[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۸
  • دوره جدید

صنعتگران زیر چتر حمایتی استاندارد، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
مراسم بزرگداشت روزجهانی استاندارد با حضور مسئولان کشوری و استانی و جمعی از صنعتگران و تولیدکنندگان استان فارس برگزار شد. این مراسم صبح پنجشنبه 29 مهرماه با حضور معاون تدوین و ترویج سازمان استاندارد کشور، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس، مدیرکل استاندارد استان فارس و با همراهی اصحاب رسانه در باشگاه فرهنگیان شیراز برپا شد.
 چشم‌انداز مشترک برای جهانی بهتر
معاون تدوین و ترویج سازمان استاندارد کشور در این مراسم گفت: شعار روز جهانی استاندارد «چشم‌انداز مشترک برای جهانی بهتر» انتخاب شده است. پرویز درویش با بیان اینکه این شعار پس از ارزیابی‌ها، نظرخواهی‌ها و فراخوان‌ها از تمامی سازمان‌های استاندارد از ۱۸۰ کشور انتخاب شده است، اظهار داشت: هدف سازمان استاندارد پیش رفتن به سوی جهانی بهتر، ایمن ‌تر، سالم ‌تر و بهداشتی تر و با رفاه بیشتر است. وی افزود: الزام قانونی استاندارد و داشتن کیفیت بیش از اینکه یک مقوله فنی و تخصصی باشد، یک مقوله اخلاقی است که منشأ فرهنگی دارد.
این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش افزود: تدوین راهبرد استانداردسازی و مدیریت کیفیت کشور تکلیف مجلس شورای اسلامی و سازمان ملی استاندارد در یک ماه گذشته به پایان رسید و تصویب شد و چهارچوب کلی برای تدوین این راهبرد بر اساس همان اهداف ۱۷گانه بود. معاون تدوین و ترویج سازمان استاندارد کشور در زمینه تاب ‌آوری و پایداری شهرها گفت: شهرهای ما باید در مسیر تاب ‌آوری حرکت کنند که در همین زمینه سازمان ملی استاندارد تفاهم نامه ای با سازمان پدافند غیرعامل منعقد کرده است. وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در حال حاضر استاندارد در بحث شفافیت و مقابله با فساد تعریف شده است، اظهار داشت: استانداردسازی در کشور تنها به سازمان ملی استاندارد و ادارات کل استاندارد برنمی‌گردد؛ بلکه به عنوان یک تکلیف و راهبردی کلان برای کشور تعیین شده که تمام دستگاه‌ها را موظف به رعایت قوانین و مقررات مشخص شده در این زمینه می‌کند.
 سلامت و ایمنی خط قرمز استاندارد
در ادامه این مراسم مدیرکل استاندارد استان فارس گفت: اگر کسی از خطوط قرمز سلامتی و ایمنی مردم عبور کند و بخواهد با حیثیت کالای ایرانی بازی کند، بر اساس قانون موظف هستیم متخلفان را به مراجع قضایی معرفی کنیم. مرتضی رهنما با بیان اینکه بیشترین تخلفات مربوط به حوزه مصالح ساختمانی است و با این تخلف برخورد قانونی صورت می‌گیرد، اظهار داشت: سالیانه بیش از ۱۵ تا ۱۶هزار واحد صنفی در استان فارس برای ارزیابی کالاها در مرحله عرضه مورد بازرسی قرار می‌‌گیرد.
همچنین حدود ۶۰۰ مجوز صادرات، واردات و تعیین ماهیت کالا توسط استاندارد انجام می‌‌شود. این مقام مسئول در ادامه افزود: در استان فارس بیش از ۱۵۱۰ واحد تولیدی و خدماتی تحت پوشش این اداره کل فعالیت دارند که این واحدهای تولیدی بیش از ۱۶۲۲ پروانه استاندارد معتبر برای حدود ۲۲۸۰ کالای متفاوت دارند. همچنین یک‌هزار و ۹۵۲ نفر مسئول کنترل کیفیت در استان فارس تأیید صلاحیت شدند و در واحدهای تولیدی مشغول 
به فعالیت هستند. 
مدیرکل استاندارد استان فارس در بخش دیگری از سخنانش افزود: حجم کار اداره کل استاندارد نسبت به سال‌های گذشته چندین برابر شده، اما تعداد نیروهای ادارای و کارمندی استاندارد تغییر چندانی نداشته است. اما ما تلاش کردیم برای حل مشکلات تولیدکنندگان و صنعتگران شرایط مطلوبی برای ادامه فعالیت‌هایشان فراهم کنیم.
رهنما در ادامه به همکاری نظام‌مند استاندارد فارس با بخش خصوصی اشاره کرد و اظهار داشت: ۹۷ آزمایشگاه همکار در واحدهای تولیدی مشغول به فعالیت هستند که ۴۷ مورد از آنها به صورت مستقل فعالیت دارند. 
همچنین سالیانه بیش از ۳۰۰ پیشنهاد تدوین در زمینه تدوین استاندارد جدید و تجدید نظر از سوی کارشناسان و استادان دانشگاه استان فارس ارائه می‌‌شود که در زمینه ارتقای ایمنی و کیفیت نقش ارزنده ای دارند. این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه سالیانه حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ پروانه استاندارد جدید و حدود ۳۰۰۰ گواهی نامه استاندارد برای آسانسور صادر می‌شود خاطرنشان کرد: ۱۷ شرکت بازرسی آسانسور و شرکت بازرسی وسایل شهر بازی در استان فارس تأیید صلاحیت شده است.
سه شرکت در زمینه تدوین استاندارد که از استادان دانشگاه هستند و شش شرکت در زمینه بازرسی کالا در بحث صادرات و واردات فعال هستند. مدیرکل استاندارد فارس در پایان افزود: ارائه آموزش‌های ضمن خدمت به مسئولان کنترل کیفیت، مدیران واحدهای تولیدی و کارشناسان استاندارد از دیگر اقدامات ما محسوب می‌شود که عمده این آموزش‌ها از سوی بخش خصوصی برگزار می‌شود. سالیانه بیش از ۳۰هزار نفرساعت این آموزش‌ها برگزار می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی