[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۰
  • دوره جدید

طرح‌های جدید تأمین آب باید موردتوجه قرار گیرد، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس گفت: برای حل مسئله تأمین آب استان نباید به روش‌های سنتی تکیه کرد و بررسی طرح‌های جدید باید مورد توجه قرار گیرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، دکتر محمدهادی ایمانیه در دیدار مدیران وزارت نیرو در استان با بیان اینکه موضوع دسترسی به آب‌های ژرف در استان باید مورد مطالعه دقیق قرار گیرد، اظهار داشت: مسئله انتقال آب از خلیج فارس از موضوعات مهمی است که باید با در نظر گرفتن نظرات کارشناسان و اساتید صاحب نظر، در خصوص آن تصمیمات مدیریتی بگیریم.
نماینده عالی دولت در استان فارس به مسئله بارور کردن ابرها برای بارش باران اشاره کرد و ادامه داد: باید جدیدترین فناوری‌ها در این حوزه مورد بررسی قرار گرفته و برای کمک به تأمین آب استان مورداستفاده قرار گیرد.
استاندار فارس با تأکید بر اینکه برای حل مشکلات آب استان باید پیشنهادات کارشناسانه مطرح و بررسی شود، گفت: تغییر نوع کشت، گسترش کشت‌های گلخانه ای و تأکید بر گیاهان دارویی از جمله راهکارهای مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی است.
وی با تأکید بر اینکه نیازمند نهضت آبخیزداری و آبخوان داری در استان فارس هستیم، ادامه داد: متأسفانه در سال‌های گذشته به سدسازی توجه زیادی شده است، ولی در زمینه تأسیس کانال‌های انتقال آب به مراکز‌ مصرف توجه خاصی نشده است.
استاندار فارس تصریح کرد: سدسازی بدون توجه‌ به کانال‌های انتقال آب رفتاری غیرمنطقی محسوب می‌شود؛ زیرا باعث افزایش تبخیر آب و محروم شدن مناطق پایین دست از حقابه طبیعی است.
وی به مصرف بالای آب در کشور و لزوم اختصاص بخشی از اعتبارات را برای تحقیقات زودبازده اشاره کرد و گفت: توجه به کارهای علمی و پژوهشی و تجربیات موفق در سطح دنیا می‌تواند راهکاری مناسب برای عبور از شرایط سخت خشک‌سالی و مدیریت بهینه مصرف آب باشد. استاندار فارس با بیان اینکه باید پیوست امنیتی موضوع آب استان تهیه شود، اظهار داشت: هر کاری برای خروج از بحران تا تابستان سال بعد و برای خروج از تنش تا تابستان دو سال دیگر انجام شود. دکتر ایمانیه با تأکید بر اهمیت تکمیل فاضلاب شهرهای استان فارس، افزود: با توجه به سودآوری قطعی تصفیه فاضلاب، زمینه لازم برای حضور سرمایه گذاران در زمینه تکمیل و ساخت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهرهای استان فراهم شود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی