[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

وارداتچی می‌شویم، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

انتشار اخبار درمورد کمبود پزشک در کشور نگران‌کننده است. آنطور که یکی از نمایندگان مجلس اعلام کرده، آمارهای واقعی از تعداد پزشکان در اختیار نیست و کمبود پزشک در بسیاری مناطق کشور کاملاً محسوس است. این در حالی است که مردم در بسیاری مناطق برای معالجه باید به مراکز استان‌ها سفر کنند یا در برخی بخش‌های تخصصی باید ماه‌ها در نوبت پذیرش بمانند. 
در این بین باید هم به آمار مهاجرت پزشکان توجه نمود و هم به تعداد پزشکان بیکار! از طرفی پزشکان بسیاری فوت شده‌اند و جامعه در حال گذر به سمت 
سالمندی است...

با این حساب اگر اخبار کاهش پذیرش رشته پزشکی از سوی وزارت بهداشت از سال 1370 صحیح باشد، باید به این مهم اشاره نمود که وزارت بهداشت عمداً و بدون برنامه ریزی دقیق مقدمات ورود به بحران آتی را رقم زده است. باید دید وزارت بهداشت چگونه و بدون نظر مجلس شورای اسلامی این بحران را شکل داده است و از طرفی چگونه ممکن است نمایندگان مجلس به صورت تخصصی به این مهم ورود نکرده باشند. 
با این اوصاف آمار و برنامه در حوزه‌های اجرایی نقشی ندارند و هر کسی وزیر شود مطابق سلیقه خودش دست به تخریب می‌زند. دوران گذر دولت‌های هشت‌ساله معمولاً با خودستایی همراه است. دولت‌ها آمار خودستایی می‌دهند و رسانه‌ها نیز منتشر می‌کنند؛ اما با رفتن یک دولت و آمدن دولت بعدی دم خروس بیرون می‌زند و باقی قضایا.
ما در ساخت بیمارستان نیز عقب افتادگی داریم. بیمارستان‌های کشور اغلب مربوط به دوران پیش از انقلاب هستند. هرچند بیمارستان‌های خصوصی متعددی ساخته شده، اما نرخ تورم و ناتوانی بیمه‌ها باعث شده مردم قدرت مراجعه و درمان خود را از دست بدهند و به نوعی گرفتار تجارت درمان شوند.
ما بر اساس اطلاعات مندرج در اخبار، هم در بخش انرژی و هم سرمایه‌گذاری‌های مرتبط با آن و نیز در حوزه پزشک نیازمند واردات هستیم. به تازگی وزیر نفت نسبت به عدم سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز در سال‌های گذشته هشدار داده است و اعلام کرده اکنون برای پاسخ به نیاز کشور به ۱۶۰میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در این حوزه نیاز داریم و اگر برای توسعه هزینه نشود، در آینده به واردکننده این محصولات تبدیل می‌شویم؛ موضوعی که کارشناسان نیز روی آن صحه می‌گذارند و این مهم را هشداری جدی برای صنعت نفت و گاز کشور تلقی می‌کنند. کارشناسان ارشد معتقدند بیش از ۲۰ سال است که لزوم سرمایه گذاری در صنعت نفت برای توسعه وجود دارد. طی این سال‌ها از تکنولوژی‌های جدید عقب افتادیم. همسایه‌های ما پیشرفت‌هایی داشتند که ما نتوانستیم به آنها دست یابیم.
متأسفانه در بخش‌های درمانی نیز این هشدارها از سوی نمایندگان مجلس به گوش می‌رسد که اگر فکری به حال افزایش سهمیه پذیرش پزشک نشود، در آینده نه چندان دور گرفتار بحران کمبود پزشک خواهیم شد. تا اینجا مشخص می‌شود که برنامه عقب‌افتادگی‌ها عمدی است؛ چراکه از بیست سال گذشته به این طرف حادث شده است؛ مدیرانی که نمی‌خواستند کشور با توسعه همراه شود و یکی یکی چرخ‌ها را از حرکت انداخته اند. از طرفی در سال‌های گذشته سخن از امضاهای طلایی کرده اند که خود حکایت از انحصار دارد؛ اقلیتی که به دنبال انحصار در واسطه گری و واردات و پس زنی نیروهای متخصص بوده اند. آنطور که رئیس سازمان نظام پزشکی کشور اعلام داشته است، در یک سال گذشته میزان درخواست برای مهاجرت و آن مراحل قانونی‌ای که باید در سازمان نظام پزشکی طی شود، افزایش داشته است. پزشکان برای مهاجرت باید از سازمان نظام پزشکی مدرکی را به نام گود استندینگ بگیرند که این درخواست رو به افزایش است. در یک سال گذشته درخواست سالانه گود استندینگ که برای مهاجرت لازم است، افزایش داشته و حداقل در یک سال سه‌هزار درخواست به سازمان ارسال شده است. درمجموع می‌توان اینگونه ارزیابی نمود که تحریم‌های داخلی به مراتب خطرناک‌تر از تحریم‌های خارجی است؛ چراکه بسیاری امور می‌تواند در داخل کشور حل‌وفصل شود اما نمی‌شود. این رویه بنیه کشور را تقلیل داده و باعث می‌شود تاب آوری به حداقل ممکن و شاید صفر برسد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی