[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۴
  • دوره جدید

مدیران فرهنگی به میدان بیایند، روزنامه شیراز نوین

به گزارش ایسنا، نمایشگاه «از کرانه قرآن تا ژرفای هنر» از مجموعه تصاویر قرآن‌‌های خطی منتخب از قرآن‌نگاران ایرانی در کتابخانه‌ها و موزه‌های ایران و جهان از مجموعه آرشیو ملی قرآن کریم در محل مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس در شیراز، آغازبه‌کار کرد.
۲۱ فروردین و به‌مناسبت ایام ماه مبارک رمضان و بهار قرآن، نمایشگاه «از کرانه قرآن تا ژرفای هنر» مشتمل بر مجموعه تصاویر قرآن‌های خطی منتخب کتابخانه‌ها و  موزه‌های ایران و جهان از مجموعه آرشیو ملی قرآن کریم، با حضور نماینده ولی‌فقیه در فارس و امام جمعه شیراز و جمعی از مدیران و فعالان فرهنگی و قرآنی، در محل آرشیو ملی هنر مدیریت مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوب کشور در شیراز افتتاح شد.
مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوب کشور در حاشیه این برنامه گفت: نمایشگاه «از کرانه قرآن تا ژرفای هنر» حاوی ۱۵ عنوان قرآن خطی منتخب کتابخانه‌ها و موزه‌های ایران و جهان است که به‌مناسبت ماه مبارک رمضان و شب‌های احیا، افتتاح شد.
روح‌الله منوچهری با بیان اینکه در این نمایشگاه، نسخ خطی و آثاری از خوشنویسی و آیاتی بر روی پاپیروس از مجموعه داریوش نویدگویی هم به نمایش در آمده است، افزود: در این نمایشگاه قرآن‌هایی به زبان‌های مختلف به نمایش درآمده است.
نماینده ولی‌فقیه در فارس و امام جمعه شیراز نیز با تأکید بر اینکه فارس ظرفیت بالایی برای خدمت به علوم قرآنی و هنرهای قرآنی دارد، گفت: سه نمایشگاه ارزشمند ویژه هنرهای قرآنی و کتابت قرآن در عرض یک هفته گذشته در شیراز برگزار شده که در هر یک از این نمایشگاه‌ها، نسخه‌های منحصربه‌فردی به نمایش درآمده است. 
آیت‌الله لطف‌الله دژکام افزود: نسل امروز باید تلاش کرده و افتخارات قدیمی را زنده کنند. در انجمن خوشنویسان شیراز هم اساتید بسیاری هستند که دوره کامل قرآن را کتابت کردند که این آثار از نظر هنری بسیار ارزشمند هستند.
وی اضافه کرد: باید از ظرفیت‌های موجود در فارس به نحو احسن بهره ببریم و مدیران عرصه‌های فرهنگی نیز باید به میدان بیایند و به رشد این ارزش‌ها کمک کنند تا بتوانند استان فارس را که در قله فرهنگ است به‌عنوان پیش‌برنده حرکت فرهنگی در ایران و جهان اسلام در جایگاه اصلی خود قرار دهند. 
آیت‌الله دژکام ضمن ابراز خرسندی از تلاش‌های انجام شده در زمینه فعالیت‌های قرآنی، تصریح کرد: نسبت به بی‌توجهی به این داشته‌ها و استفاده نکردن از آنها غبطه می‌خورم و امیدواریم علاقه‌مندان و فعالان در این عرصه تلاش‌های بیشتری را انجام دهند و مدیران هم حمایت بیشتری از این نوع فعالیت‌ها داشته باشند. 
امام جمعه شیراز با بیان اینکه در فارس با کمبود فضاهای نمایشگاهی برای نمایش دائمی این آثار روبه‌رو هستیم، گفت: در این استان با کمبود نمایشگاه‌های دائمی قرآن مواجه هستیم؛ برگزاری هرچه بیشتر این نوع نمایشگاه‌ها یکی از وظایف مدیریت اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوب کشور است.
آیت‌الله دژکام اضافه کرد: قرار شده است که با حمایت مدیریت اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوب کشور این نوع کارهای ارزشمند بیشتر انجام شود اما تا زمانی که مطمئن نباشیم از این آثار به‌خوبی حفاظت و حراست می‌شود، نمی‌توانیم در این مسیر قدم برداریم. 
نماینده ولی‌فقیه در فارس از برگزاری نمایشگاه «از کرانه قرآن تا ژرفای هنر» جای این رویداد قرآنی را در تقویم فرهنگی و هنری شیراز خالی دانست و بیان کرد: نمایشگاه فوق، می‌تواند در مسیر رسیدن به شهری قرآنی گام مؤثری باشد. 
به گزارش ایسنا، نمایشگاه «از کرانه قرآن تا ژرفای هنر» که ۲۱ فروردین در محل مرکز اسناد و کتابخانه ملی شیراز افتتاح شده است و تا ۲۴ فروردین پذیرای علاقه‌مندان است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی