[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۰
  • دوره جدید

جدال گواردیولا، کلوپ و ونگر برای کسب سهمیه، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: لیگ برتر فوتبال انگلستان امروز در حالی به پایان می‌رسد که تلکیف رتبه‌های اول، دوم و پنجم جدول، پیش از این مشخص شده و جدال بر سر رتبه‌های سوم و چهارم است. تکلیف تیم‌های سقوط کننده هم مشخص شده و در حقیقت هفته پایانی رقابت‌ها از حساسیت چندانی برخودار نیست، مگر در مورد پله‌های تعیین کننده سوم و چهارم. 
چلسی که 9روز پیش از این قهرمانی خود را مسجل کرده، در استمفورد بریج میزبان ساندرلند تیم آخر جدول خواهد بود. چلسی با پیروزی در این بازیِ آسان، می‌تواند به رکورد 93امتیاز دست پیدا کند که دومین رکورد امتیاز در تاریخ فوتبال انگلستان در یک فصل محسوب می‌شود. رکورد شماره یک هم متعلق به همین تیم است که در سال 2005 رقم خورده. در آن فصل تیم خوزه مورینیو با کسب 95امتیاز قهرمان شد. تاتنهام هم هفته‌هاست مقام دومی خود را قطعی کرده و تا هفته گذشته هنوز برای فتح لیگ برتر هم می‌جنگید. اما آنها مثل سال گذشته تا آخرین هفته‌ها مدعی قهرمانی بودند و در عین شایستگی از کسب جام بازماندند. شاگردان پوچتینو سال گذشته حتی نایب قهرمانی را هم در آخرین روز از دست دادند، آن هم در مقابل رقیب همشهری یعنی آرسنال. اما امسال پس از دو دهه توانستند برای اولین بار رتبه‌ای بالاتر از سرخ‌پوشان همشهری کسب کنند؛ آن هم با اختلاف فاحش 11امتیاز تا قبل از بازی‌های امروز! تاتنهام امروز میهمان تیم سقوط کرده هال سیتی است. سفیدپوشان شهر لندن بهترین تفاضل گل را بین تمامی تیم‌های لیگ برتر به نام خود ثبت کرده اند و حتی نسبت به چلسی صدرنشین 6گل برتری دارند. آنها کمترین شکست و کمترین گل خورده را در لیگ جزیره به خود اختصاص داده اند و حتی شانس این را دارند که بیشترین گل زده را هم به نام خود ثبت کنند. در صورتی که آنها در بازی امروز دو گل به ثمر برسانند و چلسی در زمین خود مقابل تیم ته جدولی ساندرلند به گلی دست پیدا نکند، تاتنهام می‌تواند به تنها تیم در تاریخ لیگ جزیره تبدیل شود که با داشتن بهترین خط حمله و دفاع، نتوانسته فاتح این لیگ معتبر جهان فوتبال شود.
اما حساسیت اصلی مسابقات امروز را باید بین سه تیم دیگر جست‌وجو کرد؛ منچسترسیتیِ گواردیولا، لیورپول کلوپ و آرسنال ونگر. آبی‌های منچستر با 75امتیاز تیم سوم جدول هستند و باید با واتفورد رده شانزدهمی در زمین حریف دیدار کنند. لیورپول میزبان میدلزبورو است و آرسنال هم باید از اورتون پذیرایی کند. سیتی تنها در صورتی رتبه سومی خود را از دست می‌دهد که در مقابل میزبانش تن به شکست دهد و لیورپول و آرسنال میهمانان خود را مغلوب کنند. آن وقت در صورتی که نتایج دیدار سیتی با واتفورد و آرسنال و اورتون به شکلی باشد که فاصله تفاضل گل 5امتیازی بین دو تیم جبران شود، آرسنال هم از سیتی در جدول رده بندی پیشی می‌گیرد و بدین ترتیب گواردیولا در اولین فصل حضور در منچسترسیتی نه تنها هیچ جامی را تصاحب نمی‌کند، بلکه در کسب سهمیه ورود به لیگ قهرمانان اروپا هم ناکام می‌ماند. در لیگ برتر انگلستان بین تیم‌های سوم و چهارم جدول هم تفاوت خاصی وجود دارد و تیم چهارم بر خلاف سه تیم نخست، باید پیش از ورود به مرحله گروهی لیگ قهرمانان، یک بازی در دور مقدماتی را پشت سر بگذارد.
منچستریونایتد هم در اولین فصل حضور خوزه مورینیو فقط یک جام اتحادیه را فتح کرد. آنها در اکثر هفته‌های این فصل روی پله ششم قرار داشتند و درنهایت هم با همین رتبه به کار خود پایان دادند. آنها امروز میزبان کریستال پالاس هستند و پیروزی و شکست آنها مقابل تیم رده سیزدهم جدول، هیچ تفاوتی در رتبه نهایی این تیم نخواهد داشت. تیم هفتم جدول هم اورتون است که امروز میهمان آرسنال خواهد بود. آنها بیشترین اختلاف امتیاز با تیم رتبه پایین‌تر خود را بین تمام تیم‌های لیگ برتر ایجاد کرده اند و هفته‌هاست خیال راحتی بابت کسب رتبه هفتمی و گرفتن جواز حضور در مسابقات لیگ اروپا در فصل آینده دارند. لسترسیتی مدافع عنوان قهرمانی هم که امسال رقابت‌ها را بسیار بد آغاز کرد و نهایتاً منجر به اخراج حیرت انگیز رانیری شد، در نیم فصل دوم پیشرفت چشمگیری داشت و هم اکنون تیم یازدهم جدول رده بندی است. آنها در صورتی که در بازی امروز پیروز شوند، به رتبه دهم جدول صعود می‌کنند که این هم می‌تواند یکی از اتفاقات بدیع در تاریخ فوتبال انگلستان باشد: تعویض رتبه‌های اول و دهم جدول بین چلسی و لسترسیتی در دو فصل متوالی!
در جدول گلزنان لیگ برتر تا پیش از بازی‌های امروز، هری کین مهاجم ملی پوش تاتنهام با 26گل زده در صدر قرار دارد، روملو لوکاکو مهاجم بلژیکی اورتون با 24گل زده دوم است و الکسیس سانچز مهاجم شیلیایی آرسنال با 23گل زده در جای سوم قرار دارد. دیگو کاستا از چلسی با 20 و سرخیو آگرو از سیتی با 17گل زده در رتبه‌های بعدی هستند. زلاتان ابراهیموویچ مهاجم مصدوم منچستریونایتد هم چند هفته‌ایست که با 17گل زده به کار خود در مسابقات این فصل پایان داده است.
بازی‌های لیگ برتر فوتبال انگلستان در فصل 17-2016 عصر امروز با 10دیدار به پایان می‌رسد. همگی بازی‌ها از ساعت 18:30 آغاز خواهند شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی