[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

سفره آب خالی شد ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل محیط زیست فارس با بیان اینکه استان فارس در بخش برداشت منابع زیر زمینی آب رتبه اول را به خود اختصاص داده است، گفت: متأسفانه مخازن آب در استان فارس سالانه 750میلیون مترمکعب کسری دارد و این در حالیست که سالانه بیش از 750میلیون مترمکعب بیش از مصرف از آب استان برداشت می‌شود.
به گزارش ایلنا، حمید ظهرابی در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه میزان برداشت زیاد آب بیانگر خالی شدن سفره‌های زیرزمینی استان است، افزود: متأسفانه تمام این موارد منتج به فرونشست و خالی شدن تمام سفره‌های آب زیر زمینی در استان پهناور فارس می‌شود.
فرونشست و خالی‌شدن سفره‌های زیرزمینی دشت شیراز 
مدیرکل محیط زیست فارس با اشاره به اینکه دشت شیراز هم در سال‌های گذشته از خالی شدن سفره‌های زیرزمینی آب در امان نمانده و سال‌هاست که شاهد افت سفره‌های زیرزمینی و فرونشست در مناطق این شهر هستیم ادامه داد: با بررسی دقیق تراز وضعیت آبی به راحتی فرونشست‌ها و افت سفره‌های آب زیرزمینی در مناطق شرق شیراز و اطراف دریاچه مهارلو قابل مشاهده است.
وی با اشاره به اینکه زیاد بودن میزان فرونشست در برخی مناطق استان فارس به راحتی قابل مشاهده است، ادامه داد: در نقطه مقابل نقاط میزان فرونشست در برخی دیگر از مناطق استان به راحتی قابل مشاهده نیست؛ اما متأسفانه فرونشست در سال‌های گذشته تأثیراتی مانند ترک خوردگی ساختمان‌ها و آسیب به تأسیسات ساختمان‌ها به جا گذاشته است.
ظهرابی با اشاره به اینکه چندین عامل نگران کننده سبب شده تا دشت شیراز در سال‌های گذشته با مشکلات متعددی مواجه شود و روز به روز خالی تر از روز گذشته شود، بیان کرد: تغذیه آب سفره‌های زیرزمینی از مناطق بالادست در اثر دخالت‌های انسانی، تغییر کاربری اراضی در منطقه غرب شیراز و مناطقی مانند برف‌فروشان، حسین الهاشمی، قلات و... سبب شده تا روزبه‌روز آب سفره‌های زیرزمینی این مناطق خالی شود.
تغییر کاربری‌ها و ساخت‌وسازها آب‌های زیرزمینی شیراز را از بین برد
مدیرکل محیط زیست فارس با اشاره به اینکه حجم زیاد تغییر کاربری‌ها و ساخت و ساز در سال‌های گذشته باعث شده تا سطوحی که قابلیت جذب آب‌های زیرزمینی را دارند از بین بروند، افزود: از سوی دیگر معادن شن و ماسه در غرب شیراز و منطقه دوکوهک که در حال برداشت آب سفره‌های زیرزمینی هستند، سبب شده تا در کل آبرفت‌های درشت دانه ای را مصرف کنند که وظیفه اصلی آن‌ها دریافت و انتقال آب زیرزمینی است که در نهایت این برداشت‌ها، میزان تغذیه بالادست‌ها را 
کاهش می‌دهند.
ظهرابی با اشاره به اینکه بسیاری از ساختمان‌ها و معادن که در حال برداشت سفره‌های آب زیرزمینی هستند بدون دریافت مجوز محیط زیست آغاز به کار کردند، افزود: هرچند 
که روند دریافت مجوز محیط زیست برای آغاز فعالیت صنعتی از دهه 70 آغاز شد، بنابراین بسیاری از واحدهای معدنی و ساختمان‌ها در آن زمان بدون مجوز فعالیتشان را آغاز کرده اند 
و کم توجهی به موضوع محیط زیست توسط کارخانه‌ها و راه‌اندازی آن‌ها تأثیرات زیادی روی بسیاری از بخش‌ها 
گذاشته است.
 ایجاد گردوغبار در کریدور ورودی شیراز با فعالیت کارخانه‌ها و معادن
مدیرکل محیط زیست فارس در ادامه افزود: متأسفانه فعالیت کارخانه‌ها و معادن شن و ماسه در شیراز علاوه بر اینکه باعث خالی شدن سفره‌های زیرزمینی می‌شود، سبب ایجاد گرد و غبار هوا در کریدور ورودی شهر شیراز شده است.
ظهرابی با اشاره به اینکه از دست دادن سطوح منابع تغذیه کننده و آبرفت‌های درشت دانه تبدیل زمین‌ها به خیابان، جاده شهر، باغشهر و... در شیراز باعث شده تا روز به روز در بخش آب‌های زیرزمینی با مشکلات متعددی مواجه شویم، افزود: اجرای طرح زهکش هم در شیراز سبب شده تا آب‌های زیرزمینی در پایین‌دست حوزه و در نزدیکی تصفیه خانه شماره یک و شرق و واگذاری آن‌ها توسط آب منطقه ای فارس مشکلات گسترده آبی در شیراز ایجاد کند.
شیراز در معرض جدی فرونشست قرار دارد
مدیرکل محیط زیست فارس در ادامه با بیان اینکه اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب در 70 الی 80 درصد مناطق شیراز آبی که در قالب چاه‌های جذبی توسط فاضلاب به منابع آب زیرزمینی جذب می‌شد را از بین برد، افزود: تمام این موارد بیانگر این موضوع است که شیراز در معرض آسیب جدی فرونشست قرار گرفته است. 
ظهرابی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر در مناطق پایین‌دست حوزه و در مناطقی مانند دریاچه مهارلو شاهد شکاف‌های عمیق در زمین‌های این منطقه هستیم، گفت: خشک شدن دریاچه مهارلو به دلیل از دست دادن منابع تغذیه باعث شده تمام تالاب‌ها در سال‌های گذشته در این منطقه تمام چشمه‌های پایین دست این منطقه خشک شوند که در نهایت این منطقه در حال تبدیل‌شدن به کانون عظیم گرد و غبار در اطراف و مرکز شهر شیراز بوده که این مهم باعث ایجاد گرد و غبار در سال‌های آینده خواهد شد که بسیار آلوده و خطرناک خواهد بود.
مدیرکل محیط زیست فارس اظهار امیدواری کرد که مدیریت آب زیرزمینی و سطحی در شهر شیراز هرچه زودتر در دستور کار مسئولان استان و کشور قرار گیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی