[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۹
  • دوره جدید

درمان گران؛ فقر مطلق ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
مدیرکل بیمه سلامت فارس گفت: ده درصد از اعتبارات بیمه سلامت کشور به استان فارس اختصاص یافته است.
فرهاد لطفی صبح سه‌ شنبه چهارم آبان در نشست خبری با اصحاب رسانه که مناسبت هفته بیمه سلامت برگزار شد، خبر از پرداخت‌های به روز این مجموعه حمایتی داد و اظهار داشت: مطالبات بیمه سلامت تا شهریورماه به مردم استان فارس پرداخت شده و تا پایان تیرماه امسال مطالبات بیمارستان‌های دولتی-دانشگاهی نیز تسویه گردیده و اعتبار مردادماه هم تأمین شده است که با ارائه اسناد پرداخت خواهد شد. وی در ادامه خبر از پرداخت ٨٠ درصد مطالبات پزشکان خانواده روستایی در استان فارس داد و افزود: پرداخت‌‌ها به بیمارستان خصوصی طرف قرارداد نیز تا مردادماه انجام شده و پرداخت مطالبات داروخانه‌ها تا تیرماه انجام شده است و مطالبات داروخانه‌هایی که پذیرش نسخ الکترونیکی داشته ‌اند را هم تا مردادماه پرداخت کرده‌‌ایم. سایر مؤسسات مانند آزمایشگاه‌‌ها و رادیولوژی‌ها هم تا پایان خردادماه و پذیرش‌های الکترونیکی‌ آنها را تا مردادماه پرداخت شده است.
این مقام عالی حوزه درمان و بیمه در بخش دیگری از سخنانش گفت: از ابتدای شیوع ویروس کووید ۱۹ به بیمه شدگان این سازمان در سطح استان فارس مبلغی بالغ بر ۱۴۰میلیارد تومان بابت درمان کرونا پرداخت شده است. همچنین در سال گذشته از کل هزینه ٩٨میلیارد تومانی بیماران تحت پوشش این بیمه در خصوص تأمین هزینه‌های درمان کرونا بیش از ٧٠میلیارد تومان پرداخت شده است. لطفی با بیان اینکه چتر حمایتی بیمه سلامت بر سر بیماران خاص است، اظهار داشت: طی ۴ ماه اول امسال از ۹۶میلیارد تومان هزینه پرداختی توسط بیماران، ۷۲میلیارد تومان توسط بیمه سلامت پرداخت شده است و تلاش می‌کنیم طبق فرمایشات مقام معظم رهبری رنج بیماری یگانه دردی باشد که بیماران پیش رو دارند و هزینه‌های درمان به مشکلات دردمندان اضافه نشود. این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه هرچه نظام سلامت استان به سمت و سوی خدمات الکترونیک پیش رود، سرعت پرداخت‌های بیمه سلامت نیز به موازات آن افزایش خواهد یافت، اظهار داشت: بیمه سلامت استان فارس امسال بیش از ۱۵۰۰میلیارد تومان در بخش درمان پرداخت کرده است.
مدیرکل بیمه سلامت فارس در ادامه خبر از حذف آزمون وسع داد و افزود: بیش از ٨١ درصد از جمعیت بیمه شدگان سلامت در استان فارس حق بیمه پرداخت نمی‌کنند و ارائه خدمات رایگان منوط به مراجعه به مراکز درمانی دولتی است. در نظر داشته باشیم یکی از مواردی که به مردم فشار می‌آورد، هزینه‌‌های غیر قابل پیش بینی درمان است که می‌توان تبعات فقر شدید را به دنبال داشته باشد. 
لطفی در بخش دیگری از سخنانش شعارهای هفته سلامت را که از سوم تا هفتم آبان‌ماه را شامل می‌شود، تشریح کرد و افزود: پوشش همگانی و حفاظت مالی از بیمه شدگان، کرونا و حمایت بیمه ای، سازمان الکترونیک و هوشمندسازی، پزشکب خانواده و نظام ارجاع، پیشگیری، فرهنگ‌سازی و آموزش، تجمیع منابع و خرید راهبردی، مشارکت‌های اجتماعی و تکریم شرکای کاری را از جمله روزشمارهای هفته هستند. این استاد دانشگاه در ادامه با بیان پیشینه ای از تأسیس این صندوق حمایتی افزود: سوم آبان‌ماه سال ١٣٧٣ قانون بیمه همگانی سلامت تصویب شد و به موجب آن سازمان متبوع شکل گرفت و اکنون ٢٧ سال از زمان شکل گیری آن می‌گذرد. هدف از تشکیل این ساختار حمایتی ادغام صندوق‌های مختلف بیمه‌ای بوده است. وی در ادامه خواستار دغدغه مندی مردم برای نظارت بر واحدهای تحت پوشش بیمه سلامت شد و اظهار داشت: طبق قوانین مصوب پزشکان خانواده می‌توانند ٥هزار تومان بابت نسخه غیرالکترونیک و ٦هزار تومان بابت نسخه‌های الکترونیک دریافت کنند و از مردم تقاضا داریم که هرگونه تخلف در این زمینه را به بیمه سلامت و سایر ارگان‌های تظارتی مانند تعزیرات و بازرسی گزارش دهند.
مدیرکل بیمه سلامت فارس در ادامه خبر از نظارت هوشمند به موازات بازرسی‌های میدانی داد و افزود: تمامی عملکردهای پزشکان خانواده و واحدهای درمانی تحت قرارداد از طریق داده‌های آماری قابل رصد و بررسی است. لطفی در ادامه خواستار همکاری واحدهای درمانی با نظام هوشمند سلامت شد و اظهار داشت: تمام پزشکان ما باید به سمت نسخه نویسی الکترونیکی پیش بروند و برای اجرایی شدن این رویکرد، حذف دفترچه بیمه سلامت از اردیبهشت ماه آغاز شده است.این استاد دانشگاه در پایان با ارائه آمار و ارقامی پیرامون عملکرد بیمه سلامت گفت: ۶۱ درصد بیمه شدگان سلامت را روستاییان، ٢٠ درصد بیمه همگانی، ۱۳ درصد بیمه سلامت کارکنان دولت، ١ درصد ایرانیان و ٥ درصد هم سایر اقشار تشکیل می‌دهند.
مدیرکل بیمه سلامت فارس با تشریح این آمار خاطرنشان کرد: از جمعیت ۵میلیون نفری فارس، ۲میلیون و ٧٠٠هزار بیمه شده سلامت در استان داریم که یک‌میلیون و ٦٤٧هزار دارای بیمه روستایی، ۵۵۳هزار نفر دارای بیمه سلامت همگانی، ٣٤٤هزار نفر بیمه شده کارکنان دولت، ۲۶هزار نفر دارای بیمه سلامت و ۱۴۲هزار نفر هم دارای بیمه سایر اقشار هستند. بر اساس این گزارش شایان ذکر است مشمولان بیمه سلامت می‌توانند از طریق تلفن گویای 32111118 و سامانه #1666* و درگاه اینترنتی
 www.bimehsalamatiranian.ir با بیمه سلامت در ارتباط بوده و خدمات دریافت کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی