[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۰
  • دوره جدید

معتادان سربار شدند ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش دریافتی شیرازنوین، پانزدهمین جلسه کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهر با موضوع نشست مشترک با دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط پیرامون مسائل و مشکلات مرتبط با معتادان متجاهر متکدی و غیرمتکدی و گرم خانه‌های شهرداری شیراز با حضور کلیه دستگاه‌های اجرایی متولی برگزار شد.
 وجود معتادان متجاهر نقض‌کننده امنیت در شهر است
در این نشست رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری اعتیاد را به ‌عنوان یک آسیب اجتماعی بیان کرد و افزود: وجود معتادان متجاهر یکی از عوامل مهم و جدی نقض‌کننده امنیت در شهر است و واقعیت این است که اعتیاد همراه با تجاهر، شکل به ‌شدت پیچیده‌ای از اعتیاد و مسائل مربوط به آن است و کار در این حوزه نیازمند تلاش‌های مؤثرتری است. مسعود زارعی گفت: وجود این افراد بر هویت شهر و فرایند زیستی آن اثرات سوء دارد و زمانی که موضوع با امنیت ارتباط پیدا می‌کند، همکاری و تعامل بین دستگاه‌های متولی اهمیت بیشتری می‌یابد.
 کار شهرداری احیای فضای شهری است
غلامعلی ترابی نائب رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز بیان کرد: یک روز در جامعه ما این موضوع مطرح شد که فرزند کمتر زندگی بهتر و این استانداردی بود که مجموعه علوم پزشکی آن را عنوان کرد؛ اما امروز به این نتیجه رسیده است که این موضوع یک تهدید برای نسل است. وی اظهار داشت: کار شهرداری این است که فضای شهری را احیا کند و نه اینکه با حکم دادستانی فضاهایی را تخریب کند. 
ترابی گفت: چهار سال در دوره چهارم شورای شهر شهرداری سالانه تا 10میلیارد تومان در این حوزه هزینه کرد و اگر این روند بدین شکل ادامه داشته باشد، به جایی نخواهیم نرسید؛ چراکه متولیان اصلی این موضوع همچون استانداری، علوم پزشکی و اداره کل فنی و حرفه ای باید ورود پیدا کنند. او تأکید کرد: حضور این افراد در مراکز باید به صورت یک‌ساله باشد تا علاوه بر طی شدن دوره درمان مهارت‌های لازم را در حوزه شغلی کسب کنند.ترابی خاطرنشان کرد: اگر استانداری فارس به این موضوع ورود کند و وظایف دستگاه‌های متولی انجام شود، مشکلی نیست که در جامعه برطرف نشود؛ چراکه با هزینه کردی که شهرداری و شورا انجام می‌دهد اما اقدام اساسی صورت نمی‌گیرد، مشکل رفع نخواهد شد. 
 وجود معتادان متجاهر با شهرت شهر متناقض است
محمد فرخ زاده در این جلسه گفت: بایستی منابع مالی پایدار در این حوزه چه در وضعیت استانی چه در سطح ملی تعیین شود. وی اظهار داشت: با توجه به شهرت شهر شیراز به سومین حرم اهل بیت(ع)، اما وجود معتادان متجاهر در این شهر با این شهرت شیراز کمی متناقض است و نیاز است تا مراکز کارآفرینی و خوداشتغالی ایجاد شود.
استفاده از ظرفیت خیران از دیگر مواردی بود که این عضو شورای اسلامی شهر به آن اشاره کرد.
 مراکز ماده 16 تقویت شود
خواست خدایی عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا بیان کرد: آن چیزی که بیش از سایران احساس نیاز می‌شود، تکمیل چرخه درمان معتادان است. وی افزود: نقص ما در وهله اول این است که تمامی دستگاه‌های متولی و اجرایی باید پای کار باشند. این در حالی است که مواد قانونی در این خصوص کم نداریم و ماده 2 و 5 آیین نامه خروج معتادان مشخص کرده است که باید چه مواردی را باید طی کنند تا دوباره به جامعه برگردند. او عنوان کرد: تقویت مراکز ماده 16، مشارکت سازمان‌های مردم نهاد و استفاده از ظرفیت‌های متولیان مذهبی از مواردی است که باید پیگیری شود.
 فارس از ایجاد اردوگاه ماده 42 بی‌نصیب ماند
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس گفت: در 5 سال گذشته کلیه اعتبارات مواد مخدر به خود این حوزه برمی‌گشت اما در حال حاضر تنها 2/13 درصد اعتبارات مواد مخدر به اجرای طرح‌ها برمی‌گردد. این در حالی است که در سال گذشته 5میلیارد و 300میلیون تومان تنها شورا در این خصوص هزینه کرد که برای اولین بار در کشور این اقدام بی نظیر بود. سلیمان کرمی اظهار داشت: به بهانه همکاری شورا و شهرداری پذیرش مراکز در ماه با بودجه دولتی 260 نفر بود که با توجه به مشارکت شهرداری این سهمیه به 400 نفر رسانده شد. این در حالی است که درخواست اضافه شدن سهمیه کردیم تا این تعداد به هزار نفر برسد اما متأسفانه هنوز اعلام نشده است و ما نیازمند حمایت دستگاه‌های متولی هستیم. کرمی با اشاره به اینکه متأسفانه بسیاری از موارد در فارس همچون اردوگاه ماده 42 انجام نشده است، گفت: این اردوگاه‌ها در هفت استان تشکیل شده است اما شهر شیراز از ایجاد این اردوگاه که زیرمجموعه حوزه قضایی می‌باشد، بی نصیب مانده است؛ چراکه بر اساس آمار قانونی ماده 3 اگر بیش از دو بار فردی دستگیر شد، به عنوان مجرم تلقی می‌شود. این مقام مسئول اضافه کرد: مراکز ماده 16 با شرایط خاص پذیرش دارد اما نیازمند اعتبارات هستیم؛ چراکه اگر بخواهیم پذیرش داشته باشیم در صورتی که فرد معتاد متجاهر بیماری کرونا نداشته باشد، روزانه 35هزار تومان هزینه او می‌باشد.
 متادون‌درمانی تنها راه درمان معتادان
در ادامه سرهنگ جمالی جانشین فرماندهی قرارگاه اجتماعی و امنیتی حضرت احمد بن موسی(ع) بیان کرد: 32 محله در شهر شیراز وجود دارد که جزو محلات کم برخوردار هستند و نیاز است با رویکرد جدید و با شعار محرومیت زدایی اقدامات جدی برای آنها انجام شود. وی اظهار داشت: حاشیه نشینی، طلاق، بیکاری و اعتیاد به مواد مخدر از موضوعات اجتماعی است که کلان‌شهر شیراز را تهدید می‌کند و بر اساس آمارهای تکان‌دهنده شهر شیراز وضعیت نامطلوبی در حوزه اعتیاد دارد و بیشترین آمار اعتیاد در سنین 20 تا 
35ساله است. 
سرهنگ جمالی در خصوص معتادان متجاهر شهر شیراز اظهار داشت: بر اساس آمار 30 درصد از معتادان متجاهر اهل شهر شیراز هستند و 28 درصد از سایر شهرستان‌های استان که در مجموع تعداد معتادان متجاهری که در شهر شیراز هستند، 58 درصد متعلق به فارس و 42 درصد از سایر استان‌های کشور می‌باشد. او ادامه داد: در محل‌هایی همچون باغات متروکه، ساختمان‌های مخروبه و اسکلت‌های ساختمانی مکان‌هایی هستند که معتادان متجاهر در این مکان‌ها استعمال مواد مخدر می‌نمایند. وی افزود: چرخه اعتیاد در شیراز به صورت یک مثلث است که شامل منقل‌خانه‌ها، ضایعات فروشان و مواد فروشان می‌باشند که در راستای برخورد با آنها تعدادی جمع آوری شده اند. 
او با اشاره به تعداد مراکز فروش ضایعات در شهر شیراز گفت: تعداد 230 مرکز غیرمجاز جمع آوری و فروش ضایعات در شهر شیراز فعال هستند که از این تعداد 170 مرکز در خود شهر فعال‌اند که انتظارمان از مجموعه شورا و شهرداری این است که مراکز ضایعات فروشی‌ به محل خارج از شهر منتقل و راهکاری برای ساختمان‌های نیمه کاره گرفته شود.
در پایان نشست مسعود زارعی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری از دستگاه‌های متولی این امر خواست تا عناوین مشخص سامان‌دهی ضایعات فروشان توسط شهرداری‌های هر منطقه، بررسی منابع مالی، ایجاد اردوگاه کار اجباری و درآمدزایی، مشارکت بخش خصوصی برای تجهیز امکانات اردوگاه‌های کار اجباری، ایجاد همکاری و مشارکت با خیریه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد را بررسی کنند و در دستور کار جلسات بعدی قرار دهند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی