[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۵
  • دوره جدید

سالمندان حتماً نوبت سوم واکسن کرونا را دریافت کنند، روزنامه شیراز نوین

سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بر لزوم تزریق نوبت سوم واکسن کرونا به سالمندان تأکید کرد و گفت: سالمندان، جزو گروه‌های پرخطر در موضوع ابتلا به کرونا محسوب می‌شوند و عوارض این بیماری در آنان نسبت به دیگر گروه‌های سنی بیشتر است.
دکتر عباس رضائیان‌زاده به خبرنگاران گفت: پیری جمعیت به عنوان یک پدیده اجتماعی می‌تواند به عنوان فرصت یا تهدید، جامعه را درگیر کند و با توجه به آسیب پذیری این رده سنی، لزوم مراقبت از آنها در برابر همه گیری بیماری کرونا ضروری است. او با تأکید بر اهمیت مراقبت از سالمندان در مقابل این ویروس مرگ‌بار اضافه کرد: خانواده‌های سالمندان باید بیشتر به سلامت آنان توجه داشته و با رعایت دقیق موازین خودمراقبتی در جلوگیری از سرایت این بیماری به این سرمایه‌های گران‌بها سهیم باشند.
این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: با توجه به آغاز تزریق نوبت سوم واکسن کرونا با اولویت افراد در معرض خطر، سالمندان (گروه سنی ۶۰ سال و بالاتر) برای دریافت واکسن نوبت سوم (یادآور کووید ۱۹) به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند. او با بیان این توضیح که تأثیر واکسن کرونا نیز مانند هر واکسن دیگری با گذشت زمان کاهش می‌یابد و ضروری است با دریافت دوز یادآور، این کاهش اثرگذاری جبران شود، اضافه کرد: در افراد بالای ۶۰ سال به‌ ویژه سالمندانی که مستعد ابتلا به نوع شدید بیماری هستند، این نگرانی وجود دارد که با کاهش اثر واکسن، موارد ابتلا به کرونا در آنان افزایش یابد. رضائیان زاده با اشاره به اینکه تحقیقات جهانی نیز نشان داده است، بهتر است افراد پس از گذشت چند ماه از تزریق نوبت دوم، دوز یادآور را دریافت کنند، گفت: ویروس کرونا مرتب در حال جهش است و احتمال می‌رود برخی سویه‌ها با وجود تزریق دو مرحله واکسیناسیون، بتوانند به سیستم ایمنی بدن آسیب برسانند.
او ادامه داد: تمام جهش‌های ویروس کرونا قابل شناسایی نبوده و انتظار می‌رود شماری از جهش‌ها در برخی کشورها معرفی نشوند؛ بنابراین تزریق دوز یادآور واکسن کرونا و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی نظیر رعایت فاصله ایمن فیزیکی، شست‌وشوی مرتب دست‌ها و استفاده مداوم از ماسک، حتماً باید پس از تزریق واکسن نیز ادامه داشته باشد.
سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، یادآور شد: سالمندانی که در نوبت اول و دوم، واکسن‌های «اسپوتنیک» یا «آسترازنکا» دریافت کرده و دست کم ۶ ماه از زمان دریافت نوبت دوم آنها گذشته است نیز می‌توانند با مراجعه به مراکز واکسیناسیون، نوبت سوم واکسن خود را دریافت کنند.
رضائیان‌زاده گفت: سالمندانی که دو نوبت واکسیناسیون آنها از واکسن‌های غیرفعال شده «کووایران برکت»، «بهارات» و «سینوفارم» استفاده کرده اند، باید نوبت سوم واکسن ترجیحاً مشابه نوبت اول (غیرفعال شده) به فاصله ۴ ماه از نوبت دوم دریافت کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی