[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

ارائه خدمت به بیماران «PKU» ، روزنامه شیراز نوین

به همت گروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز و با هماهنگی و همکاری معاونت درمان دانشگاه، سازمان‌های بیمه گر، مرکز بهداشت شهدای انقلاب و دانشکده پیراپزشکی، امکان انجام آزمایش‌های «HPLC» برای بیماران «PKU» در بخش دولتی در استان فارس فراهم شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، معاون بهداشت دانشگاه درباره این بیماری گفت: بیماری «فنیل کتونوری» یا «PKU» یکی از بیماری‌های متابولیک ارثی است که در غربالگری نوزادان در بدو تولد بررسی می‌شود و علت بروز آن، کمبود یا فقدان آنزیم «فنیل آلانین هیدروکسیلاز» بوده که سبب تجمع «فنیل آلانین» در بدن شده و موجب صدمه مغزی به کودک می‌شود.
دکتر «عبدالرسول همتی» هشدار داد: در صورتی که کودکان مبتلا به «فنیل کتونوری»، تحت مراقبت و پیگیری قرار نگیرند، هر ماه، چهار نمره از بهره هوشی یا IQ آنها کاسته می‌شود. او ادامه داد: در راستای دستیابی به اهداف برنامه ژنتیک اجتماعی، بیمارانی که در غربالگری بدو تولد، مثبت شناسایی می‌شوند، پس از انجام آزمایش و تأیید تشخیص، در کلینیک PKU واقع در بیمارستان قطب الدین، ماهیانه خدمات بالینی شامل ویزیت متخصص اطفال، مشاوره تغذیه، مشاوره روانشناسی و مشاوره ژنتیک و آزمایش‌های دوره ای به آنان ارائه می‌شود.
دکتر همتی تأکید کرد: این افراد باید در سه سال نخست زندگی هر ماه، از سن ۳ تا ۶ سالگی هر ۴ ماه، از سن ۶ تا ۱۲ سالگی دو مرتبه در سال و پس از ۱۲ سالگی یک بار در سال، آزمایش فنیل آلانین را انجام دهند که انجام این آزمایش‌های دوره‌ای، هزینه‌های بالایی را به خانواده بیماران تحمیل می‌کند.
معاون بهداشت دانشگاه با بیان اینکه با همکاری دیگر بخش‌ها و ارگان‌های مرتبط، امکان انجام این آزمایش در دانشکده پیراپزشکی شیراز فراهم شده است، اظهار کرد: با راه اندازی امکان انجام این آزمایش در دانشکده پیراپزشکی، ۳۱۰ خانواده بیماران مبتلا به این بیماری در استان، دیگر متحمل هزینه‌های بالای آزمایشگاهی نمی‌شوند. او اعلام کرد: در راستای تسهیل دریافت این خدمت، نمونه گیری در روزهای یکشنبه و چهارشنبه در کلینیک فنیل کتونوری مجتمع درمانگاهی تخصصی و فوق تخصصی قطب الدین شیرازی، انجام و برای انجام آزمایش، نمونه‌ها به دانشکده پیراپزشکی ارسال می‌شود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی