[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

هیئت‌های اندیشه‌ورز تشکیل شود، روزنامه شیراز نوین

معاون اول قوه قضائیه در نشست هم اندیشی قضات دادگستری استان فارس بر تشکیل هیئت‌های اندیشه ورز با حضور قضات تمامی محاکم حقوقی، کیفری و دادسراها با هدف برگزاری جلسات و نشست‌های هم اندیشی و تدوین پیشنهادات کاربردی تأکید کرد.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد مصدق با بیان اینکه ریاست قوه قضائیه در راستای تحول و تعالی دستگاه قضایی با نظریات قضایی و مشورتی موافق‌اند که بیشتر این نظریات جنبه کاربردی و فوریتی داشته باشند، تصریح کرد: تشکیل هیئت‌های اندیشه ورز در دادگستری استان‌های سراسر کشور امری لازم و ضروری است و در این راستا نظرات کاربردی مطرح شده باید در مدت زمان محدودی نتیجه بخش باشد و موجب پویایی و تعالی دستگاه قضایی شود.
عضو شورای عالی قضایی کشور در ادامه قضات دادگستری استان فارس را از موفق ترین قضات کشور برشمرد و ضمن قدردانی از مدیریت ارشد قضایی استان فارس گفت: بر اساس گزارشات و تحلیل‌های آماری، موجودی و مانده پرونده‌های قضایی دادگستری استان فارس وضعیت بسیار مطلوبی دارد و یکی از موفق‌ترین دادگستری‌های فعال کشور است که این امر نشانگر تلاش قضات و کارکنان دادگستری استان فارس می‌باشد.
معاون اول قوه قضائیه گفت: یکی از دغدغه‌های ریاست قوه قضائیه موضوع معیشت قضات و کارکنان قوه قضائیه است که با اشراف کاملی که به وضعیت موجود دارند، در حال پیگیری این موضوعات می‌باشند. حجت الاسلام و المسلمین مصدق در ادامه به موضوع وضعیت استخدام اعضای شوراهای حل اختلاف و وعده‌هایی که از سال 1392 به آنان داده شده بود نیز اشاره کرد و بیان داشت: تلاش کرده ایم تا در استخدام‌های جدید کارکنان دستگاه قضایی با اختصاص سهمیه ای ویژه برخی از این اعضا و کارکنان را که بعضاً بیش از 15 سال سابقه همکاری با شوراهای حل اختلاف را دارند، در اولویت جذب قرار دهیم.
رئیس کل دادگستری استان فارس نیز در نشست هم اندیشی قضات دادگستری استان فارس با معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینکه برنامه‌ها و سیاست‌های کلی قوه قضائیه مدنظر قضات دادگستری استان فارس می‌باشد، گفت: در این راستا بخش‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های ریاست قوه قضائیه به نحو شایسته از سوی قضات در سراسر استان اجرایی و عملی می‌گردد.
حجت الاسلام و المسلمین سیدکاظم موسوی به بیان گزارش برخی از اقدامات و فعالیت‌های دادگستری استان فارس پرداخت و افزود: دادگستری استان فارس بزرگ‌ترین حوزه قضایی کشور با 54 حوزه قضایی مصوب دارای 650 قاضی می‌باشد که با تلاش این همکاران و سایر دستگاه‌ها و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی، علی‌رغم اقسام جرائم خُرد و کلان و چالش‌های موجود، این استان از امنیت مطلوبی برخوردار است.
وی در ادامه از کاهش آمار 20 درصدی سرقت مسلحانه و 90 درصدی شرارت در سطح استان فارس خبر داد و این عملکرد را حاصل تلاش‌های شبانه روزی دادستان مرکز استان و سایر دادستان‌های حوزه‌های قضایی سراسر استان فارس دانست.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس در خصوص بهره گیری مناسب از فناوری اطلاعات و ارتباطات و نقش سازنده آن در دستگاه قضایی استان گفت: در دادگاه انقلاب اسلامی با استفاده از این ظرفیت حضور مراجعه کنندگان به حداقل رسیده و اکثر دادرسی‌های دادگاه انقلاب اسلامی شیراز به صورت الکترونیک انجام می‌شود و در خصوص آمار ابلاغات الکترونیک، دادگستری استان فارس با ٩٨ و چهار دهم درصد یکی از استان‌های موفق در این زمینه بوده و در خصوص دادرسی بدون کاغذ نیز بیش از 8هزار فقره رسیدگی بدون کاغذ را ثبت کرده ایم و در کل 10 درصد از دادرسی‌های استان فارس دادرسی بدون کاغذ می‌باشد.
حجت الاسلام و المسلمین موسوی به موضوع کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها نیز اشاره کرد و گفت: در زمینه کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها اقدامات زیادی از سوی دادستان و رئیس کل محاکم دادگاه‌های عمومی و انقلاب شیراز انجام شد و در سال جاری بیش از 1300 زندانی از زندان‌های استان آزاد شده اند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود : در 8ماهه سال جاری بیش از 1126 هکتار از اراضی ملی رفع تصرف شده است و در زمینه اقتصاد مقاومتی و حمایت قضایی از تولید نیز که همواره مورد تأکید ریاست قوه قضائیه بوده است، مشکلات 61 واحد تولیدی و صنعتی استان فارس با حمایت ستاد پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دادگستری استان فارس مرتفع 
شده است.
رئیس کل دادگستری استان فارس خاطرنشان ساخت: از ابتدای سال جاری تاکنون 50 فقره پرونده قتل عمد با تلاش اعضا و کارکنان توسعه حل اختلاف استان فارس به مصالحه رسیده است؛ این در حالی است که 41 درصد از پرونده‌های ورودی به شوراهای حل اختلاف استان فارس نیز به مصالحه ختم شده است و به همت  اعضا و کارکنان شوراهای حل اختلاف فارس این مجموعه در رتبه‌بندی توسعه حل اختلاف استان‌های کشور در سال 99 که با بررسی 32 شاخص کمی و کیفی انجام می‌شود، در جایگاه اول این رتبه بندی در کشور قرار گرفت.
وی دیدارهای مردمی و تکریم ارباب رجوع، بازدیدهای هدفمند و سرزده از زندان، استفاده قضات از ظرفیت مجازات‌های جایگزین حبس، پیشگیری از وقوع جرم، تعیین تکلیف کالاهای توقیفی و خودروهای توقیفی در پارکینگ‌ها را برخی دیگر از اقدامات انجام‌شده در مجموعه دادگستری استان فارس خواند.
گفتنی است در جریان این نشست هم اندیشی معاون اول قوه قضائیه بیش از دو ساعت به استماع دیدگاه‌ها و نظرات قضات دادگستری استان فارس در سطوح مختلف پرداخت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی