[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۲
  • دوره جدید

اقتصاد مردمی‌سازی شود، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی‌فقیه در فارس و امام‌جمعه شیراز، با اشاره به نام‌گذاری سال به نام مهار تورم و رشد تولید، گفت: ملت پای کار انقلاب اسلامی برای مهار تورم و رشد اقتصادی ایستاده است و هرکس بخواهد در این مسیر مانع باشد، با مشت کوبنده ملت مواجه خواهد شد.
به گزارش شیرازنوین به نقل ایرنا، آیت‌الله لطف الله دژکام در خطبه‌های نمازجمعه شیراز افزود: همه باید دقت داشته باشیم که برای حل معضل اقتصادی و برای اینکه دندان شیاطین را در دهانشان خرد کنیم که نتوانند به کیان اسلامی ما با تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی لطمه ای وارد کنند، چند کار انجام دهیم و باز هم باید بین ملت و مجموعه دولت و حاکمیت تقسیم کار کنیم و نباید بیرون گود باشیم.
وی ادامه داد: یک جاهایی باید خود مردم اقداماتی را که می‌توانند، انجام دهند. اولین وظیفه ما برای اینکه بر مشکلات اقتصادی فائق آیید، دعاکردن است؛ دعا دستور قرآن است برای مسائل اقتصادی که حل شود.
امام‌جمعه شیراز گفت: ملت ما امروز باید برای این هدف‌گذاری‌هایی که رهبر فرموده‌اند، یعنی رشد تولید و مهار تورم و دانش‌بنیان‌کردن تولید ابتدا دعا کنند.
آیت‌الله دژکام افزود: مسئله بعدی تلاش است؛ دعا یک وظیفه است که باید انجام دهیم، اما کار بعدی تلاش است. آنهایی که دستشان به دهانشان می‌رسد، نگویند بس است. برای کشور و ملت و جوانانی که شغل می‌خواهند، باید جلو بروید تا دیگران هم موفق شوند و به نان و نوایی برسند. این تلاش وظیفه عمومی ملت است. دولت جداگانه وظیفه دارد، اما این تلاش را باید همگانی انجام دهیم و نهایتاً تحول در حرکت دستگاه‌های دولتی برای حل مشکل اقتصادی و مهار تورم.
وی ادامه داد: شاهد تحرکی در بدنه دولت در روزهای اخیر بوده‌ایم که معلوم است رئیس‌جمهور و دولت علاقه‌مند است که هدف‌گذاری رهبری را محقق کند و جابه‌جایی‌هایی انجام داد و تصریحاً اعلام کرد با هیچ‌کس قول نداده‌ام تا آخر بمانم و هرکس می‌خواهد باشد باید جهادی، مردانه و تحول‌خواهانه در عرصه اقتصاد ورود کند. امام‌جمعه شیراز گفت: نظیر همین حرکت را نیز در دستگاه قضایی شاهد هستیم. پای کار نظام ایستاده‌اند و رئیس قوه‌قضائیه ‌گفت که برخورد می‌کنیم با کسانی که بخواهند فساد ایجاد کنند.
وی ادامه داد: باید در باب تحول‌خواهی مسئله اقتصاد کار کنیم که در این راستا مردمی‌سازی اقتصاد موردتأکید رهبر معظم انقلاب است و فرمودند راه‌حل آن را پیدا کنید. آیت‌الله دژکام گفت: در عرصه اقتصاد باید حرکت مردمی پیاده شود. این مردمی‌سازی وظیفه دولت است. بنده با برخی از مدیران استانی در رده‌های مختلف صحبت می‌کنم و می‌بینم مطالعه درباره وظیفه خود ندارند. باید فکر جدید به میدان آید و اگر حرکت مدیریت اقتصادی به این سمت برود که مردمی‌سازی اقتصاد مثل خیلی موارد دیگر که شما در این استان آمده‌اید یک راهکار جدید تعریف کرده‌اید، راهکار جدید تعریف کنید.
وی افزود: این مسیر را باید آقایان پیگیری کنند؛ همین‌طور دانش‌بنیان‌کردن تولید.بنده به نظرم می‌آید که در بحث آمایش وقتی آمدند دانشگاه شیراز را فقط مأموریت علوم انسانی دادند، کم‌لطفی کردند. دانشگاه شیراز از دانشگاه‌های بزرگ کشور است. در زمینه تولید دانش‌بنیان اگر یک مدیر دانشگاهی فقط در زمینه الگوی علوم انسانی وظیفه داشته باشد، اشتباه است. نماینده ولی فقیه در فارس گفت: یک دانشگاه با ۱۰هزار دانشجو باید به میدان آید؛ به ویژه در رشته‌هایی که تولیدات ویژه باید داشته باشد. دانش‌بنیان‌کردن تولید کار دانشگاه است و دانشگاه شیراز بدنه قوی دارد و اگر در بحث آمایش اشتباه شده است، باید آن را اصلاح کنند.
آیت‌الله دژکام افزود: اگر بنده تأکید دارم نقشه جامع علمی استان تدوین شود، چون برخی جاها اشتباه شده است. وی ادامه داد: مسئله دیگر مبارزه اساسی با مفاسد اقتصادی است که در اینجا نقش مردم برای اطلاع‌رسانی مهم است و از استاندار به‌خاطر سامانه مردم‌رسی تشکر می‌کنم که به مردم در این زمینه میدان داد و حمایت کرد؛ چون مردم باید بتوانند گزارش هر خلاف و زمین‌خواری و رانت‌خواری را به کسی که مدیریت می‌کند، منعکس کنند و بعد مدیران، بالاخص دستگاه قضایی، پای کار بیاید و نهایتاً اقدام‌ها باید انقلابی باشد. نشستن پشت میز کار را حل نمی‌کند؛ وسط میدان بیایید و حرکت را از آن جایی که نیاز است، شروع کنید که ان‌شاءالله به نتیجه خوب خواهید رسید.
امام‌جمعه شیراز، در بخش دیگری از سخنان خود ضمن قدردانی از حضور حماسی و پرشور مردم در راهپیمایی روز قدس برای حمایت از آرمان فلسطین، از سردار سرلشکر رحیم صفوی مشاور ویژه رهبر ‌معظم انقلاب تقاضا کرد که سلام همه مردم فارس و نمازگزاران شیراز را به محضر رهبر معظم انقلاب تقدیم کنند.
آیت الله دژکام گفت: از طرف ما خدمت رهبر معظم انقلاب عرض کنید که ما گوش‌به‌فرمانیم و پا در رکاب شما هرچه بفرمایید این ملت برای اعلام کلمه الله و برای اعزاز اسلام و مسلمین به‌طور کامل اطاعت می‌کنند.
وی اظهار داشت: امروز همه شما مردم آنچه را که در بیان، کلام و قلم کسانی ممکن است در باب قدس بیاید، با عمل و اقدام خود با حال روزه و در وسط خیابان اعلام کردید و خطبه را شما خواندید؛ فریاد امت اسلامی را در گوش جهانیان پیچاندید.
وی افزود: مطالبی را امروز همه‌ گفتیم و شعار دادیم، برای اینکه همدلی و همراهی خود را با مردم فلسطین اعلام کرده باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی