[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۹
  • دوره جدید

صیانت از بیت‌المال از جبهه بین‌الحرمین، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
اولین نشست هم اندیشی شورای اسلامی شهر شیراز در دوره ششم با اصحاب رسانه برگزار شد. این مراسم ظهر چهارشنبه 5 آبان ماه با حضور اعضای هیئت رئیسه شورای شهر در سالن کمیسیون‌های مجتمع بین الحرمین برگزار شد.
رونق با گردشگری مذهبی
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این مراسم گفت: وضعیت اطراف حرم مطهر در شأن شیراز در حوزه گردشگری مذهبی نیست. مهدی طاهری با اشاره به اینکه گردشگری مذهبی اصولی دارد که باید به آن پایبند باشیم، گفت: وضعیت اطراف حرم مطهر در شأن شیراز در حوزه گردشگری مذهبی نیست. امیدوارم اراده جمعی وجود داشته باشد که دیدار‌ها با اصحاب رسانه طولانی نشود و خبرنگاران و جامعه رسانه یکی از ارکان نگاه اصلی شورا و توجه به مردم است. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز تأکید کرد: یکی از مهم‌ترین شعار‌های شورا صیانت از بیت المال است. 
وی افزود: شعار هوشمندسازی با فیبر نوری و دیتاسنتر شکل می‌گیرد. دیتاسنتر در دوره گذشته تنها چند درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و برای رسیدن به شهر هوشمند راه زیادی داریم. طاهری با اشاره به اینکه حسابداری اعتباری و حسابداری مالی در یک جا هست و معاونت اداری مالی خودش همه کار را انجام می‌دهد و این بی انضباطی مالی روی می‌دهد، افزود: زمانی که سامانه‌ها به سمت سیستمی شدن رفت، دسترسی افرادی که می‌توانند در کار خلل ایجاد کنند، کوتاه می‌شود که این بخشی از حقوق 
عامه است.
 احداث شهربازی درخور نام شیراز
وی با یادآوری این مطلب که موضوع شهربازی شیراز که باید بزرگ‌ترین شهربازی جنوب غرب آسیا باشد، سال‌هاست روی زمین مانده است، اظهار کرد: مسائل شادی درست تعریف نشده است و در موضوع دراک خانواده‌ها به خوبی نمی‌توانند با راحتی خاطر، از آن استفاده کنند. طاهری با اشاره به اینکه در ساختار سازمانی سازمان فرهنگی موضوع تبلیغات محیطی به عنوان بخش جداگانه دیده نشده است، اضافه کرد: از کمیسیون فرهنگی می‌خواهم موضوع جداسازی مسائل محیطی را مورد نظر قرار دهد و کارگروه چابک برای کارهای محیطی ایجاد شود. وی با اشاره به اینکه روز سه‌شنبه طرح توسعه حرم مطهر حضرت تاج الدین غریب(ع) مورد بحث قرار گرفت و طرح برتر آن انتخاب شد و منابع آن به استناد مصوبات نیم‌بند قبلی برای شروع این طرح استفاده می‌شود، تأکید کرد: سید تاج الدین غریب(ع) به عنوان یکی از حرم‌های بااهمیت شیراز مورد توجه قرار می‌گیرد و این حرم مطهر با این طرح از انزوا خارج می‌شود. طاهری با اشاره به اینکه موضوع سومین حرم اهل بیت(ع) موضوع مهمی است اما مد نظر داریم که شیراز به تراز سومین حرم اهل بیت(ع) برسد، تأکید کرد: متأسفانه برخی‌ها فکر می‌کنند شورای ششم برای اجرای طرح 57 هکتاری آمده است، اما شهر در تراز سومین حرم اهل بیت(ع)، شیراز سرسبز، بانشاط، کم ترافیک بودن شهر، بهبودی در توسعه تجاری شهر، شهر علم و ادب و شهر فرزانگان است که مجموع این مسائل تراز سومین حرم اهل بیت(ع) می‌شود.
وی با اشاره به اینکه شیراز ظرفیت صنعتی کمتر و ظرفیت گردشگری بیشتری دارد، اظهار کرد: چه میزان از ظرفیت کشاورزی اطراف خود استفاده کردیم؟ چرا شیراز تنها یک میدان تره بار دارد؟ باید هر چهار طرف شیراز میدان تره بار داشته باشد و در کنار تره بار سردخانه داشته باشد. شیراز رتبه نخست در تولیدات باغی در کشور را دارد اما از این موضوع چه میزان استفاده شده است؟ 
طاهری با اشاره به اینکه 18 تن ضایعات میدان تره بار در شیراز در هر ماه است و این رقم بزرگی محسوب می‌شود، افزود: برای رفع این مشکل نیاز است کنار میدان تره بار، سردخانه‌ها، سیستم سورتینگ و تیدیل فرآوری‌ها می‌توان بهره برد. وی تأکید کرد: شیراز یکی از قطب‌های الکترونیک کشور بوده که به دلیل اهمال کاری جابه‌جا شده است اما امکان کار هنوز وجود دارد. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز افزود: از میدان «نمازی» تا ابتدای خیابان «سید جمال الدین اسدآبادی (پوستچی)» تا خیابان «قصردشت» و خیابان «ملاصدرا» یک بلوک ایجاد شده که به نظر من بزرگ‌ترین مطب جهان است. در این محل حجم بزرگی از ترافیک ایجاد شده و تمام المان‌های ضدترافیکی در این محل وجود دارد اما مشکل تراکم مراکز درمانی و پزشکی نظیر مطب، داروخانه و آزمایشگاه‌هاست. باید هندسه فضای شیراز را تغییر دهیم و نیاز است بسیاری از پزشکان کمک کنند و جابه‌جا شوند. اگر بناست توریسم درمانی شکل بگیرد، جای آن در بلوار زند و خیابان 
پوستچی نیست.
 باغ‌ها دغدغه شورا هستند
طاهری گفت: در رابطه با باغ‌های قصردشت و گروه باغ‌های یک و پنج باید گفت طرح بزرگ‌ترین باغ گردشگری جنوب غرب آسیا، مدنظر است و باید تمام باغ‌ها به صورت یکپارچه ایجاد شود و تمام کارها درمورد باغ نظیر پرورش گل و گیاه در آن شکل می‌گیرد و برای حفظ و نگهداری باغ‌ها در طرح جامع دیده خواهد شد. وی پیرامون خانه‌های میراثی بین الحرمین هم گفت: برخی با شیطنت سعی کردند این موضوع را به گونه ای دیگر القا کنند. اعتقاد دارم میراث فرهنگی برای ما و آیندگان است. «عزت الله ضرغامی»، وزیر میراث فرهنگی را در سفر ریاست جمهوری به فارس به خانه‌های میراثی بردیم. برخی از این خانه‌ها واقعاً میراثی هستند که باید حفظ شوند و برخی از این خانه‌ها اصلاً میراثی نیستند و کد میراثی روی آن گذاشته اند و از وزیر خواستیم آن را اگر میراثی است، حفظ کند و اگر میراثی نیست 
تخریب شود.
طاهری با اشاره به اینکه ما می‌خواهیم خانه‌های میراثی ارزشمند حفظ شود، تأکید کرد: برخی هنوز طرح بین الحرمین هنوز تصویب و مطرح نشده، آن را درون منگنه قرار می‌دهند. تأکید می‌کنم، آن خانه که میراثی است نگهش می‌دارم و آنچه میراثی نیست تخریب می‌شود و بین الحرمین با توسعه فضای سبز و حفظ خانه‌های میراثی شکل می‌گیرد و باید در این مورد طرح مهندسی جامع ایجاد شود. وی با بیان اینکه گردشگری مذهبی اصولی دارد که باید به آن پایبند باشیم، اظهار کرد: اگر بناست اسم گردشگری مذهبی را بیاوریم، باید زیرساخت‌های آن را فراهم کنیم. وضعیت اطراف حرم مطهر در شأن شیراز در حوزه گردشگری مذهبی نیست. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با یادآوری این مطلب که مهم‌ترین اقتصادی که کرونا به آن ضربه زد، گردشگری بود و شیراز هم در این رابطه بیشتر از گذشته آسیب دیده است، گفت: تأمین منابع پایدار داده اند و درآمد شهرداری، چاه نفت عوارض شهری است. 
وی با اشاره به اینکه در کل جامعه اقتصادی قدرت خرید پایین آمده است، گفت: اگر قرار است عوارض ساختمانی وجود داشته باشد، باید ساخت و سازها ایجاد شود و با کاهش قدرت خرید، کاهش میزان پروانه ساخت و ساز را شاهد هستیم. طاهری با تأکید بر اینکه شورای شهر شیراز به دنبال مدیریت مدرن است و این موضوع زیرساخت‌های خودش را دارد، تأکید کرد: از ظرفیت سمن‌ها با همکاری استانداری می‌توان استفاده کرد. وی با اشاره به اینکه موضوع سرمایه گذاری در فارس و شیراز تنها شعاری بوده است، افزود: شیراز ظرفیت فوق العاده زیادی در گردشگری دارد و شهرداری مسائل را برای سرمایه‌گذار رفع کند.
 شورا نیازمند خبرنگاران کنشگر
در ادامه این مراسم سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: خبرنگار شورا باید کنشگری، مطالبه‌گری و نظارت داشته باشد. علی اکبر سلطانی با اشاره به اینکه رسانه‌ها مسئله مردم را بنا به شرح وظایف دستگاه‌ها پیگیری کنند، گفت: خبرنگار شورا باید کنشگری، مطالبه‌گری و نظارت داشته باشد و رسانه‌ها کمک و مطالبه مردم را پیگیری کنند. وی با یادآوری این مطلب که کارها در شهر نیاز به جریان سازی و مطالبه گری دارد، افزود: شورا حاضر است از روزمرگی خبر دور شود و آمادگی داریم طرح موضوع کنید و با کمک هم جریان سازی شود. سلطانی در پاسخ به سؤالی در خصوص آب نمای «ارم» اظهار کرد: برخی از شیرآالات اتوماتیک باید خریداری می‌شد که شیرآالات دستی خریداری شده و افتتاح 
صوری کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی