[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۹
  • دوره جدید

طرح‌های تأمین مسکن مبتنی بر کاهش آسیب‌پذیری است ، روزنامه شیراز نوین

مدیر بنیاد مسکن شهرستان استهبان با بیان اینکه هفته پدافند غیرعامل، فرصتی برای حساسیت‌زایی و برنامه‌ریزی در جهت دفع مخاطرات برای مدیران و اطلاع‌رسانی در سطح گسترده برای عموم مردم است، اظهار داشت: طرح‌های تأمین مسکن مبتنی بر کاهش آسیب پذیری و بازدارندگی است و همه تلاش‌ها مبتنی بر این است که این طرح‌ها با مبنای پدافند غیرعامل سازگاری داشته باشد. به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن استان فارس، محسن ابراهیمی مدیر بنیاد مسکن شهرستان استهبان در این نشست ضمن گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل، با برشمردن کارکردهای عمرانی و فرهنگی بنیاد مسکن در حوزه مدیریت جهادی و محرومیت زدایی، اظهار داشت: پدافند غیرعامل، مجموعه اقدامات غیرنظامی می‌باشد که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقای پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در برابر تهدیدات و اقدامات می‌گردد. وی ادامه داد: بنیاد مسکن در این حوزه می‌بایست آمادگی کامل همه فرایند‌های فنی را داشته باشد و در حفظ و حراست از آن بکوشد.
مدیر بنیاد مسکن شهرستان استهبان با بیان اینکه هر بنا و ساختمانی که به صورت انبوه و در قالب طرح‌های تأمین مسکن ساخته می‌شود باید شرایط مقاومت در شرایط بحرانی را داشته باشد، گفت: بنیاد مسکن با رعایت همه الزامات فنی و مهندسی در این راه کوشیده است تا طرح‌های عمرانی و تأمین مسکن متناسب با شرایط پدافند غیرعامل باشد و پدافند غیرعامل باید به عنوان یک برنامه‌ریزی صحیح و مدون به صورت توسعه پایدار طراحی و نهادینه شود. وی با بیان اینکه از مهم‌ترین عوامل افزایش دهنده تلفات انسانی در جنگ‌ها در مناطق شهری، معماری غیراستاندارد و غیرمنطبق مساکن با اصول است، افزود: اصولی همچون مکان گزینی و جانمایی بهینه ساختمان، پراکندگی مناسب بنا، رعایت اصول اختفا، استتار و فریب، درجه مرمت پذیری بالای ساختمان و معماری داخلی ساختمان در ارتباط با پدافند غیرعامل است. مدیر بنیاد مسکن شهرستان استهبان اضافه کرد: آرایش فضاهای ساختمانی و نحوه ارتباط با پیرامون، امکانات ویژه ای را برای نجات جان افراد ایجاد نموده و باعث بهبود عملکرد سیستم و کاهش آسیب پذیری آن می‌شود. 
به گفته ابراهیمی رعایت اصول فنی در شهرسازی در راستای ایجاد شهر ایمن، شهر دارای دفاع خوب و شهر بازدارنده است. تعیین طرح هندسی بنا، موقعیت بازشوها، نحوه دسترسی و پیش بینی فضای امن به عنوان فضای چند عملکردی برای هر ساختمان در زمان صلح و جنگ از جمله مؤلفه‌های بهینه معماری ساختمان و معماری بومی از منظر پدافند غیرعامل است.
میرزاده معاون فرمانداری شهرستان استهبان نیز در این دیدار به مناسبت هفته پدافند غیرعامل گفت: پدافند غیرعامل همواره به عنوان یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین روش‌های دفاع در مقابل تهاجمات و تهدیدات مدنظر کشورهای جهان بوده و است و حتی کشورهای نظامی به این پدافند توجه خاصی دارند.
وی تصریح کرد: اطمینان بخشی، امیدبخشی، آگاه سازی و آموزش عمومی و هوشیارسازی مسئولان در برابر تهدیدات از جمله اصول کلیدی برنامه‌های هفته پدافند غیرعامل سال ۱۴۰۰ است. میرزاده در ادامه گفت: در این زمینه کارشناسان و مدیران ادارات و دستگاه‌های اجرایی می‌بایست توجیه شوند و آموزش‌های لازم را فرا گیرند و در اجرای طرح‌های عمرانی نیز این آموزه‌ها را لحاظ کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی