[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۴
  • دوره جدید

مرگ صنایع‌دستی ، روزنامه شیراز نوین

 فرزاد وثوقی- گروه خبر
 ما در مورد صنعت گردشگری دچار یک پارادوکس شدید هستیم. از طرفی می‌دانیم که صنعت گردشگری راه نجات اقتصاد کشور و جایگزین اقتصاد سنتی و تک‌محصولی نفت است و از طرفی راه‌های ارتباطی با جهان بسته است. ما دیپلماسی فرهنگی معتدلی با جهان نداریم و از این روست که کشورهای هم‌جوار در صنعت گردشگری با سرمایه‌گذاری‌های هنگفت از ما پیشی گرفته اند. باید این پرسش را مطرح نمود که چرا با همه شعارهای مثبت برای احیای گردشگری، اما همچنان اندر خم یک کوچه مانده ایم؟ 
اینکه از صنایع دستی استان حمایت نمی‌شود و افول این صنعت به وضوح آشکار است، یک سند زنده علیه مدیران و برنامه‌ریزان این بخش مهم و حیاتی اقتصادی‌فرهنگی است. هرچند استان‌ها به‌صورت بخش‌نامه ای اداره می‌شوند و مدیران استانی چندان قدرت تصمیم گیری ندارند، اما اجرای همان بخش‌نامه‌ها هم به قدرت ریسک مدیران برمی‌گردد که تاکنون دیده نشده است. حالا در لارستان، صنایع دستی در حالت احتضار است. به گفته مسئولان مربوطه شمار استادکاران بخش‌های مهم صنایع دستی به شمار انگشتان یک دست هم نمی‌رسد. کالبدشکافی این داستان به مهاجرت اهالی روستا‌ها و بخش‌ها نیز بازمی‌گردد. وقتی آبادی‌ها را خالی از سکنه کردیم و هیچ امتیازی برای صنایع دستی و تاریخی قائل نبودیم، زیرساخت‌های اقتصادی در حوزه گردشگری را می‌بازیم. باید توجه داشت که گردشگران برای بازدید شاهکارهای تارخی و هنری ما به ایران می‌آیند؛ نه مراجعه به هتل‌های پرزرق‌وبرق و مراکز خرید که بارانداز کالاهای وارداتی است. در این رابطه مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لارستان فارس گفته، برخی صنایع دستی، هنرها و پیشه‌های قدیمی این شهرستان از جمله حصیربافی و سفالگری رو به منسوخ شدن است. محمدابراهیم کیان در گفت‌وگو با ایرنا تأکید کرده است: شمار هنرمندان برخی هنرهای صنایع دستی در رشته‌های مختلف از جمله چرم دوزی، حصیربافی، سُپ بافی در روستای چاه نهر بخش مرکزی لارستان یا سفالگری در شهر لار بسیار اندک است و حتی به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد. وی بیان کرد: باید سعی شود که مشوق‌های لازم برای سرمایه گذاری و جذب جوانان و علاقه مندان به این رشته‌های رو به فراموشی در سطح منطقه بیش از پیش فراهم شود و مشکلات و موانع فراروی هنرمندان این عرصه از جمله در زمینه تأمین مواد اولیه را نیز حل کرد. کیان گفت: مشکلات و خواسته‌های جدی هنرمندان در بخش‌های مختلف شناسایی شده که مهم‌ترین مطالبه آنها احداث یک نمایشگاه دائمی برای عرضه محصولاتشان است که البته زمین و محل ایجاد نمایشگاه در شهر جدید لار با همکاری شهرداری مشخص شده و برای سامان‌دهی و تأمین برخی زیرساخت‌ها با مشکل مواجه هستیم که نیازمند همکاری دستگاه‌های خدمات رسان هستیم.
او گفت: برخی صنعتگران از جمله در زمینه حصیربافی با مشکل تأمین هزینه‌های آب و برق مواجه هستند و همین مشکلات و چالش‌ها آنها را برای ادامه راه دلسرد کرده است. کیان یکی از راهکارهای اساسی برای احیای این هنرهای رو به فراموشی را برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای علاقه مندان دانست و گفت: نیازمند تأمین اعتبار هستیم که تاکنون بودجه لازم در این زمینه به هیچ وجه جواب‌گو نبوده است.
وی گفت: البته شرایط خاص اقتصادی و کرونایی در طول بیش از یک و نیم سال گذشته تا حدود زیادی بر دامنه مشکلات و چالش‌های فراروی صنعت گردشگری افزوده است و بر اساس برآورد رقمی افزون بر ۲۰۰میلیارد ریال در حوزه صنایع دستی و گردشگری منطقه لارستان خسارت وارد کرده است. بخش عمده ای از این خسارات در حوزه صنایع دستی بوده است. کیان همچنین برخی از صنایع دستی فعال در لارستان فارس را شامل گلیم‌بافی، خوس‌بافی (زردوزی روی شلوار محلی)، حصیربافی، کار با چرم، نمدبافی، تابلوهای نقاشی، کار روی سفال، کار با چوب، دوخت لباس، گل‌های چینی، گل‌های تزئینی، صنایع چوبی، ست آشپزخانه و بدلی 
عنوان کرد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی