[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۳۷
  • دوره جدید

با مصرف زیاد این ویتامین دچار حمله قلبی می‌شوید، روزنامه شیراز نوین

کسانی که این ویتامین را بیش‌ازحد مصرف کنند، بیشتر در معرض حمله قلبی یا سکته مغزی قرار خواهند گرفت.
 به گزارش بهداشت نیوز، سطوح کم و زیاد ویتامین D می‌تواند با افزایش خطر بیماری‌های قلبی عروقی، سکته مغزی و حمله قلبی زندگی افراد را به خطر بیندازد.
محققان دانمارکی ارتباطی بین سطوح بالای ویتامین D و بیماری قلبی، سکته مغزی و میزان مرگ‌ومیر ناشی از انفارکتوس میوکارد پیدا کردند.
از طرفی شواهد در حال افزایش، نشان می‌دهد که کمبود ویتامین D می‌تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان، بیماری‌های التهابی، بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، بیماری‌های خودایمنی، افسردگی و برخی سرطان‌ها را افزایش دهد.
پروفسور پیتر شوارتز، محقق ارشد این تحقیق، گفت: ما سطح ویتامین D را در ۲۴۷ هزار و ۵۷۴ دانمارکی مورد مطالعه قرار داده‌ایم و تاکنون این بزرگترین پایه در جهان برای این نوع مطالعه است.
همچنین میزان مرگ‌و‌میر آنان را طی یک دوره هفت ساله پس از گرفتن نمونه خون اولیه مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دادیم و در آن زمان ۱۶ هزار و ۶۴۵ بیمار جان باخته بودند.   
علاوه بر این ما ارتباط بین مرگ و میر آنان و سطح ویتامین D را تحلیل کردیم.
آنان ارتباطی بین میزان مرگ‌ومیر و سطوح خیلی کم یا خیلی زیاد ویتامین D در خون پیدا کردند.
پروفسور شوارتز اظهار کرد: اگر سطح ویتامین D شما کمتر از ۵۰ یا بیش از ۱۰۰ نانومول در لیتر باشد، ارتباط بیشتری با مرگ‌و‌میر وجود دارد.
وی تأکید کرد: ما علت مرگ بیماران را بررسی کرده‌ایم و دریافتیم وقتی سطح ویتامین D بالای ۱۰۰ باشد، به‌نظر می‌رسد که خطر مرگ ناشی از سکته مغزی یا عروق کرونر افزایش می‌یابد. به‌عبارت دیگر، سطح ویتامین D نباید خیلی کم و خیلی زیاد باشد.
پروفسور شوارتز گفت: سطوح باید چیزی بین ۵۰ تا ۱۰۰ نانومول در لیتر باشد و مطالعه ما نشان می‌دهد که ۷۰ بهترین سطح است به این معنا که مصرف بیش از حد ویتامین D برای سلامتی ما مضر است؛ بنابراین این نتایج ما را وادار می‌کند قبل از مصرف مکمل‌های ویتامین یا مواد معدنی، بیشتر فکر کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی