار با ایثارگران و نخبگان و دیدار چهره به چهره با مردم در دستور کار این 
سفر بود.
 سفر دولت اعتدال به فارس
حسن روحانی و هیئت دولت یازدهم در ۹ اردیبهشت سال ۹۴ به شیراز سفر کرد. آب‌رسانی به ۳۶۹ روستا، احیای ۲۷هزار هکتار از اراضی استان، گازرسانی به ۷۰۰ روستا، ایجاد نیروگاه سیکل ترکیبی در لامرد و توسعه اکتشافات معدنی در منطقه غنی بهرام گور، ساخت آزادراه جدید اصفهان به شیراز، تصویب فاینانس لازم برای ایجاد خط دو متروی شیراز و تأمین اعتبار 900میلیون دلاری یکی از طرح‌های پتروشیمی در فارس، بخشی از طرح‌هایی بود که دولت اعتدال برای پیشرفت استان فارس پیش بینی کرده بود؛ مصوباتی که به گفته محمد احمدی، استاندار وقت قرار بود تمام آنها ظرف دو سال آینده آماده بهره برداری برسد. اما نشد آنچه باید می‌شد!
دولت روحانی سال ۹۶ هم بار دیگر به شیراز آمد. وی در ۳۱ فروردین ماه سال ۹۶ در بدو ورود به شیراز بازدید از چند مرکز مهم، افتتاح چندین طرح و پروژه استانی، جلسه با صاحبان اندیشه و صاحب‌نظران سیاسی و شرکت در مراسم گرامیداشت سعدی را از اهداف این سفر برشمرد.
این خلاصه ای از مصوبات سفرهای رؤسای جمهور به فارس بود که به آن اشاره شد. قطعاً سفرهای استانی و بردن اعضای تصمیم گیر دولت به دورترین نقاط و نزدیک‌ترین نقطه تماس با مشکلات، سبب تعامل و ارتباط متقابل مردم و مسئولان، آشنایی دقیق‌تر با مشکلات، کاهش تمرکززدایی اداری و کاهش فرایند انجام کار و سرعت در تصمیم گیری می‌شود. طرفداران سفرهای استانی معتقدند ناکارآمدی و ترک فعل‌های دولت گذشته باعث شده است اعتماد مردم آسیب ببیند و سفرهای استانی می‌تواند رضایت حداقلی و کوتاه‌مدت در جامعه شکل دهد و مردم فرصت بیشتری به دولت جهت حل مشکلاتشان بدهند.
گرچه این دیدگاه مخالفانی نیز دارد و می‌گویند اگر قرار به حل مشکل به شیوه سفر استانی بود، اکنون پس از ۳ دولت دیگر هیچ مشکلی نباید وجود داشته باشد. از سویی پرداختن به مسائل و مشکلات ریز، تمرکز هیئت دولت را از پرداختن به مسائل کلان کشور می‌گیرد. دامنه این انتقادها بعضاً به اصولگرایان حامی دولت فعلی نیز می‌رسد. حجت الاسلام سید رضا تقوی نماینده مجلس انقلابی می‌گوید: پیشنهاد من به آقای رئیسی، این است که فعلاً سفرهای استانی را کمتر کنید. او معتقد است شرایط کشور شرایط وعده دادن نیست. البته ممکن است بگوییم وعده‌‎ها امیدواری ایجاد می‌کنند، اما اگر با مشکلاتی برخورد کردیم که نتوانستیم این وعده‌ها را عملی کنیم، نگاه مردم تغییر می‎کند.
به هر حال، در شرایطی که برخی مدیران درس‌های گزارش نویسی را خوب بلدند، حضور دولت در گستره ایران حداقل باعث آشنایی با واقعیت‌ها می‌شود و فرق آنچه روی زمین است با روی کاغذ، برای رئیس جمهور به طور واضحی آشکار می‌شود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی