[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۹
  • دوره جدید

از شهر گل تا شریان فاضلاب!، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی - گروه گزارش
اشاره: شیراز همیشه شهر گل و بلبل و نسیم‌های فرح بخش نیست. عطر بهارنارنج و شمیم کوچه باغ‌ها همه جغرافیای شهرراز را مستور نمی‌کند. 
در پهنه‌ای از این کلان‌شهر هفت هزار ساله، گندآبی از فاضلاب‌های صنعتی و خانگی روان است و اهالی مظلوم آن از وبا و سالک و بیماری‌های عفونی و مهم‌تر از همه درد بی‌توجهی گلایه‌های بسیاری دارند. به راستی که نام رودخانه برای چنارراهدار شایسته نیست، بلکه شریان گندیده‌ای از فاضلاب شهری و صنعتی است که نمی‌توان حتی دقایق کوتاهی را در مجاورت آن طاقت آورد. با این همه اهالی محروم‌ترین نقطه کلان‌شهر سال‌های سال است که در مجاورت این جهنم محیط زیستی مظلومانه زندگی می‌کنند و چشم امید به مسئولانی دارند که شرایط ناگوار آن‌ها را درک کنند.  
در سال‌های قبل اهالی شریف منطقه پنج بارها و بارها به مدیریت شهری و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط گلایه‌های خود را مطرح کرده‌اند و پاسخی جز وعده‌های پوچ و گریز از مسئولیت چیزی ندیده و نشنیده‌اند. به همین دلیل است که هرگاه پای مسئولی به قلمرو بحرانی چنارراهدار باز می‌شود سراسیمه و مظلومانه خود را به آن‌ها می‌رسانند و با شرافتی که در وجودشان نهفته است از آن‌ها می‌خواهند تا به وظایفی که بر عهده دارند، عمل کنند. 
شورای اسلامی ‌شهر در دوره ششم با همراهی شهرداری شیراز با شعار فاخر محرومیت زدایی بر مسند کار نشسته، باید دید چگونه می‌تواند به فاجعه زیست محیطی چنارراهدار و کابوس ساکنانش پایان دهد. 
به همین منظور ریاست سه کمیسیون از شورای شهر به همراه شهردار منطقه پنج شیراز بازدیدی از شرایط ناگوار این منطقه داشتند و پای درد دل اهالی نشستند. در نظر داشته باشیم که پیامدهای مهلک چنارراهدار تنها گریبانگیر اهالی مظلوم این منطقه نخواهد شد و شمالی‌ترین ساکنان کلان‌شهر هم از وبا، سالک و بیماری‌های عفونی که سرچشمه آن در شریان فاضلاب چنارراهدار نهفته است، در امان نخواهند بود.
 محرومیت زدایی با دیدگاه محله محوری
افسانه خواست خدایی، عضو هیئت رییسه شورای اسلامی ‌شهر شیراز در این بازدید گفت: منطقه 5 شیراز در زمره محدوده‌های کمتربرخوردار کلان‌شهر قرار می‌گیرد که بسیاری از زیرساخت‌های آن از مسیر سازندگی و پیشرفت بازمانده است.
وی با بیان این که باید به سمت و سوی دیدگاه محله محوری حرکت کنیم، اظهار داشت: در بالادست رودخانه چنارراهدار سه کارخانه نشاسته سازی وجود دارد و فاضلاب شهری هم به حریم رودخانه وارد می‌شود. این امر زمینه ساز بوی نامطبوع فاضلاب به همراه مشکلات عدیده زیست محیطی و بحران‌های حوزه سلامت شده و نارضایتی مردم را به دنبال دارد.
این مقام مسئول در ادامه افزود: مردم و اهالی این منطقه بارها و بارها درخواست‌های خود را برای حل مشکلات به مدیریت شهری مطرح کرده بودند که متأسفانه مورد توجه قرار نگرفته و نتیجه این غفلت‌ها به عقب ماندگی منطقه پنج در حوزه زیرساخت‌ها انجامیده است.
خواست خدایی در ادامه به رویکرد شورای اسلامی ‌شهر در زمینه محرومیت زدایی اشاره کرد و افزود: مدیریت شهری به تنهایی نمی‌تواند از عهده مشکلات عدیده شهر برآید و امیدواریم در پرتو همکاری و هم افزایی همه دستگاه‌ها بتوانیم کلان‌شهر شیراز که سومین حرم اهل بیت(ع) است را با اقدامات اساسی و زیربنایی به جایگاه اصلی خود برسانیم. کمیسیون‌ها و اعضای شورای اسلامی ‌شهر شیراز با جدیت به دنبال برداشتن گام‌های استواری برای محرومیت زدایی از پهنه کلان‌شهر شیراز هستند و به همین منظور ریاست کمیسیون‌های خدمات شهری و عمرانی با حضور در میان اهالی شریف منطقه 5 پای درد دل‌های آن‌ها نشسته و به دنبال یافتن راهکاری عملی برای حل بحران رودخانه چنارراهدار به صورت اصولی هستند.
ریاست کمیته نام‌گذاری شورا با تقدیر از تلاش‌ها و پیگیری‌های شهردار منطقه 5 برای حل بحران‌های این منطقه گفت: آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب شیراز برای حل این چالش بزرگ شهری باید پای کار بیایند و اقداماتی که تاکنون برای هماهنگی این دستگاه انجام شده چاره ساز نبوده است. از این رو چندین کمیسیون شورای اسلامی ‌شهر این موضوع را با جدیت پیگیری می‌کنند. به عنوان نماینده مردم در شورای اسلامی ‌شهر تماس‌هایی با مجموعه آبفا داشتم و تا به نتیجه رسیدن اقدامات از هیچ تلاشی فروگذار نخواهم کرد.
 چنارراهدار میزبان فاضلاب‌های صنعتی و خانگی
رضا مسعودی، شهردار منطقه 5 شیراز در ادامه این بازدید گفت: رودخانه چنارراهدار فقط نام رودخانه را یدک می‌کشد اما در حقیقت به شریان گندیده‌ای برای عبور فاضلاب تبدیل شده است.
وی با بیان اینکه همجواری رودخانه چنارراهدار با مناطق مسکونی مشکلات عدیده‌ای برای اهالی شریف این منطقه ایجاد کرده، اظهار داشت: سرمنشاء این فاضلاب از کارخانه‌های نشاسته‌سازی است که  پسماندهای خود را در این محور رها می‌کنند و متأسفانه بعضی از منازل مسکونی هم با بی‌مبالاتی فاضلاب خود را وارد شبکه رودخانه چنارراهدار می‌کنند. به همین دلیل از همه دستگاه‌های ذی‌ربط تقاضا داریم تا با جدیت نسبت به عملکرد این کارخانه‌ها رسیدگی کنند و از شهروندان هم می‌خواهیم نسبت به رهاسازی فاضلاب در این بستر تجدیدنظر کنند، چرا که اهالی شریف این منطقه اولین و بزرگ‌ترین قربانی آلودگی‌های محیط زیستی و تبعات نگران کننده آن هستند. 
این مقام مسئول در ادامه با اشاره به این که مشکلات این شریان فاضلاب از چارچوب بهداشتی و محیط زیستی پا فراتر گذاشته و پیامدهای نگران‌کننده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی ایجاد کرده، خاطر نشان کرد: وضعیت اسفناک چنارراهدار برای ساکنان منطقه، شهروندان شیراز و مجموعه مدیریت شهری دیگر قابل تحمل نیست و امیدواریم همه دستگاه‌ها این چالش بزرگ را در زمره اولویت‌های اصلی خود قرار دهند. امروزه عزم جدی از سوی شهردار کلان‌شهر شیراز و شورای اسلامی ‌شهر برای حل این مشکل وجود دارد. شهردار منطقه 5 شیراز در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که یکی از متولیان ساماندهی این چالش بزرگ مجموعه آبفا است تصریح کرد: امیدواریم همه دستگاه‌های مسئول با همکاری مدیریت شهری با تمام توان برای حل مشکل به میدان عمل بیایند. با اهتمام ویژه‌ای که از سوی شورای اسلامی ‌شهر وجود دارد از واحدهای صنعتی و ادارات مرتبط دعوت می‌کنیم تا در نشست هم اندیشی برای حل این بحران بزرگ شرکت کرده و به راهکاری عملی و منطقی در اسرع وقت دست یابیم تا عملیات اجرا آغاز شود.
مسعودی در ادامه اضافه کرد: باید دید که راهکار احداث تصفیه‌خانه‌های مناسب برای شبکه فاضلاب رودخانه چنارراهدار می‌تواند مثمرثمر واقع شود یا به‌وسیله شبکه‌های انتقال فاضلاب می‌توان این بحران را مدیریت کرد.
این مقام عالی شهرساز در بخش دیگری از سخنانش به تورم ماه‌های اخیر و تأثیر آن بر عملیات‌های عمرانی اشاره کرد و افزود: نرخ هر پروژه‌ای که در سال گذشته کار کردیم امسال ۴ برابر شده است، به همین دلیل بودجه ۹۰ میلیاردی منطقه 5 دیگر پاسخگوی نیازهای عمرانی نیست. باید توجه داشت که بافت منطقه پنج شهرداری شیراز توسعه نیافته و این بودجه برای گشایش و تحولات بزرگ در منطقه کافی نخواهد بود.
 رمز پیشرفت تمرکززدایی است
در ادامه این بازدید، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی ‌شهر شیراز گفت: مدیریت شهری باید منطقه محوری را سرلوحه کار قرار دهد و در بسیاری از کلان‌شهرهای دنیا شهرداری‌ها بر همه مجموعه شهر نظارت دارند.
مسعود زارعی با بیان این که دنیا به سمت تمرکززدایی و واگذاری امور به مردم و برون سپاری مسئولیت‌ها پیش می‌رود، اظهار داشت: باید پروژه‌های کوچک و بزرگ را به‌دست مناطق سپرد. برای مثال اداره سد معبر نباید واحد متمرکزی در شهرداری باشد بلکه باید واحدی برای آن در هر منطقه تعریف کرد تا بتوانند این مسئولیت را به درستی انجام دهند. 
وی افزود: در همین زمینه سامانه ۱۳۷ شهرداری شیراز هم باید به مناطق متصل شود چرا که شهرداران و مدیران هر منطقه با مردم ارتباط نزدیک‌تری دارند.
 تعریف پروژه‌ها بر اساس استعدادهای جغرافیایی
در ادامه مراسم علی اسکندری، رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی‌ شهر شیراز گفت: بافت شهرداری منطقه 5 شیراز در حال بهسازی و نوسازی است و باید پروژه‌ها بر همین مبنا تعریف شوند.
وی با اشاره به این که هر محدوده از شهر دارای استعداد خاصی است و نمی‌توان نسخه واحدی را برای همه مناطق شیراز تجویز کرد، افزود: پروژه‌ها باید جغرافیا محور باشد. در مرحله اول باید کارهای اساسی و زیربنایی را انجام داد و سپس به افزایش امنیت و تاب‌آوری خواهیم رسید. خدمات شهری و احساس تعلق خاطر نسبت به منطقه هم در مراحل بعدی قرار می‌گیرد و در نهایت به کارهای توسعه‌ای می‌رسیم.
نایب رئیس کمیسیون شیراز سومین حرم اهل بیت(ع) شورا در بخش دیگری از سخنانش گفت: معاونت عمرانی هر منطقه باید بر اساس موارد یاد شده پروژه‌ها را در دستور کار قرار دهد. البته در مراحل مختلف پروژه‌های عمرانی هم نباید وقفه ایجاد شود و پیمانکاران هر پروژه باید به صورت متداوم و به هم پیوسته مسئولیت‌های خود را انجام دهند. اسکندری در ادامه به اهمیت رضایتمندی شهروندان اشاره کرد و افزود: وقتی معبر خاکی در یک منطقه داریم دیگر آسفالت دوباره گذرهای اصلی توجیهی ندارد، مگر در شرایط خاصی که آسفالت معابر اصلی غیر قابل استفاده بوده و صدمه زیادی دیده باشد. 
وی خواستار بهره‌برداری بهینه از همه ظرفیت‌های موجود شد و افزود: بهسازی و احیای پروژه‌های قدیمی ‌در بسیاری موارد از یاد رفته‌اند، در حالی که با اختصاص هزینه کمی ‌می‌توان آن‌ها را احیا کرد و به مدار بهره‌برداری باز گرداند. در نظر داشته باشیم که شهروندان نسبت به بسیاری از پروژه‌هایی که در گذشته به بهره‌برداری رسیده‌اند احساس تعلق خاطر دارند و باید برای علاقه‌مندی‌های جامعه ارزش قائل شد.
رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی ‌شهر شیراز در ادامه بیان کرد: یکی از مشکلات ما این است که پارک‌های قدیمی ‌را به حال خود رها کرده‌ایم و به دنبال ایجاد فضاهای جدید هستیم. البته برخی از پروژه‌های جدید هم با گذشت زمان مورد رسیدگی قرار نمی‌گیرند و عملیات بهسازی در آن‌ها انجام نمی‌شود و در نهایت به سرنوشت موارد پیشین دچار خواهند شد. به همین دلیل در بودجه ۱۴۰۱ باید ردیف بودجه‌ای برای احیای فضاهای سبز که در گذشته احداث شده‌اند در نظر گرفته شود. 
اسکندری در پایان افزود: ناهماهنگی بین قسمت‌های مختلف شهرداری مانند سازمان‌ها و مناطق و معاونت‌ها وجود دارد و باید در این زمینه نیز با برنامه‌ریزی دقیق مانع از توقف عملیات‌های عمرانی شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی