[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۵
  • دوره جدید

بساطی‌ها؛ حکایتی از فلاکت ، روزنامه شیراز نوین

 مریم کشاورز- گروه گزارش
خود را 72ساله معرفی کرد و از روی چهارپایه‌ای که نشسته بود، خم شد و استکانش را در نعلبکی جای داد. آن‌گاه کمی یخ‌ها را در لگن‌های پر محتوی آب‌میوه‌ و نوشابه جابه‌جا کرد و دوباره در انتظار مشتری و با قصد درددل با خبرنگار ما، مکالمه با تلفن همراهش را قطع کرد و مشغول گفت‌وگو شد. 
دیگری با لباس بومی بلوچ، در حالی که خسته و منتظر روی زانوهای خود نشسته، برای فروش تابه و قابلمه و نیم‌ لیوان‌های خود تقلا می‌کند و با ترس و اکراه، از دشواری‌های دست‌فروشی صحبت می‌کند.
سه کودک کار که تا رانندگان خودروهای پارک شده را می‌دیدند، به سمت خودروی آن‌ها دویده و با تی دستی و آب بطری به تمیز کردن شیشه‌های اتومبیل واکسن‌زده‌ها می‌پرداختند نیز، درد دغدغه‌های مشابه فروشندگان سیار را داشتند.
فروشندگان ماسک و انواع ضدعفونی‌کننده‌های دست بر روی گاری‌های دستی، دیگر مخاطبان این مصاحبه بودند.
دست‌فروشان دیگری در نزدیک مراکز انجام واکسیناسیون به فروش جوراب، کیف‌های کولی، جیبی، دستی و... مشغول بودند. گویا هر یک از این فروشندگان برای رهایی از فلاکت و بدبختی و به دلیل نامکفی بودن درآمد، بساطی را پهن کرده‌اند تا از خوان روزی خداوندی بهره‌‌مند شوند. آنان علاوه بر اینکه نگران حضور ناگهانی مأموران ثبت تخلفات شهرداری برای جمع‌آوری بساطشان بودند، پابه‌پای دیگر همکاران خود به مصاحبه پرداختند، اما تقاضا داشتند نام آنها در گزارش فاش نشود تا از طریق مأموران اجرایی شهرداری، جریمه نشوند.
این فروشندگان به خبرنگار ما گفتند: بی‌بضاعتی و کمی درآمد ما را روانه این مکان پرتردد کرده است. خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی کوتاه می‌آید و واکنش یا رفتار تندی با ما ندارد و خیلی با ما مدارا می‌کند اما شهرداری مرتب به جمع‌آوری بساط ما پرداخته، کالاها و اجناسمان را مصادره می‌کند یا قبض‌های جریمه را کف دست ما می‌گذارد. ما چاره‌ای جز دست‌فروشی نداریم. لطفاً زبان گویای حال ‌ما باشید و به دادمان برسید و بگویید به ما مجوز فعالیت دهند یا تا این حد بر ما سخت نگیرند. 
برای حفظ حقوق عامه مردم، تجمع دست‌فروش‌ها ممنوع
اقشار ضعیف جامعه، آسیب‌پذیری زیادی نسبت به بحران‌های اقتصادی داشته‌اند و اعضای شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم، همواره با گروه‌های ضعیف یا محروم جامعه همدردی داشته‌اند؛ گروه‌هایی که ناگزیرند برای کسب روزی حلال به فعالیت‌هایی از قبیل دست‌فروشی یا فروشندگی سیار روی آورند.
این مقدمه‌ای بر گفت‌وگوی خبرنگار ما با نایب‌رئیس شورای شهر شیراز است که با ناراحتی بیان می‌کند: مردم همواره گلایه دارند که تجمع دست‌فروش‌ها به علت ایجاد اختلال در تردد، صدمه‌رسانی به بهداشت محیط، ایجاد بوی تعفن از زباله‌های به‌جامانده و نیز تجمع حشرات و... در محل زندگی‌شان مشمئزکننده است. اگر از دیدگاه حقوق اجتماعی به این موضوع بنگریم، حق با مردم است. به ویژه اینکه با سرعت یافتن واکسیناسیون عمومی جامعه، حضور دست‌فروش‌ها و دوره‌گردها بیشتر شده است. بنابراین بساط پهن کردن دوره‌گردها و دست‌فروش‌ها یعنی اختلال عمومی و اکیداً ممنوع است.
محمدتقی تذروی افزود: شوراهای شهر و شهرداری‌ها با توجه به بر عهده داشتن مسئولیت خطیر ایجاد آرامش و امنیت و بهداشت عمومی در جامعه، علی‌رغم ابراز همدردی با این قشر ضعیف، ناگزیر به انجام وظیفه بوده و به ناچار با این دسته از افراد برخورد می‌کنند.
وی اشاره کرد: بیشتر فروشندگان دوره‌گرد به علل نداشتن جایگاه و وسایل مناسب بهداشتی، خوراکی‌های غیربهداشتی می‌فروشند و زباله‌ها را در محوطه‌های کاسبی خود رها می‌سازند که همین مسائل موجبات تهدید سلامت ساکنان اطراف محل‌های تزریق واکسن را فراهم نموده است.
وی در ادامه گفت: شاکی‌های زیادی مرتب با پلیس 110 و شماره‌ 137 مربوط به تخلفات شهری تماس گرفته و گزارش‌هایی مبنی بر تجمع دست‌فروش‌ها را گزارش می‌دهند. در پی دریافت گزارش‌های مردمی، مأموران ما فوراً عازم شده و با متخلفان برخورد می‌کنند و یقین دارم که اگر برخورد قانونی نکنند، دست‌فروش‌های بیشتری در مراکز پرتردد تجمع یافته و آرامش عمومی و سلامت ساکنان و عابران آن مناطق را سلب خواهند نمود.
ناظر سازمان مشاغل شهرداری شیراز اطمینان داد: درصدد سامان‌دهی این قشر زحمت‌کش هستیم اما به هیچ‌وجه نمی‌توانیم اجازه فعالیت غیرقانونی آنها را در اماکن عمومی بدهیم. به خوبی واقفیم که اگر بساط‌پهن‌کن‌ها آهی در بساط داشتند، در دکه‌ها و مغازه‌ها فروشندگی می‌کردند و به‌رغم شرمندگی، نمی‌توانیم با سهل‌انگاری امنیت جامعه را به مخاطره بیندازیم.
وی تأکید نمود: برای حمایت از اقشار ضعیف دست‌فروش، بازارهای هفتگی و شبانه در نقاط مختلف کلان‌شهرهای کشور دایر می‌شوند و در جاهایی استقرار می‌یابند که شاکی خصوصی و عمومی ندارند. او خواستار شد: افرادی که در حرفه فروشندگی از طریق بساط فروشی مشغول به فعالیت هستند، می‌توانند با اخذ مجوز از شهرداری‌ها بی دغدغه در این اماکن به کسب 
معیشت بپردازند.  

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی