[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

خون فارس در بحران ، روزنامه شیراز نوین

 حسین فرزانه- گروه گزارش
کرونا که آمد نه تنها نفس خیلی از مردم بی گناه بالا نیامد، رگ‌های بسیاری از آنها نیز خشکید؛ رگ‌هایی که علی رغم ایثار هموطنان در شرایط سخت کرونایی چشم انتظار خون‌های اهدایی ماند. حالا پیک‌های کرونا در طول 2 سال گذشته کشور را درنوردیده و نیاز به گروه‌های خونی را به بالاترین سطح رسانده است.
امروز مدیرکل انتقال خون فارس گفته است میزان ذخایر خونی فارس به وضعیت بحرانی رسیده است؛ خبری که بیشتر از همه دل بیماران و خانواده‌هایشان را خالی می‌کند. گرچه این کمبود بعد از پدیدار شدن این بیماری نوپدید (کرونا) خاص این استان و آن استان نیست و در کل کشور و بسیاری از کشورها ترس از مبتلاشدن به کرونا نمی‌گذارد مردم مثل گذشته سخاوتمندانه خون خود را اهدا کنند. حالا سرما هم مزید بر علت شده و با شروع فصل سرما شیرازی‌ها خصوصاً بانوان کمتر خون می‌دهند. در این شرایط هر قطره خون ارزش اهدای یکی از اندام‌های آدمی را پیدا می‌کند.
آن گونه که مسعود ترابی مدیرکل انتقال خون فارس می‌گوید: افزایش اعمال جراحی در استان فارس با وجود ۷۳ مرکز درمانی و بیمارستان، باعث شده که ما در تأمین خون مراکز درمانی تحت پوشش سازمان دچار مشکل شویم.
ترابی که در جلسه بررسی موضوع ذخایر خونی صحبت می‌کرد، به لزوم اهدای خون مستمر برای تأمین نیاز بیماران پیوندی اشاره کرد و گفت: بیمارستان پیوند اعضا یک مرکز منحصر به فرد در شهر شیراز است که این بیمارستان قطب مهم اعمال پیوند کبد، کلیه، قلب و ریه در جنوب کشور به شمار می‌رود که هرکدام از این پیوندها بالغ بر ۱۵ تا ۳۰ واحد خون نیاز دارند و همه روزه تعداد زیادی عمل پیوند حیاتی در این بیمارستان صورت می‌گیرد که اگر خون مورد نیاز این بیمارستان تأمین نشود، جان بیمارانی که نیازمند به این اعمال پیوند هستند، به خطر می‌افتد.
وی اضافه کرد: بیماران سرطانی و تالاسمی عمده‌ترین مصرف‌کنندگان خون و پلاکت را تشکیل می‌دهند. ما از سه بیمارستان تخصصی سرطان برخوردار هستیم که این سه بیمارستان نیز نیاز مبرمی به تأمین فرآورده‌های خونی دارند. علاوه بر این 64هزار بیمار تالاسمی در استان داریم که باید به طور هفتگی به آنها خون تزریق کنیم. این بیماران به دلیل کمبود خون در نوبت تزریق خون قرار دارند و بدون شک این تأخیر در تزریق خون سلامت آنها را تهدید می‌کند.
ترابی همچنین خیال اهداکنندگان خون از ابتلای به کرونا را راحت کرد و با اطمینان خاطر تصریح کرد: قاطعانه بگویم که تاکنون در بین این مراجعه کنندگان حتی یک مورد ابتلا به کرونا هم نداشته ایم. لذا مردم می‌توانند بدون دغدغه در این مراکز حضور پیدا کنند و با اهدای خون خود در این امر حیاتی مشارکت داشته باشند.
 به نظر می‌رسد در چنین شرایطی فکر کردن به فواید و مضرات اهدای خون وقت تلف کردن است و بایستی نگرانی‌ها کنار گذاشت و آستین‌ها را بالا زد و ورق را با همدلی برگرداند. می‌شود دوباره با نمایش فرهنگ و ایثار با هم بودن را بیش از پیش 
تمرین کنیم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی