[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

راهی برای جلوگیری از پوکی استخوان، روزنامه شیراز نوین

مسئول پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت:پوکی استخوان یک بیماری خاموش است.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا؛ فرخنده اسماعیل‌نیا بیان کرد: استئوپروز یا پوکی استخوان نوعی بیماری است که در آن استخوان‌ها، پوک و متخلخل، ضعیف و شکننده می‌شود و درنتیجه خطر بالای شکستگی‌های خود به خودی استخوان اتفاق می‌افتد.
وی با اشاره به اینکه پوکی استخوان یک بیماری خاموش است و تا زمانی که یک استخوان نشکند علائمی از خود بروز نمی‌دهد، افزود: در فرد مبتلا به این بیماری یک سقوط ساده از ارتفاع کم، یک چرخش ناگهانی، خم و راست شدن سریع و یا حتی گاهی یک سرفه و عطسه می‌تواند باعث شکستگی استخوان شود.
 وی با اشاره به اینکه بیشترین شکستگی به علت پوکی استخوان در ناحیه لگن، ستون مهره‌ها، مچ دست، قسمت بالای بازو و شانه رخ می‌دهد، اظهارکرد: گاهی شکستگی یک استخوان می‌تواند با شکستگی سایر استخوان‌ها به‌صورت دومینووار ادامه یابد، بنابراین هرچه زودتر باید نسبت به تشخیص و درمان این بیماری اقدام شود.
 اسماعیل‌نیا با ذکر این نکته که در دنیا حدود ۲۰۰ میلیون نفر به پوکی استخوان دچار هستند، افزود: در سنین بالای ۵۰ سال از هر ۲ خانم و از هر ۴ آقا یک نفر شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه می‌کند.
این مسئول با اشاره به اینکه پوکی استخوان می‌تواند تغییرات جدی در زندگی ایجاد کند، عنوان کرد: درد و رنج ناشی از شکستگی‌ها، وابستگی به افراد مراقب، کاهش فعالیت‌های روزمره و درنهایت افسردگی شایع‌ترین تغییرات هستند. به دنبال شکستگی در ۸۰% مواقع توانایی حرکتی و انجام کارهای روزمره به وضعیت قبل از شکستگی برنخواهدگشت و متأسفانه درصد قابل‌توجهی از این افراد در همان سال اول بعد از شکستگی فوت می‌کنند.
مسئول پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل با بیان اینکه شعار هفته ملی سلامت استخوان ۱۴۰۰  «مهار استئوپروز با تشخیص به‌موقع» بود، افزود: مهم است که بدانید آیا شما در معرض خطر هستید یا نه و از آنجایی که پوکی استخوان علائم آشکاری ندارد لازم است در مورد سلامت استخوان با پزشک خود مشورت کنید.
اسماعیل‌نیا اذعان کرد: سبک زندگی کم‌تحرک یا بدون فعالیت بدنی، سیگار کشیدن و یا نوشیدن الکل، بیماری‌هایی مثل روماتیسم مفصلی، دیابت، سرطان پستان، سرطان پروستات، بیماری‌های گوارشی، استفاده طولانی‌مدت از داروهای گلوکوکورتیکویید مثل دگزامتازون، هیدروکورتیزون، کاهش قد بیش از ۵/۲ سانتی‌متر، سن بالای ۵۰ سال، خانم‌های یائسه و به‌خصوص یائسگی زودرس، سابقه شکستگی لگن یا ابتلای به پوکی استخوان در والدین، مصرف کم کلسیم و دوری از نور آفتاب، کم‌وزن بودن (شاخص توده بدنی کمتر از ۱۹) از اصلی‌ترین عوامل خطر ابتلا به پوکی استخوان است.
وی افزود: متداول‌ترین روش برای تشخیص پوکی استخوان، تعیین میزان تراکم استخوان با سنجش میزان جذب اشعه (DXA) است، با این روش سریع و کم تهاجمی میزان تراکم استخوان در لگن و ستون فقرات مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
این مسئول در همین راستا ادامه داد: پوکی استخوان یعنی تراکم مواد معدنی استخوان پایین‌تر از حد طبیعی است. اگر نتایج بررسی شما پوکی استخوان را نشان دهد بدین معنا است که در معرض خطر جدی شکستگی قرار دارید، ولی اگر در بررسی پوکی استخوان گزارش نشود بدین معنا نیست که به این بیماری مبتلا نیستید یا مبتلا نمی‌شوید.
 اسماعیل‌نیا تصریح کرد: با استفاده از اصول خود مراقبتی مانند عدم مصرف سیگار و پرهیز از نوشیدن الکل، رژیم غذایی حاوی مقادیر کافی کلسیم و پروتئین روزانه،، فعالیت بدنی هوازی با شدت متوسط ۵-۳ بار در هفته و حداقل به مدت ۴۰تا۳۰ دقیقه روزانه مثل پیاده‌روی، شنا، دوچرخه‌سواری و غیره، حداقل ۱۵ دقیقه روزانه در معرض تابش نور آفتاب به‌طور مستقیم (نه از پشت شیشه یا لباس) ، از پوکی استخوان پیشگیری کنید.
مسئول پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان کرد: دوره درمانی پوکی استخوان طولانی‌مدت است و فاز اول درمان حداقل ۵-۳ سال به طول می‌انجامد؛ امروزه گستره بالایی از گزینه‌های درمانی برای پوکی استخوان موجود است که بسته به شرایط فردی و شدت بیماری متفاوت است.
وی افزود: برای اینکه از سلامت استخوان خود مطمئن شوید به‌خصوص اگر سن بیش از ۵۰ سال دارید به پزشک مراجعه کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی