[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۴
  • دوره جدید

نظام ارزشی، اسلامی باشد ، روزنامه شیراز نوین

 نماینده ولی‌فقیه در فارس و امام جمعه شیراز، با تأکید بر اینکه منافع ملی به جای منافع شخصی باید در کانون توجه همگان باشد، گفت: نگاه فرد بی تقوا بسته است، وگرنه اگر او منفعت شهر را در نظر بگیرد خود نیز بهره مند می‌شود.
به گزارش دریافتی شیرازنوین، آیت الله لطف الله دژکام در دیدار با رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و دیگر مسئولان این سازمان افزود: هرچند ترجیح دادن منافع ملی بر منافع شخصی چندین سود دارد، اما عمدتاً منافع شخصی بزرگ می‌شود.
 نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری در ادامه گفت: امروز فضای مجازی و رسانه ای بسیار گسترده است و اخبار اختلاس‌ها و دزدی‌ها را هر روز می‌بینیم و می‌شنویم.
وی اضافه کرد: سوءاستفاده از قدرت توسط یک مدیر چه زمانی اتفاق می‌افتد؟ زمانی که تقوا و ترس از خدا در آن مدیر وجود نداشته باشد. این نبودن تقواست که موجب می‌شود فردی، منفعت شخصی اش را بر منفعت مردم، شهر و استان خودش ترجیح بدهد.
امام جمعه شیراز در ادامه سخنانش به برنامه‌های کلان استان فارس بر اساس داده‌هایی که از بخش آمار و قسمت‌های فنی استخراج و تنظیم می‌شود، اظهار داشت: این آمار و داده و تحلیل داده که در مرحله بعد اتفاق می‌افتد، باید بتواند ما را با واقعیت فضای استان و مسائلی که هست از جهت مسائل اقتصادی، تولیدی، عمرانی و اداری آشنا کند.
وی با بیان اینکه اگر فرض کنیم که در جمع آوری و ارائه اطلاعات و داده‌ها هیچ رویکرد اشتباه یا جهت دهی غلطی نداشته باشیم، افزود: در مرحله بعد در برنامه ریزی، یک عنصر سوم دخیل می‌شود و آن نظام ارزشی است که در ذهن مدیر برنامه ریزی خودش را نشان خواهد داد.
دژکام تأکید کرد: ما باید این نظام ارزشی را هم دوباره بررسی کنیم و ببینیم مختصات آن چیست؟ و بر اساس دستور دین اسلام همراه با تقوا چهارچوب نظام ارزشی را تنظیم کنیم.
نماینده ولی فقیه در استان فارس با اظهار اینکه این عامل تأثیرگذار سوم را نادیده می‌گیریم و به نظام ارزشی حاکم بر ذهن مدیر برنامه‌ریز کاری نداریم، بیان داشت: متأسفانه این در کل کشور رایج است و فقط تکیه بر علم می‌کنیم؛ در حالی ‌که علم برای شما صرفاً موضوع شناسی می‌کند.
او گفت: اینکه چه باید بکنیم و چه جهتی را در پیش بگیریم که در راستای آموزه‌های دینی باشد، این نظام ارزشی که در ذهن مدیر است، آن را جهت می‌دهد. از این رو لازم است همانگونه که برای جمع آوری اطلاعات و داده‌ها و نیز تحلیل آمار و داده پردازی، دوره‌های مختلف آموزشی برگزار می‌کنیم، برای اصلاح و ارتقای نظام ارزشی حاکم بر ذهن مدیران برنامه‌ریز استان نیز دائماً کارگاه‌ها و دوره‌هایی برگزار شود.
دژکام ادامه داد: باید این موارد را هم از حیث معنوی و هم از حیث عقلانی تبیین کنیم و برای مدیران یک سری آموزش باید باشد؛ ضمن اینکه شاخص‌های آموزش را به نحوی طراحی کنیم که بتوانیم بازخورد بگیریم.
وی افزود: در زمینه مسائل فرهنگی نیز با مشکلات ساختاری مواجه هستیم که به نظرم می‌رسد در استان فارس این مشکل 
قابل حل است.
امام جمعه شیراز بیان داشت: شورای فرهنگ عمومی بالاترین نهاد فرهنگی استان است، اما چون روی هدایت و نظارت بر بودجه‌های فرهنگی نقشی ندارد، عملاً این شورا تشریفاتی شده است.
دژکام با بیان اینکه ما یک نقشه مهندسی فرهنگی برای استان فارس با حضور رئیس جمهور رونمایی کردیم، بیان داشت: ایشان فرمود این سند است و باید اجرا شود؛ اگر نشود برای همه ما بد است. اگر مجموعه‌های استان بودجه‌ها و رویکردهای فرهنگی خود را با این سند که مورد تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور است، هماهنگ نکنند، کار پیش نمی‌رود.
و اضافه کرد: دستگاه‌های مختلف استان فارس کار فرهنگی می‌کنند و هر کدام برای قسمت فرهنگی خود بودجه مشخص دارند؛ اما باید بودجه فرهنگی را در راستای نقشه مهندسی فرهنگی استان هزینه کنند و شورای فرهنگ عمومی باید روی این هزینه کرد بودجه‌های فرهنگی نظارت کند و در صورت لازم، هدایتگری داشته باشد و این معضل ساختاری با همکاری بین مجموعه شورای فرهنگ عمومی و برنامه و بودجه استان حل می‌شود.
دژکام افزود: این نظام قانون و سیاست گذاری کلی دارد و در چهارچوب می‌خواهیم کارکنیم، اما همان قانون زمین مانده است و نگاهی که مورد اتفاق جریان‌های سیاسی مختلف بوده، در بخش فرهنگی اجرا نشده و روی زمین مانده است.
او بیان داشت: این نگاه را می‌خواهیم به شکلی بیاوریم اما به نحوی هم نباشد که دیگر فضاها رها شود و بودجه به هر طریقی مصرف شود و باید در ضابطه باشد و کمک دهید ضابطه مند باشد و نظارت شورای فرهنگ عمومی برای تحقق اهدافی که در سند است، 
تأمین شود.
دژکام ادامه داد: بدون حمایت مجموعه اجرایی دولت در استان، نظارت ما بی معنا خواهد بود و با حمایت شما چهارچوب را نگه می‌دارند و بودجه را می‌گیرند و اعتبار را جذب می‌کنند. باید این زمینه را هماهنگ کنیم تا روالی شود که در استان با هماهنگی یکدیگر این قسمت را محقق کنیم.
وی گفت: در کار فرهنگی معتقدم تا همفکری ایجاد نشود، کار دستوری پیش نمی‌رود. اگر بتوانیم به تفاهمی برسیم، شیراز الگویی برای سایر شهرهای کشور می‌شود؛ چون در جاهای دیگر نه سند دارند، نه پیگیر آن هستند. اما در شیراز به خاطر جدیتی که وجود دارد، بر اساس این نقشه به نتایج مطلوبی می‌رسیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی