[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

پرهیز از دروغ جامعه را به آرامش می‌رساند ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش نصرالله پناهی خبرنگار ما، حجت الاسلام و المسلمین محمدحسین حدائق، سخنران دیروز پیش از خطبه‌های نماز جمعه شیراز به مناسبت میلاد باسعادت امام حسن عسکری(ع)، با اشاره به حدیثی از ایشان، شرایط سخت و بغرنج جامعه در زمان امام عسکری(ع) را تبیین کرده و بیان نمود: زمان امام حسن عسکری(ع) با زمانه همه ائمه(ع) متفاوت بوده است؛ چرا که امام عسکری(ع) باید جامعه را برای بعد از خود و برای غیبتی آماده می‌کرد که در آن، دیگر مردم دسترسی مستقیم و بلاواسطه به امام زمانشان نداشته‌اند؛ در حالی که در زمان هیچ یک از ائمه، چنین شرایطی بر جامعه حاکم نبود. همین امر موجب گردید تا امام عسکری(ع) با بیان منشور جامعی تحت عنوان وصایای خود شرحی از وظایف منتظران را بیان فرماید. 
امام(ع) در ضمن حدیثی فرمود:
أُوصِیکمْ بِتَقْوَی اللَّهِ وَ الْوَرَعِ فِی دِینِکمْ وَ الِاجْتِهَادِ لِلَّهِ وَ صِدْقِ الْحَدِیثِ وَ أَدَاءِ الْأَمَانَةِ إِلَی مَنِ ائْتَمَنَکمْ منْ برٍّ أَوْ فاجِرٍ....
حجت الاسلام حدائق اضافه نمود: در جملات فوق به اصلی ترین پایه‌های یک اجتماع خوب و کامل اشاره شده است. اولین چیزی که امام(ع) در این حدیث به آن اشاره فرمود، رعایت تقوای الهی است که همان گمشده جوامع بشری برای رسیدن به کمال و آرامش است. اجتماع، آرامش و زندگی مناسب نیاز دارد که در درون آن گناه وجود نداشته و «تقوا» بر آن حاکم باشد و از حرام‌خوری، اختلاس، رشوه خواری، ربا و... به دور بوده، «ورع» شیوه رفتاری مردم باشد.
این استاد و محقق حوزه و دانشگاه، تلاش در راه خدا را دومین رکن جامعه نمونه و منتظر بیان کرده و اضافه نمود: تلاش برای خداوند عامل دیگری برای قوام اجتماع مناسب و نمونه است.
سومین علامت و نشانه برای اجتماع نمونه، راستگویی و پرهیز از دروغگویی است. اگر بازاریان، معلمان، شاگردان، مسئولان، کارگران، کارمندان و... از دروغ دوری کنند، آرامش روانی خاصی بر جامعه حاکم خواهد شد. حجت الاسلام حدائق چهارمین پایه یک جامعه خوب را امانتداری بیان کرده و گفت: امانتداری از دیگر پایه‌های اجتماع سالم و نمونه است. اگر در امانت‌های مالی، اسراری، آبرویی و... خیانت نشود و امانات را به اهلش بسپارند، آن جامعه هم آرامش دارد و هم پیشرفت خواهد کرد؛ آنچه امام حسن عسکری(ع) به دنبال تعلیم آن بود، و در زمانه امروز باید از محضر آن امام همام آن را بیاموزیم، این است که بزرگ و کوچک، رئیس و مرئوس، مسئول و غیرمسئول، پیر و جوان، در هر لباسی و در هر موقعیتی و پست و مقامی، در پنهان و آشکار رعایت امانات الهی و امانات دیگران را بنماید.
قائم مقام بنیاد مهدویت فارس رعایت حقوق همسایگان و اطرافیان را رکن پنجم یک جامعه منتظر و آرمانی بیان کرده و خاطرنشان کرد: در زندگی شهری، خصوصاً زندگی آپارتمانی، می‌طلبد که قوانین همسایه داری و مراعات حقوق یکدیگر در رأس امور قرار گیرد. حقیقتاً اگر حقوق همسایگان و اطرافیان مراعات نشود، زندگی به جهنم تبدیل خواهد شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی