[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

سامان‌دهی برای گسترش امنیت، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
همزمان با آغاز فصل سرما اولین گرم‌خانه شهرداری شیراز با حضور مسعود زارعی، رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست و حمید کشتکار، معاون خدمات شهری شهرداری شیراز بازگشایی شد.
 اهمیت افزایش تاب‌آوری اجتماعی
مسعود زارعی در بازدید شبانه که به منظور بررسی وضعیت رسیدگی به افراد بی پناه در مراکز نگهداری و در شب‌های سرد زمستان صورت گرفت، پس از استماع گزارش از سوی مسئولان گرم‌خانه و مدیران شهرداری، ضمن قدردانی از زحمات مدیریت مجموعه، بر لزوم ارتقای خدمات در این مراکز تأکید کرد. رئیس کمیسیون سلامت، محیط ریست و خدمات شهری، بی خانمانی را از جمله مسائل اجتماعی قابل توجه دانست و افزود: در عصر حاضر اکثر جوامع درگیر این معضل هستند و در کلان‌شهر‌ها بالاخص در سال‌های اخیر، به شکل جدی‌تری گسترش یافته است. بنابراین سازمان‌های متولی در حوزه سامان‌دهی افراد بی‌خانمان باید بیش از پیش در جهت رفع این معضل تلاش کنند.عضو شورای شهر اظهار داشت پیامدهای بی‌خانمانی نه تنها شامل خود فرد می‌شود، بلکه خانواده و جامعه را نیز به شدت متأثر کرده و هزینه‌های هنگفتی را به جای می‌گذارد. زنان درگیر در شرایط بی خانمانی نسبت به مردان بی خانمان، به دلایل مختلف میزان آسیب پذیری بیشتری را متحمل و با مسائل و مشکلات عمیق‌تری درگیر می‌شوند و توان کمتری برای سالم ماندن در شرایط بی خانمانی و عوامل آزاردهنده آن دارند. در ادامه بازدید زارعی عنوان کرد: به رغم آنکه به طور واقع بینانه می‌دانیم حجم و میزان آسیب‌های اجتماعی رو به افزایش است، اما اگر اقدامات ما بتواند حتی یک نفر را به جامعه برگرداند، در نوع خود ارزشمند است و در این مسیر باید با استفاده از حداکثر ظرفیت منابع و اقدامات هماهنگ با سایر دستگاه‌ها، ضمن افزایش تاب آوری اجتماعی و توجه جدی به موضوع پیشگیری، در حوزه کاهش آسیب و کنترل آن اقداماتمان را توسعه دهیم.
 بازگشایی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی
دکتر حمید کشتکار در آیین بازگشایی گرم‌خانه دروازه اصفهان گفت: رسیدگی به نیازهای اولیه کارتن خواب‌ها و معتادان متجاهر بسیار پراهمیت است؛ چراکه رها شدن آنها در خیابان به منزله افزایش جرم و بزهکاری خواهد بود. سایر دستگاه‌ها نیز مطابق قانون وظیفه ای در این زمینه دارند و شهرداری نیز به عنوان دستگاه همکار تاکنون همکاری خوبی داشته است. وی افزود: بازگشایی گرم‌خانه‌ها با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی صورت می‌گیرد و شرایط به گونه ای مهیا شده که امکانات رعایت ضوابط پیشگیری از کرونا و بیماری‌های واگیردار تا حدود زیادی مهیا باشد. دکتر کشتکار در ادامه افزود: برای سامان‌دهی کارتن خواب‌ها و معتادان متجاهر نیازمند اجرایی سازی برنامه‌های بلند و کوتاه مدت هستیم که بازگشایی گرم‌خانه‌ها یکی از تأثیرگذارترین اقداماتی است که مدیریت شهری برای پیشگیری از فاجعه‌های انسانی و جلوگیری از بزهکاری می‌تواند انجام دهد.به گفته معاون شهردار شیراز در روزهای آتی شماری دیگر از گرم‌خانه‌ها در نقاط حساس شهر بازگشایی خواهد شد و آماده ارائه خدمات بهداشتی، درمانی، تغذیه گرم، مکان خواب و دیگر نیازهای ضروری به نیازمندان است. بر اساس این گزارش، شایان ذکر است با توجه به آغاز فصل سرما و اهمیت سامان‌دهی افراد در معرض آسیب و بی خانمان، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر با حضور سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری و رئیس اداره پیشگیری و سامان‌دهی آسیب دیدگان اجتماعی از گرم‌خانه‌های فعال شهرداری بازدید کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی