[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۵
  • دوره جدید

انتخاب در انتخاب ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

فاصله بین مدیران و ملت به‌شدت افزایش پیدا کرده است و تعاملی در کار نیست. حالا اما دولت سیزدهم در تفکر ترمیم اعتماد ملت است، اما پاشنه آشیل  این آشتی اقتصاد و بهبود معیشت است. در حال حاضر غلبه بر تورم و بهبود معیشت مردم باید در اولویت دولت باشد. آیا می‌توان در این خصوص برنامه‌محور بود و از این چاه بیرون آمد؟ متأسفانه پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران، دولت درگیر انتخابات درونی شده است. از طرفی باید وزرای کابینه انتخاب شوند و از طرف دیگر باید استانداران جدید انتخاب و معرفی شوند...

استانداران نیز در حیطه استانی خود باید دست به انتخاب بزنند و مدیران دستگاه‌های اجرایی را بر منطق همسویی با برنامه‌های دولت سیزدهم انتخاب کنند. در حال حاضر ماه‌هاست که گرفتار انتخاب در انتخاب شده‌ایم؛ انتخاباتی فشارمحور که افرادی خاص بر شانه دولت سیزدهم تحمیل می‌کنند. 
واقعیت قضیه این است که ما به‌طور کل و به‌صورت تخصصی از وجود مدیران کارآمد بدون بهره هستیم. مدیران در حین خدمت یا پایان خدمت سیاسی خود آثار فساد در سیستم را باقی می‌گذارند؛ چراکه انتخاب آنان با فشار سیاسی همراه بوده است و از سر شایسته‌سالاری انتخاب نشده اند. بحران مدیریت کارآمد در کشور بحرانی بزرگ‌تر از تحریم‌ها و جنگ اقتصادی است؛ چراکه این افراد سیاست محور نه برنامه محور، به تنها چیزی که نمی‌اندیشند، معیشت مردم و ارائه برنامه برای خاتمه بحران اقتصادی است. صف این افراد از قالب ملت جداست و هرچند در برنامه‌های میز خدمت حضور پیدا می‌کنند، اما مشکلات به گونه ای است که با امضاهای این اشخاص مشکلات حل نمی‌شود. بگیر و ببند مدیران استانی در هفته‌های گذشته مؤید این مطلب است که گره‌های اقتصادی‌سیاسی زده شده بر بخت مردم از صف همین مدیران آغاز شده و ادامه یافته است. 
بیان گزارش از سوی مدیران جدید مؤید این فاجعه بزرگ است که در دوره‌های گذشته کاری برای مردم انجام نشده است. پنج‌هزار پروژه نیمه‌تمام و تاریخ‌گذشته روی دست دولت سیزدهم مانده است؛ به علاوه اینکه ارزش پول ملی به‌شدت افت داشته و دلار در بازار ملی ایران حرف اول و آخر را می‌زند. فاصله گرفتن از اقتصاد آغشته به دلار بسیار زمان‌بر است و با شعار نمی‌توان این فاصله را ایجاد کرد. حتی دولت‌های شرقی نیز که طرح دوستی با ایران را ریخته اند، نمی‌توانند خارج از بازی دلار کاری برای ایران انجام دهند.
بلوکه شدن پول‌های ایران در بانک‌های بعضی کشورهای جهان که همچنان دوستی خود را با ایران مورد تأکید قرار می‌دهند، با چند بیانیه و سیاسی بازی آزاد نمی‌شود؛ چراکه راهی برای حواله کردن آن وجود ندارد. بدون تردید همگان از وضعیت وخیم اقتصادی مطلع هستند و باید دید اراده ای برای خروج از چاه فلاکت وجود دارد یا خیر. در دولت گذشته با تغییر سیاست‌های خارجی و توجه به حوزه اقتصادی انتظار می‌رفت پیشنهاد راه اندازی معاونت دیپلماسی اقتصادی در وزارت امور خارجه اجرایی شود. حالا معلوم نیست این معاونت راه اندازی شده است یا خیر و اگر جواب مثبت است باید دید این معاونت چه دستاوردهایی داشته یا حداقل چه 
برنامه ای دارد. 
تأکید رهبر معظم انقلاب بر ضرورت تحقق دیپلماسی اقتصادی در اولین دیدار با هیئت دولت سیزدهم نشان‌دهنده جایگاه و اهمیت این مقوله در سیاست خارجی ایران و ضرورت پرداختن به آن است. ایشان در این جلسه موضوع اقتصاد را به عنوان مهم‌ترین اولویت کشور معرفی کردند و لزوم تفکیک بین مسیر حل مشکلات اقتصادی از موضوع ضرورت رفع تحریم‌ها و افزایش تحرک کشور در حوزه دیپلماسی اقتصادی را مورد تأکید قرار دادند و تصریح کردند که این رویکرد نباید منحصر به چند کشور شود که به صورت یک سیاست فرامنطقه‌ای دنبال شود.
در آغاز مجلس یازدهم نیز رهبر معظم انقلاب به نمایندگان تذکر دادند که اولویت کار اقتصاد و معیشت ملت است. شعار‌های تعیین شده سال هم از سوی ایشان گواهی بر تذکرات مؤکد است. اینک باید دید چه تحولاتی در این زمینه آغاز شده یا چه برنامه ای برای خاتمه یافتن وضعیت موجود ارائه شده است. 
اگر جنگ تحمیلی علیه ملت ایران هشت سال به طول انجامید، جنگ اقتصادی بیش از چهل سال است که گریبان‌گیر ملت ایران شده است و به نظر می‌رسد باید برای خاتمه یافتن این جریان برنامه‌های عملیاتی و به دور از شعار ارائه نمود؛ چراکه ادامه این داستان آب به آسیاب قاچاقچیان ریختن است. افرادی خاص که در حوزه تحریم در حال عملیات وسیع مال اندوزی هستند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی