[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۹
  • دوره جدید

ضرب‌شست پلیس به بزهکاران، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
فرمانده انتظامی استان فارس گفت: امنیت با همراهی و مشارکت مردم ارتقا می‌یابد. سردار رهام‌ بخش حبیبی در نشست خبری با اصحاب رسانه که با هدف ارائه گزارش عملکرد پلیس فارس در سال 1400 برگزار شد، افزود: آمار و ارقام بیانگر رشد عملکرد پلیس فارس در زمینه‌های کشفیات کالای قاچاق، مبارزه با مواد مخدر و سوداگران مرگ، دستگیری بزهکاران و اراذل و اوباش و دیگر زمینه‌هایی است که امینت جامعه را به مخاطره می‌اندازد.
 سارقان در پیشگاه قانون
وی در ادامه به انهدام باند 9نفره سارقان طی 7 روز اشاره کرد و افزود: در پی وقوع سرقت‌های متعدد منزل، اماکن خصوصی و قاپ‌زنی در برخی از محلات شیراز، شناسایی سارقان در دستور کار قرار گرفت. کارآگاهان پلیس آگاهی استان با اقدامات فنی و تخصصی موفق شدند طی هفته گذشته در این خصوص 9 نفر را که از اعضای باند بودند، شناسایی و دستگیر کنند.سارقان در بازجویی اولیه به 120 فقره سرقت از اماکن خصوصی، منزل، قاپ‌زنی و خودرو اقرار کردند و در بازرسی از مخفیگاه متهمان مقادیر زیادی اموال مسروقه شامل کامپیوتر، لپ‌تاپ، موبایل، سنگ ‌فرز، ابزارآلات، لوازم خانگی و... که بنا به اظهار نظر کارشناسان مربوطه 39میلیارد ریال برآورد شده است، کشف شد.
 فارس برای بزهکاران ناامن است
این مقام عالی انتظامی در ادامه به افزایش 15 درصدی کشفیات مواد مخدر اشاره کرد و بیان داشت: از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه بالغ بر 40 تن انواع مواد مخدر در استان فارس کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 15 درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین در این خصوص 51 باند منهدم، 702 دستگاه خودرو و موتورسیکلت توقیف و بیش از 8هزار نفر قاچاقچی، حمل کننده و توزیع کننده مواد مخدر نیز دستگیر شده‌اند. فرمانده انتظامی استان در بخش دیگری از سخنانش گفت: فردی که از 50 راننده تاکسی‌های اینترنتی با درخواست حمل بار مبلغ یک‌میلیارد و 500میلیون ریال کلاهبرداری کرده بود، دستگیر و روانه زندان شد. در این زمینه تعداد زیادی از رانندگان تاکسی‌های اینترنتی با ارائه مرجوعه قضائی به پلیس آگاهی مراجعه کردند و ادعا داشتند که توسط شخصی ناشناس مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند که بررسی موضوع به صورت ویژه در دستور کار مأموران انتظامی قرار گرفت. حبیبی افزود: کارآگاهان پلیس آگاهی استان در بررسی‌های اولیه و تحقیق از شکات مطلع شدند که متهم خود را از کادر درمانی بیمارستان‌های مختلف در شیراز معرفی کرده و از طریق برنامه تاکسی‌های اینترنتی درخواست حمل بسته‌های پزشکی از فرودگاه به سمت بیمارستان می‌کند. متهم در تماس تلفنی با رانندگان به بهانه تداخل در سیستم پرداخت هزینه از آنان درخواست می‌کند که کرایه بار را به حساب مقصد (فرد تحویل دهنده بسته) واریز کنند و رانندگان به محض رسیدن به محل دریافت بسته‌های پزشکی سفارش شده متوجه می‌شوند که هیچ بسته و فرد تحویل دهنده‌ای وجود ندارد و مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند و فرد درخواست کننده اسنپ تلفن همراه خود را خاموش کرده و دیگر 
پاسخ‌گو نمی‌باشد.
 اقرار به 50 فقره کلاهبرداری
این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه کارآگاهان با اقدامات فنی و تخصصی موفق شدند متهم را در یکی از محله‌های شیراز شناسایی و دستگیر کنند، گفت: فرد متخلف در بازجویی اولیه به 50 فقره کلاهبرداری به مبلغ یک‌میلیارد و 500میلون ریال از شکات اقرار کرد. فرمانده انتظامی استان در بخش دیگری از سخنانش در جمع خبرنگاران تصریح کرد: در 7ماهه اول سال جاری با تشکیل بیش از 4هزار و 500 پرونده در پلیس فتا و با افزایش توان تاکتیکی کارشناسان، 89 درصد از جرائم کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 4 درصد افزایش را نشان می‌دهد. همچنین در اجرای طرح‌ برخورد با قاچاقچیان، مأموران انتظامی شهرستان «لارستان» مطلع شدند فردی که از اعضای باند قاچاق سلاح و مهمات است، در منزل خود اقدام به دپو اسلحه و خرید و فروش آن می‌کند و مأموران پس از هماهنگی با مقام قضائی به محل مورد نظر اعزام شدند و ضمن دستگیری متهم، در بازرسی از منزل وی 10 قبضه سلاح غیرمجاز کشف کردند.
 نقشه راه بر اساس منویات رهبری
سردار حبیبی ادامه داد: در اجرای منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سال تولید، پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها، در 7ماهه اول سال جاری 362میلیارد تومان انواع کالای قاچاق در استان فارس کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 40 درصد افزایش داشته است. فرمانده پلیس فارس در ادامه خبر از دستگیری 190 اراذل و اوباش داد و افزود: امنیت و آسایش مردم خط قرمز پلیس است و اگر کسی بخواهد باعث اخلال در امنیت شود، برابر قانون با وی برخورد قاطع و شدید خواهیم کرد. در همین زمینه از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه، 197 نفر اراذل و اوباش که موجب بی نظمی در استان فارس شده بودند، دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند. این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه در این بازه زمانی 646 فقره پرونده قضایی تشکیل شده است، عنوان داشت: در این خصوص یک‌هزار و 404 خودرو توقیف و یک‌هزار و 848 نفر قاچاقچی کالا دستگیر و تحویل مراجع قضایی شده‌اند. همچنین در 7ماهه اول سال جاری 21هزار و 823 پرونده به دوایر مشاوره و مددکاری‌های کلانتری‌های فارس ارجاع داده شده است که از این تعداد حدود 74 درصد به مصالحه ختم شده است.
 تعالی از شاهراه فرهنگ
فرمانده انتظامی فارس در پایان به مناسبت روز فرهنگ عمومی اظهار داشت: روز ۱۴ آبان در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز فرهنگ عمومی نام‌گذاری گردیده و نشانگر اهمیت و جایگاه فرهنگ عمومی در بطن جامعه ایران اسلامی است. فرهنگ عمومی از مهم‌ترین بخش‌های یک جامعه است که نقش کلیدی و بنیادین در سعادت یا سقوط جوامع دارد و این موضوع می‌تواند یکی از اولین ملزومات جامعه ای بانشاط و امن برای نهادینه کردن رفتارها و هنجارهای اسلامی و قانونمند در قالب یک فرهنگ سازی عمومی و همه جانبه باشد. حبیبی افزود: بدون تردید شورای فرهنگ عمومی استان فارس با درایت و دقت نظر همه اعضا و با بهره گیری از ظرفیت ارزشمند نخبگان فرهنگی و علمی می‌تواند گام‌های مؤثرتری در مسیر اعتلا و توسعه فرهنگی استان بردارد؛ به امید آنکه در پرتو توسعه و تعالی فرهنگ عمومی، طلوع فرداهایی روشن در انتظار مردم خوب این دیار امامزادگان جلیل القدر و سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران اسلامی باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی